koostööfestival

Tallinna Ülikool korraldas 1. novembril 2018 ülikoolide ja ettevõtete koostööfestivali "Õigel ajal õiges kohas". Ligi kolmesaja osaleja ees esitleti ja arutati teaduskeskuste rakenduslikke töösuundi ning tutvustati uurimis- ja arendusteenuseid.

Eesti ülikoolid ja uurimis-arenduskeskused tutvustasid ettevõtete ja organisatsioonide esindajatele värskemaid teadustulemusi ning arendusteenuseid, mis võiksid kasu tuua nii ettevõtlusele kui kogu ühiskonnale. Peamisteks märksõnadeks olid inimene, loodus, loovus ja masin, mida erinevates kombinatsioonides lahkasid teadlased oma liftikõnedes ja ärijuhid paneeldiskussioonides. 

„Kõrgkoolid koos ettevõtlus- ja avaliku sektoriga saavad olla nii innovatsiooni, majanduskasvu kui ka ühiskonna arengu mootor,“ ütles koostööfestivali moderaator, Tallinna Ülikooli arendusprorektor Andres Jõesaar. Ta lisas, et just festival on hea koht partnerite leidmiseks.

 „Koostööfestival on mõeldud selleks, et nii teadlased kui ka ettevõtjad leiaks häid mõtteid koostööks ning et kasulikud mõtted saaksid hiljem ka teoks,“  ütles Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas festivali osalejaid tervitades.

Luminor Eesti juhatuse esimehe Gunnar Toomemetsa sõnul on oluline kasutada majavälist kompetentsi, et liikuda kiiremini ja paremini edasi. „Inimesel on ainult 24 tundi ööpäevas ja ise kõike ei jõua, isegi suures ettevõttes,“ selgitas ta.

Need lapsed, kes täna lasteaias käivad, ei tea täna töid, mida hakkavad täiskasvanuna tegema. Paljusid töökohti pole ilmselt veel olemas. „Arvestades, millist muutust me läbi elame, siis IT-taustaga insener ja koodikirjutaja on need, keda otsime tikutulega taga,“ lisas Toomemets. 

Robotexi tegevjuhi Ave Laasi sõnul teevad tulevikus robotid paljud ülesanded meie eest ära, kuid jätavad tegemata selle, millega hakkama ei saa. „Kui mõelda tulevikule, jääb uuele generatsioonile ülesanne olla võimalikult loov,“ rääkis ta.  

Brand Manuali ekspert J. Margus Klaar lisas, et loovus ja uute ideede leidmise protsess on kui kaart, mille järgi minna. „Vaja on ära tunda seosetuid fakte, mis on tegelikult omavahel seotud ning jõuda tulemusteni, mis on tagantjärele loogilised. See kõik on õpitav,“ selgitas ta.

Koostööfestivali teemade ring oli lai, s.h töötajate onboarding, tööstressi ennetamine, tulevikutootmise pädevused, targa linna teenused, toiduainete tootearendus, kasutajakeskne teenusedisain ja digi-lahendused, taastuvtoormest materjalid jpm. Kokku esines lühiettekannetega 29 teadlast ja toimus neli paneeldiskussiooni ärijuhtide osavõtul. Programmi  peaesinejad olid Taani futurist ja naiste ettevõtluse edendaja Louise Fredbo-Nielsen ning disani- ja konsultatsiooniettevõtte Arcadis globaalse innovatsiooni direktor Patrick van Hoof. 

Koostöövõrgustiku ADAPTER partnerite korraldatav koostööfestival "Õigel ajal õiges kohas" toimub alates 2014. aastast. Järgmine kord „Õigel ajal õiges kohas“ olla on võimalik 2019. aasta sügisel Tartus.  

Koostööfestivali korraldavad kord aastas koostöövõrgustiku ADAPTER partnerid.

Koostööfestivali ettekandeid ja paneeldiskussioone saab järelvaadata SIIT ja pildigalerii asub SIIN.