Performance "AIBO - Aju Ooper"

Etendub tehisintellekti ja inimemotsioonide sümbioosi võimalikkust otsiv lavalugu. 22. veebruaril leiab Eesti Muusika ja Teatriakadeemia black boxis aset performance, mis tõstatab küsimuse, kas põimumine niivõrd erinevate nähtuse vahel on võimalik.

Digitehnoloogiate instituut

22.02.2020 kell 20:00 - 21:00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

“AIBO – Aju Ooper” on armastuslugu inimese osatäitja(Eva) ja AIBO ehk emotsionaalselt pädeva, aga "häiritud" tehisintellekti vahel. Eva kannab ajuarvuti liidest, mis on ühendatud valgustitega kaetud kleidiga, mis näitab tema emotsioone erinevate värvide abil. Nii Eva kui ka AIBO emotsionaalsed võnked käivitavad visuaale ja helikeskkondi, mis põhinevad tunnete andmebaasidel, võimaldades vaatajatel piiluda tegelaste murdunud mälestustesse.

Eva suhtleb pidevalt publikuga, luues reaalajas tagasisidet oma kõne, tunnete, vaatajate, keha värvide ning visuaalse ja helilise keskkonna vahel. Publik kogeb nii AIBO kui ka Eva tundeid ja emotsioone nii visuaalselt kui ka heli kaudu.

See etendus esitab kaks lihtsat küsimust; kas tehisintellekt võib olla fašist ja kas sellel võib olla epigeneetiline või päritud traumaatiline mälu. See tõstatab omakorda küsimusi võimaliku tuleviku kohta, kus inimesed ja masinad võivad oma teadvused ühendada.

Lavastus AIBO on Euroopa Liidu projekti Vertigo kunsti ja teadusepõimitud residentuuri tulemus. Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi dotsent Aleksander Väljamäe võõrustab kunstnik Ellen Pearlmani etendust Eestis GOPROSOCIAL projekti kaudu. Professor Pearlman on New Yorgis tegutsev meedikunstnik, kuraator, kirjanik ja kriitik. Ta on Parsons/New School MFADT õppejõud ja ThoughtWorksi kunstiresidentuuri direktor.

Performance etendub kahel korral, kell 17:00 ja 20:00, on tasuta ning kestab tund aega.

Projekti partnerid on ThoughtWorks Arts, ēlektron, STARTS.EE, Eesti Kunstiakadeemia disaini osakond, ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia heliloomingu ning improvisatsioonilise muusika ja kaasaegsete etenduskunstide osakond.