Katrin Niglas: kuidas naistel teaduses läheb?
Eelmise aasta lõpu statistika järgi on 63% Tallinna Ülikooli akadeemilistest töötajatest naised ning kõigi töötajate hulgas on naiste osakaal isegi pisut suurem. See märkimisväärselt naiste kasuks olev osakaal on meie eripära ja tugevus. Juba ammu ei küsi me, miks on teadusesse naisi vaja, vaid püüame luua tingimusi, mis aitavad teadusel ja ühiskonnal areneda kasutades maksimaalselt ära potentsiaali, mis peitub mitmekesisuses ja tasakaalus.

Teadlaselt, olenemata tema soost, oodatakse tähenduslikkuse loomist ja ühiskondlikes protsessides kaasarääkimist. 21. sajandi väljakutsete lahendamiseks vajame teadlasi, kes suudavad lõimida teadusvaldkondi, on uuendusmeelsed, kiire reageerimisvõimega ja ühiskondlikult aktiivsed. TLÜ naisteadlaste saavutusi vaadates ei ole kahtlustki, et nad kehastavad kõiki neid omadusi ja tõestuseks pole vaja näiteid kaugelt otsida.
Alles jaanuari lõpus saime rõõmustada selle üle, et kestliku tuleviku uuringutele suunatud suurprojekt SustainERA sai Euroopa Komisjonilt 2,5 miljonit eurot toetust ning meie teadlastel, eesotsas Anu Realo ja Kai Pataga, on võimalus teha kõrgetasemelist teadustööd, mis keskendub inimeste ja nende hoiakute uurimisele kestliku tuleviku vaates.
Vaadates viimase kümne aasta riiklike teaduspreemiate laureaate, on TLÜ teadlased nii sotsiaal- kui humanitaarteaduste valdkonnas olnud silmapaistvalt edukad ning laureaatide seas on naisi - Merike Sisask, Epp Annus, Marika Mägi, Krista Kodres ja Ellu Saar ning Kairit Tammets, Terje Väljataga, Katrin Poom-Valickis ja Maria Jesús Rodriguez-Triana - meestest rohkem ehk samas proportsioonis naiste osakaaluga ülikoolis.
Meie naisteadlasi väärtustatakse kõrgelt ka oma ala ekspertidena ühiskonda otseselt puudutavates küsimustes. Merike Sisask, Grete Arro, Mari-Liis Jakobson ja Tiina Tambaum on teadlased, kelle mõtteid kuuleme tihti nii raadiouudistes kui loeme leheveergudelt - alati sisukalt ja mõjuvalt.
Mõistagi ei jõua siinkohal üles lugeda kõiki suurepäraseid naisteadlasi, kes igapäevaselt panustavad Eesti teadusruumi ja ühiskonna arendamisesse. Eesti Teadusagentuuri (ETAG) vahendusel leiab suure osa meie naisteadlastest Šveitsi teadusfondi (Swiss National Science Foundation) hallatavast edukate naisteadlaste portaalist AcademiaNet.
Heaks teadlaseks olemise eeldusteks on avatus, teadmishuvi, eelarvamustevabadus, julgus püstitada küsimusi ja astuda intellektuaalsetesse aruteludesse ning võrdsed võimalused neid eeldusi arendada ja rakendada. Võrdsust ei saa aga tagada ilma teadlikkuse kasvatamise ega heade praktikate loomiseta. Teadlikkuse suurendamiseks ja praktikate loomiseks kinnitasime möödunud aastal TLÜ soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise kava ning ka oma arengukavas oleme selgelt sõnastanud pühendumuse mitmekesisusele. Kõik kes ülikoolis töötavad ja õpivad peavad tundma, et neid võrdselt väärtustatakse, sest vaid see on eeldus targa elu eestvedamiseks.
Katrin Niglas
TLÜ teadusprorektor