TLÜ soolise võrdõiguslikkuse kava kirjeldava dokumendi avamiseks .pdf formaadis kliki siin.

Sissejuhatus

Tallinna Ülikooli (TLÜ) soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise kava eesmärk on suurendada teadlikkust soolisest võrdõiguslikkusest ning rakendada tõhusaid meetmeid, mis tagavad kõigile võrdsed võimalused ja kohtlemise ülikoolis. Kava aluseks on riigi tasandil seadusandlikult reguleeritud võrdse kohtlemise ja soolise võrdõiguslikkuse põhimõtted, Hea Teadustava kokkulepe ning samuti Euroopa Komisjoni juhised ning Eesti 2023–2030 heaolu arengukava strateegilised sihid. Tulenevalt ülikooli arengukavas sõnastatud missioonist ning visioonist on TLÜ pühendunud tagama võrdsed võimalused ning toetava ja heatahtliku toimekeskkonna kõigile töötajatele ja üliõpilastele, olenemata nende soost ja soolisest enesemääratlusest, seksuaalsest orientatsioonist, rahvusest ja etnilisest kuuluvusest, rassist, usutunnistusest ja veendumustest, puudest, vanusest, rasedusest ja lapsevanemaks olemisest või perekonnaseisust. Oleme veendunud, et ainult võrdse kohtlemise, võrdsete võimaluste ja heatahtliku suhtumise kaudu saavutame selle, et kõik grupid ja indiviidid saavad anda oma võimetele ja soovidele vastavalt parima, mistõttu seame eesmärgiks juurutada täisleppimatust ebavõrdse kohtlemise, diskrimineerimise ja ahistamise vastu.

Käesolev kava keskendub mitmele võtmevaldkonnale, kus sooline ebavõrdsus ja muudel alustel ebavõrdne kohtlemine võivad ilmneda, seda nii töötamise kui õppimise ja õpetamise kontekstis. TLÜ jaoks on oluline luua töö- ning õpikultuur, kus diskrimineerimist ei esine, ning kehtestada nulltolerants ebavõrdse kohtlemise ja ahistamise suhtes.

Värbamine ja tasustamine

Töötajate värbamise ja valiku protsessis ning karjääriteel on oluline tagada kõigile võrdsed võimalused. Tallinna Ülikooli töösuhteid ja tasustamist reguleerivad eeskirjad lähtuvad võrdse kohtlemise printsiibist (nt töötasustamise eeskirja punkt 2.2. sätestab, et töötasustamisel järgitakse töötajate võrdse kohtlemise põhimõtet) ning määratlevad selged inimese elukaarele (nt lapsehoolduspuhkus, ajateenistus) kohased kriteeriumid, mille põhjal värbamise ja tasustamise otsuseid tehakse. Projektidega kaasneva töö tasustamisel lähtume Hea Teadustava kokkuleppest, kus  on välja toodud, et teadlane jagab ressursse säästlikult, omakasupüüdmatult ja õiglaselt. Olenevalt olukorrast võib see tähendada kõigi osaliste võrdset kohtlemist või erikohtlemist põhjendatud vajaduste alusel.

Tallinna Ülikooli eripära on asjaolu, et nii kollektiivis tervikuna kui ka akadeemiliste töötajate hulgas on naiste osakaal märgatavalt suurem meeste osakaalust. Kõigist töötajatest oli 2024. aasta septembri seisuga naisi 69.3%, sh akadeemiliste töötajate hulgas 62.6%. Selle suundumuse põhjuseid saab eelkõige seostada ülikoolide valdkondlike põhisuundade ja kultuurikontekstiga: humanitaar-, sotsiaal- ja haridusvaldkondi käsitletakse sageli „pehmete“ erialadena, mida peetakse sobivamaks naistele. Sellised arusaamad on levinud nii meeste kui ka naiste seas. Täiendavateks teguriteks võib pidada ka Eesti kõrghariduse soolist tasakaalutust – kõrgkooliõpinguteni jõuab tunduvalt suurem osakaal naisi kui mehi - ning kõrghariduse alarahastatust, mis taastoodab soolisest aspektist lähtuvat struktuurset ebavõrdsust. Õpetamist nähakse stereotüüpselt feminiinse valdkonnana, mistõttu on see tihti võrreldes teiste valdkondadega vähem rahastatud.

