Teadus

Arvamusfestivalil esinevad Tallinna Ülikooli eksperdid

9.-10. augustil toimub Paides järjekordne Arvamusfestival, mille programmist leiab enam kui 200 ühiskonda puudutavat arutelu. Erinevates aruteludes esinevad teiste seas ka Tallinna Ülikooli teadlased ja eksperdid.

Janika Leoste

Tallinna Ülikooli õpperobootika vanemteadur Janika Leoste jagab oma teadmisi 9. augustil toimuval arutelul “Kestlik tööelu muutuvas maailmas”, mis keskendub tööturu ja tööelu tuleviku kujundamisele, sh tehnoloogiliste muutuste (AI), elukestva õppe, töödisaini uuendamise, job security ja piisava tööjõu rollile. Lisaks Leostele osalevad vestluses  Maria Kütt (Riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse juhataja, PARE juhatuse aseesimees), Meelis Paavel (Eesti Töötukassa juhatuse esimees), Ulla Saar (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tööala asekantsler), Rainer Sternfeld (kood/Jõhvi kaasasutaja).Arutelu juhib Eva-Maria Kangro (Miltton New Nordicsi partner, psühholoog ja juhtimisnõustaja). 

Tallinna Ülikooli kunstiõpetuse didaktika dotsent Edna Vahter osaleb 9. augustil arutelus “Kust tuleb raha ja kuhu kaob loovus?!”, kus tullakse oma kajamullist välja, et ekspertide ja publiku värske pilgu all küsida, kas loovharidus on turukaup või midagi enamat ja mis läheb riigile maksma loovuse arendamisele tähelepanu mittepööramine? Lisaks Vahterile osalevad vestluses Kaire Põder (majandusprofessor), Hannes Praks (Eesti Arhitektuurikeskuse juht) ja arutelu juhivad Kristel Kallau (Pärnu Kunstide Kooli direktor) ning Laineli Parrest (Viljandi Kunstikooli direktor). 

Tallinna Ülikooli keskajauuringute vanemteadur Linda Kaljundi osaleb 9. augustil arutelul “Mis seob surnud punaarmeelast ja kaitsetahet?” ja proovitakse vastata küsimusele, kas ajalugu on lihtsalt huvitav lugu või midagi enamat? Arutelus vaadeldakse olukorda, kus II maailmasõja lahingud Eestis lõppesid 80 aastat tagasi ning koos okupatsiooniga hakkas üle Eesti kerkima sadu monumente, mille eesmärk oli ülistada Punaarmeed ja Nõukogude võimu. Nii küsitakse, mida tähendavad need monumendid täna. Lisaks Kaljundile vestlevad Hellar Lill (ajaloolane, Eesti sõjamuuseumi direktor), Toomas Hiio (ajaloolane, Eesti sõjamuuseumi ja Eesti mälu instituudi teadusjuht), Maria Smorževskihh-Smirnova (kulturoloog, Narva muuseumi juht) ja arutelu juhib Meelis Oidsalu (julgeolekuekspert). 

Tallinna Ülikooli vanemteadur Mihkel Kangur räägib 10. augustil paneelis “Riigikaitseõpe - rohkem kui kohustuslik aine?”, mille keskmes on küsimus, kas gümnaasiumiastmes kohustuslik riigikaitseõpetus peaks olema võrdsustatud teiste kohustuslike õppeainetega. Lisaks Kangurile osalevad arutelus Sam Schmidt aka Säm (muusik ja reservväelane), Mare Oja (Haridus- ja Teadusministeerium, sotsiaalainete ainevaldkonna nõunik) ning vestlust juhib Aare Jamnes (riigikaitselise hariduse valdkonnajuht/Kaitseressursside Amet). 

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži toitumisvaldkonna lektor Tagli Pitsi vestleb 10. augustil teemal “Koolitoit - kulu või investeering”. Täiskasvanu saab lõunasöögi aja, koha ja toidu ise valida, koolilaps paraku mitte. Kui koolilõuna ei maitse või pakutakse seda valel ajal, jääbki see söömata. Lisaks Pitsile vestlevad koolitoidust Priit Värv (Elva vallavanem), Päivi Märjamaa (Puhja Kooli direktor), Ats Mattias Tamm (Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees) ja Aaro Lode (Baltic Restaurants Estonia AS-i tegevjuht). Arutelu juhib Harald Lepisk (inspiratsioon.ee). 

Tallinna Ülikooli teadur Grete Arro arutab 10. augustil koos Tõrvandi kooli 2. klassi õpilaste ja igavuse spetsialistidega “Mis on kõige igavam igavus?”. Arutelu eesmärk on uurida, mis on igavus, mida teha, kui on igav, kust igavus tuleb, milline on kõige igavam igavus, kas igavus on halb või hea asi.

Tallinna Ülikooli nooremteadur Mikk Granström räägib 10. augustil teemal “Doktorantuur - kas karjäär või hobi?”. Arutelu teema tõstatus ühe tuntud arvamusliidri postitusest, mille kohaselt on doktorantuuri läbimine pelgalt hobi. Sellest tulenevalt on eesmärk ühiselt arutada, milleks doktorikraadi üldse vaja on, mida see endast kujutab, millised on kraadi omandamise võimalused ja väljakutsed ning mis saab pärast hariduse omandamist – kas ees ootab pilvitu tulevik või lõputu grantide taotlemine? Lisaks Granströmile vestlevad Anu Noorma (Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees), Toomas Vaimann (Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president), Jaak Vilo (Eesti Teaduste Akadeemia liige), Katriin Kristmann (keemia ja materjalitehnoloogia doktorant) ning arutelu juhib Sandra Saar (ERRi ajakirjanik). 

Vaata Arvamusfestivali programmi siit