Eesti Haridusteaduste Ajakirja värske erinumber keskendub kirjaoskuste kirevusele

Ilmus Eesti Haridusteaduste Ajakirja (EHA) erinumber, mille kaaskirjutajate seas on ka Tallinna Ülikooli teadlasi. Näiteks emakeele ja eriõpetuse dotsent Helin Puksand, andragoogika dotsent Larissa Jõgi ja vanemteadur Rain Mikser.

Erinumbri juhatab sisse Jari Lavonen Helsingi Ülikoolist, tutvustades Soome põhikooli õppekava rolli loodusteadusliku kirjaoskuse kujundamisel. Loodusteadusliku kirjaoskuse arendamist uurivad oma artiklis ka Regina Soobard, Ana Valdmann, Rain Mikser ja Miia Rannikmäe. Nimelt käsitlevad autorid loodusainete õpetajate valmisolekut kasutada õpilaste karjääriteadlikkust edendavaid stsenaariume loodusteadusliku kirjaoskuse arendamisel.

Teisalt tuleb juttu traditsioonilisest kirjaoskusest. Helin Puksandi ja Krista Uibu artikkel uurib funktsionaalse lugemisoskuse erinevusi noormeeste ja neidude vahel, tuginedes 2018. aasta PISA uuringu tulemustele.
Erinumbri neljandas artiklis käsitletakse matemaatilist kirjaoskust ehk matemaatikapädevust. See annab ülevaate matemaatikapädevuse käsitustest Eestis ja rahvusvaheliselt ning tutvustab hindamise raamistikku rahvusvahelistes võrdlusuuringutes.

Võrdlemisi uudsete kirjaoskuse valdkondadena leidub erinumbri mitmes artiklis teemasid, mis on seotud finants- ja ettevõtluskirjaoskusega.

Erinumber keskendub ka valdkondadeülestele kirjaoskustele: digipädevustele ning kehalise ja uurimistööalasele kirjaoskusele.

Erinumbri lõpus tutvustavad Larissa Jõgi ja Rain Mikser 2021. aasta alguses ilmunud raamatut „Andragoogika. Raamat täiskasvanu õppimisest ja õpetamisest“.

Erinumbri toimetajad on Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi vanemteadur Rain Mikser, Tartu Ülikooli loodusteadusliku hariduse professor Miia Rannikmäe ja algõpetuse professor Krista Uibu.

Järgmine EHA vabanumber ilmub 2022. aasta maikuus.

Eesti Haridusteaduste Ajakiri on eelretsenseeritav ja rahvusvahelise toimetuskolleegiumiga eestikeelne teadusajakiri (ETIS-e klassifikatsioon 1.2), mida annavad koostöös välja Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool. Ajakiri ilmub Tartu Ülikooli kirjastuse väljaandena vaba juurdepääsuga kirjastamiskeskkonnas Open Journal Systems. Ajakirja veebiväljaande ja info kaastöölistele leiab aadressilt eha.ut.ee.