Eestis on sooline palgalõhe üldiselt suur (13,1% Statistikaameti 2023. aasta andmetel), mistõttu ka ülikool peab oluliseks palgalõhet monitoorida. Ülikoolis on palgalõhe meeste ja naiste vahel küll oluliselt väiksem Eesti keskmisest, kuid  võrreldes meeste ja naiste kogupalka kõigi akadeemiliste ametikohtade üleselt, on soolise palgalõhe suurus siiski u 4,6% meeste kasuks (09.2024 seisuga). Eesmärk on viia tasustamine ja karjääriteed võrdsemaks, et edendada sooliselt tasakaalustatud akadeemilist ja ametialast arengut.

TLÜ on astunud samme andmete kogumise ja analüüsimise suunas moel, mis võimaldab paremini mõista, kuidas ja miks sooline, aga ka vanuseline jaotus varieeruvad erinevatel ametikohtadel ja nende karjääriastmetel ning palgakomponentide lõikes. Kokkuvõtlik informatsioon on kättesaadav välisveebi lingilt Ülikool numbrites, alajaotisest Töötajad ning tegevuskavas on fookus palgastatistika läbipaistvamaks muutmisel järgneva aasta jooksul. Erilist tähelepanu pöörame  olukordadele, kus sooline palgalõhe võrreldaval palgaastmel ning samas valdkonnas töötavate inimeste keskmisi arvestades on suurem kui 5%.

Tegevuskava 2025-2027

Eesmärk Tulemused Eestvedaja Partnerid Tähtaeg
Koolitus värbamisel ja töö tulemuste hindamisel ilmnevate eelarvamuste teadvustamiseks kõigile, kes on kaasatud sellistesse otsustusprotsessidesse Värbamisel osalevad kolleegid on teadlikud oma potentsiaalsetest eelarvamustest ja arvestavad nende potentsiaalsete mõjudega otsustusprotsessidele Võrdse kohtlemise volinik Personali- arendus- keskus 06.2025, seejärel iga-aastane
Avalikustatud soolise palgalõhe statistika  Kogupalga ja põhipalga palgalõhe statistika on ülikooli veebilehel kättesaadav ja kergelt loetav, filtreeritav üksuste ning ametikohtade ja nende karjääriastmete kaupa. Seda uuendatakse 1x aastas Personali- juht Strateegia- büroo

12.2025

Üksuste siseselt vaadatakse (põhi)palgad regulaarselt üle soolise palgalõhe vaatenurgast ning lõhe olemasolul, mis ei ole põhjendatav erineva tööpanuse ja/või -tulemuslikkusega tehakse detailne plaan  selle vähendamiseks

Soolise palgalõhe korral, mis ei ole põhjendatav erineva tööpanuse- ja/või tulemuslikkusega, on üksusel selle  vähendamiseks selge plaan

Üksuste juhid

Administra- tiivjuhid koostöös tasustamise peaspetsialistiga

Andmed kättesaadavad juhtidele 11. 2025, seejärel iga-aastaselt

Töö- ja pereelu ühildamine

Oluline valdkond, millele TLÜ tööandjana tähelepanu pöörab, on töö- ja pereelu ühildamine. Uuringud näitavad, et naised kannavad suuremat hoolduskoormust, mis omakorda vähendab nende võimalusi teaduskarjääris ja mõjutab soolist võrdõiguslikkust,. Lisaks eeldab õppe- ja teadustöö tegemine sageli ka töötamist ebatraditsioonilistel aegadel, nagu õhtud ja nädalavahetused, mis omakorda teeb töö- ja pereelu ühendamise keeruliseks. Tallinna Ülikooli töösuhteid reguleerivates eeskirjades on arvestatud rasedus- ja sünnituspuhkusel ning lapsehoolduspuhkusel oldud, samuti aja- või asendusteenistuses viibitud ajaga. Eelnimetatud ajaperioodi võrra pikeneb nt karjääriastme täitmise tähtaeg, varasemate töötulemuste hindamise periood, atesteerimise ajavahemik, vaba semestri kasutamise periood jms. Kuna võrdset kohtlemist rõhutavad regulatsioonid ei pruugi täielikult tagada, et ajalooliselt kujunenud hoiakutest ja stereotüüpidest lähtuvalt siiski ebavõrdset kohtlemist praktikas ei rakendata, siis on oluline karjääriteel liikumisega seotud protsesse seirata ning vajadusel sekkuda.

