Teadus

EKSPERT EETRIS ⟩ Mati Heidmets: õppuri autonoomia – haridusdebati järgmine kuum kartul

Tallinna Ülikooli vestlussaates “Ekspert eetris” on vaatluse all Eesti saavutused PISA testis, mida välismaalastele uhkusega tutvustatakse. Külas on TLÜ emeriitprofessor Mati Heidmets.

Mati Heidmets

Iga riigi haridusmudel peegeldab selle riigi ajalugu. Eesti kultuuris ja ajaloos on haridus olnud kuhugi jõudmise viis. Nii suhtumegi õppimisse kui töösse. Selleni, et elu võib olla ka rõõmus, oleme alles hiljuti jõudnud.

Eesti on viie parima haridussüsteemi hulgas maailmas. Meie tulemus PISAs on segu tõsiselt võtmisest, distsipliinist, usaldusest õpetaja vastu ja vabadusest teha, mida tahetakse, mis tuli 1990ndatel. Hiljuti ilmus Postimehe kirjastuselt raamat “Kas Eesti PISA on viltu?" ning põhjaliku analüüsi tellis ka NCEE Washingtonist, et uurida viielt edukamalt PISA riigilt, mida nad selles valdkonnas teevad. Analüüsi koostasid Eve Eisenschmidt, Maie Kitsing, Mikk Kasesalk ja Mati Heidmets. Saates tuleb juttu, miks see raamat ja analüüs on sündinud, mida on üksteiselt õppida ja milline on rahvusvaheline haridusturg.
Lisaks räägib Heidmets Eesti eduteguritest ehk viiest vedurist: haridust väärtustav ajalugu, ühiskonna usaldus kooli ja õpetaja vastu, valikuid pakkuv juhtimine, haridusse panustajate lai ring ning mitmekesine koolivõrk. Heidmetsa sõnul on aga oluline küsimus, kuidas muutuvas maailmas siit edasi minna. Tema sõnul on autonoomia haridusdebati järgmine kuum kartul.
 
Saadet juhib Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks. 
 

Vaata saadet