Janika Leoste sai teaduse ja tehnoloogia populariseerimise preemia

Kolmapäeval anti Tartus teaduskommunikatsiooni konverentsil „Teadus sotsiaalmeedias – meelelahutuse ja müra vahel?” üle 2018. aasta Eesti teaduse populariseerimise riiklikud auhinnad. Tunnustuse pälvis teiste hulgas Tallinna Ülikooli haridusuuenduse tippkeskuse CEITER projekti analüütik ja doktorant Janika Leoste.

Janika Leoste

Preemiaid anti välja mitmes kategoorias, muu hulgas anti välja uue algatuse auhinnad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel. Selles kategoorias sai teise preemia huvihariduse näidisõppekava “Mänguline matemaatika koos LEGO EV3 robotiga 4. – 6. klassis”, mille eestvedaja on Janika Leoste koos meeskonnaga. Tiimi kuuluvad veel Kairi Mustjatse ning Johan ja Karl Leoste.

 

Näidisõppekava on mõeldud matemaatika huviringi tegevuse rikastamiseks ja oma teadushuviringi õppekava koostamiseks või kohandamiseks vastavalt enda vajadustele ning huviringi õpilaste ja kooli soovidele. Õppekava teemade juures lõimitakse erinevaid ainevaldkondi. Läbi mänguliste elementide tegeletakse matemaatikaalaste oskuste arendamisega. Olulisel kohal on tegevused, mis toetavad loogika, tähelepanu, analüütilise mõtlemise ja eneseväljenduse oskuste arendamist matemaatika olemusest lähtuvalt.

 

Leoste tegeleb Tallinna Ülikoolis robomatemaatikaga. Tema sõnul on näidisõppekava eesmärk toetada robomatemaatika uuringute jätkusuutlikust pärast seda, kui need on läbi saanud, et õpetajatel oleks materjale, millega saaks jätkata.

 

Leoste usub, et preemia saamine näitab hästi seda, et tehnoloogia sidumine reaalainetega on aktuaalne ja ühiskonna jaoks oluline teema, sest teeb keerulisena tunduvad reaalaineid õpilaste jaoks huvitavamaks. Pärast tunnustuse saamist on Janika Leostele tulnud juba mitmeid koostööpakkumisi.

 

Õppekavaga saab põhjalikumalt tutvuda e-koolikotis

 

Kõige suurema tunnustuse, Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis eilsel auhinnagalal aga Mihkel Zilmer Tartu Ülikoolist. Kõikide auhinna saajatega saab tutvuda Eesti teadusagentuuri kodulehel.