Ülikoolis jõuti 2024. a kokkuleppele ja kehtestati uued akadeemiliste töötajate töökoormuse arvestamise põhimõtted, mis laienevad ühetaoliselt kõigile akadeemilistele üksustele ja hakkavad kehtima septembris 2025. Ühtsete põhimõtete kehtestamise järel asuti looma infosüsteemi koormusarvestuse pidamiseks ja läbipaistvamaks muutmiseks, misläbi saab koormusarvestuse süsteemi toimivust edaspidi ka monitoorida. Nii ei jää koormuste kokkulepped enam üksnes juhi ja töötaja vaheliseks infoks, vaid seda infot on võimalik erinevatest vaatenurkadest analüüsida, sh koormusi sugude lõikes kõrvutades.

Tegevuskava 2025-2027

Eesmärk

Tulemused

Eestvedaja

Partnerid

Tähtaeg

Koormuste arvestamise infosüsteem on kasutusel terves ülikoolis

Akadeemiliste töötajate koormuste info on kättesaadav, võrreldav ja analüüsitav.

Personali-

juht

Strateegia-

büroo, õppe- osakond, teadus- osakond, infotehnoloogia-

osakond, akadeemilised üksused

12.2025

Lastehoiu vajaduse selgitamine

Tulenevalt hindamise tulemustest on vastu võetud otsus lastehoiu (mängutoa teenuse) pakkumisest / mitte pakkumisest ülikooli linnakus.

Personali-

juht

Üliõpilaskond

12.2025

Sugude võrdne esindatus juhtimises ja otsustusprotsessides

TLÜ-s on juhtimistasandil naiste ja meeste esindatus üldiselt vastavuses töötajaskonna soolise jaotusega. Senatis ja muudes juhtivates rollides on naiste osakaal suurem. Samas ülikooli nõukogus, mis tegeleb majandusküsimustega, on suurem meeste esindatus. Ülikool peab oluliseks luua keskkonda, mis aitab järk-järgult muuta hoiakuid, et toetada meeste ja naiste võrdset esindatust kõigil tasanditel, seetõttu on ka üheks järgnevate aastate eesmärgiks valitavatel positsioonidel valimisnimekirja sooline tasakaal. Kui valiku tegemisel on olulisim lähtuda kandidaatide pädevusest, siis võrdselt tugevate, kuid erinevast soost kandidaatide puhul on kohane kaaluda alaesindatud soo eelistamist.

Tegevuskava 2025-2027

Eesmärk

Tulemused

Eestvedaja

Partnerid

Tähtaeg

Ülikoolis valitavatel positsioonidel on valimisnimekirjad sooliselt tasakaalus või vastavauses töötajaskonna soolise jaotusega.

Toetab sooliselt tasakaalustatud esindatust juhtimisorganites

Võrdse kohtlemise volinik

Personali-

osakond, rektoraat ja akadeemilised üksused

12.2027

Juhtide koolitamine / üldine juhtimiskompetentside arendamine, kus oma osa on ka võrdsel kohtlemisel

Õiglasem ja kaasavam organisatsioonikultuur

Personali-

arendus-

keskus

Võrdse kohtlemise volinik

12.2027

Organisatsioonikultuur ja tüliküsimused

TLÜ on teinud olulisi samme organisatsioonikultuuri parandamiseks, näiteks liitumine Eesti hea teadustava kokkuleppega ning TLÜ hea akadeemilise tava rakendamine. Samas on oluline, et võrdse kohtlemise ja soolise võrdõiguslikkuse tagamiseks jätkatakse ennetustegevustega, mis keskenduvad teavitustööle, koolitustele ja teadlikkuse tõstmisele. Ülikool on loonud läbipaistva ja õiglase süsteemi, mis võimaldab diskrimineerimise ja ahistamise, aga ka kiusamise juhtumite menetlemist.

