Teadus

TLÜ teadlased koostöös MTÜ Mondoga aitavad digioskuste õpetamisega pagulastel tööturul paremini toime tulla

Eesti eksperdid on välja töötanud uudse digioskuste programmi, mille järgi hakatakse Ugandas ja Liibanonis elavatele sõjapõgenikele õpetama digioskuseid. Uued teadmised aitavad pagulastel uues ühiskonnas paremini kohaneda ja olla tööturul konkurentsivõimelisemad.

TLÜ peahoone

Programm on välja töötatud Tallinna Ülikooli ja MTÜ Mondo koostööna ning sellega aidatakse Süüriast ja Kongo Demokraatlikust Vabariigist pärit sõjapõgenikke. Eesti eksperdid koolitasid Ugandas ja Liibanonis välja õpetajate meeskonnad, kes hakkavad lähikuudel sõjapõgenikele digioskusi edasi andma.

TLÜ haridustehnoloogia keskuse juhataja Kairit Tammetsa sõnul on annab arengukoostöö võimaluse jagada Eesti haridustehnoloogia-alaseid teadmisi ka mujal maailmas: „Keskuse jaoks on oluline panustada haridustehnoloogia valdkonna edendamisele vaesemates riikides ning koostöö MTÜ Mondoga avab selleks häid võimalusi.“ 

Kuna põgenike taust ning varasemad oskused on paljuski erinevad, kohandasid Eesti eksperdid varasemalt välja töötatud programmi vastavalt kohalikele oludele. Nii näiteks õppisid Liibanonis koolitusel osalenud õpetajad ka idufirmadele omast mõttemaailma ja esinemiskunsti ning "hackathoni" formaati. Ugandas toimunud koolitusel räägiti aga lisaks oma seadmete turvalisusest, riigis levivatest internetipettustest ning ka nutitelefoniga oma käsitööst tootefotode tegemisest.

Nii Ugandas kui Liibanonis osalenud õpetajad said TLÜ haridustehnoloogia keskuse nooremteaduri Linda Helene Sillati käe all õppida tundma igapäevaseid digitööriistu ning kodulehe tegemist. Liibanoni koolitusel osalejad juhendasid ka idufirmade taustaga personaliekspert Jane Muts ning esinemiskoolitaja Gleb Maltsev. Uganda koolitusel andsid oma panuse disainer Jaanus Sakkis ning fotograaf ja dokumentalist Enrico Barone. Koolitusi koordineeris ning aitas kohandada Aliine Lotman MTÜ Mondost. 

Lähikuudel viivad eksperdid koolituse läbi ka Jordaanias asuvas pagulaslaagris. Kuna Liibanonis toimunud koolitusel õnnestus osaleda ka Süürias elavatel ekspertidel, algavad sel aastal välja töötatud programmil põhinevad digikoolitused tervelt neljas riigis: Liibanonis, Jordaanias, Ugandas ja ka Süürias. Viimases on peamiseks sihtgrupiks linnadesse pagenud sisepõgenikud.

Koolitused toimuvad kahe Eesti välisministeeriumi poolt rahastatava projekti raames: „Haridus ja psühhosotsiaalne tugi Süüria pagulastele Jordaanias, Türgis ja Liibanonis“ ning „MTÜ Mondo digitaalse haridusprogrammi pilootprojekt Ugandas“. Esimene neist kestab kolm aastat, teine 10 kuud.

Lisainformatsioon:

TLÜ haridustehnoloogia keskuse juhataja Kairit Tammets, kairit.tammets@tlu.ee

MTÜ Mondo projektijuht Aliine Lotman, aliine@mondo.org.ee