Samuti on TLÜ jaoks oluline luua ning hoida keskkonda, kus kõigil ülikooli liikmetel on hea õppida, õpetada, teadust teha ja töötada. Sellise keskkonna loomisel toetume taastava õiguse põhimõtetele, et luua ja hoida sõbralikku ja koostöist töö- ning õpikeskkonda. Taastava õiguse eesmärgiks on taastada kogukonna ja üksikisikute vaheline tasakaal, pakkudes võimalusi vastutuse võtmiseks, kahju heastamiseks ning suhete ja usalduse taastamiseks. Sellest lähtuvalt toetub taastav lähenemine ideele, et organisatsioon on tugevam ja jätkusuutlikum, kui selle liikmed teevad koostööd ja toetavad üksteist.

Tegevuskava 2025-2027

Eesmärk

Tulemused

Eestvedaja

Partnerid

Tähtaeg

Igas akadeemilises üksuses ning tugiüksustes on 1-2 inimest, kellel on oskused ning tahtmine taastava õiguse TÕ põhimõtteid kasutades vahendada konflikte

Taastaval õigusel põhinevad praktikad on osa ülikooli kultuurilisest mustrist tekkivate pingete ja konfliktide lahendamisel

Võrdse kohtlemise volinik

Vabatahtlike konflikti-

vahendajate kogukond

12.2026

Sekkumiskultuur / Speak up - luua teadlikkust kolleegi ja kaasõppija toetamise olulisusest ning sekkumise mõjust võimalikes kiusamise ja diskrimineerimise olukordades

Ülikooli õpi- ja töökeskkond on teineteist toetavam ja koostöisem

Võrdse kohtlemise volinik

Koostöös 5 avalik-õigusliku ülikooliga

06.2025

Iga-aastased koolitused, lähtudes probleemkohtade kaardistusest, tuginedes voliniku poole  pöördumiste statistikast ja rahulolu küsitluses välja toodust.

Samadel / sarnastel teemadel pöördumiste arv väheneb ning rahulolu küsitluses on hinnang võrdsele kohtlemisele paranenud

Võrdse kohtlemise volinik

Personali-

arenduskeskus

12.2027

Üliõpilaste teadlikkuse tõstmine seksuaalse ja soopõhise vägivalla sh ahistamise teemal

Üliõpilased on teadlikud soopõhise ebavõrdsusega kaanevatest ohtudest (sh soopõhisest vägivallast) ja abistamise võimalustest. 

Õppe-

osakond

Turundus- ja kommunikat-

siooniosakond,

Üliõpilaskond,

Sotsiaalkindlustusamet

Iga aasta oktoobris

Sooperspektiivi integreerimine uurimis- ja õppetöösse

Ülikoolis on teadlasi ja uurimisrühmi, kes teevad kõrgetasemelist teadustööd nii soouuringute kui ka üldisemalt võrdset kohtlemist käsitlevatel teemadel. TLÜ ruumides on üle kahekümne aasta tegutsenud MTÜ Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskus (ENUT), mille raamatukogu saavad kasutada kõik Tallinna Ülikooli tudengid ja õppejõud. Naisteteadlaste ja -uurijate tööde nähtavuse suurendamine ning soolise võrdõiguslikkuse teema laiem teadvustamine aitavad edendada võrdsust ka akadeemilises õpi- ja teaduskeskkonnas. Õpetajakoolituse õppekavade ja -materjalide täiustamine sootundlikust vaatenurgast on samuti oluline samm võrdsuse edendamisel.

Tegevuskava 2025-2027

Eesmärk

Tulemused 

Eestvedaja

Partnerid

Tähtaeg

Pakume akadeemilisele sihtgrupile suunatud koolitusprogrammi, et  suurendada teadlikkust soolise võrdõiguslikkuse teemal 

Teadlikkus soolise võrdõiguslikkuse ning võrdse kohtlemise teemadel on suurenenud  ning ka õpetamispraktikad on paremini kooskõlas võrdse kohtlemise printsiipidega

Võrdse kohtlemise volinik

Õppimise ja õpetamise keskus, FilmEU 

06.2025

Kokkuvõtteks

TLÜ soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise kava annab tervikliku raamistiku, mille eesmärk on luua töö- ja õpikeskkond ning ülikooli kultuur, mis toetab kõigi liikmete võrdsust ja väärikust, olenemata nende soost, rahvusest, vanusest, veendumustest või muudest tunnustest. Kava keskendub võtmevaldkondadele, kus ebavõrdne kohtlemine võib esile kerkida, seades igas valdkonnas konkreetsed eesmärgid ning määrates eestvedaja ja tähtaja. Käesolev kava on koostatud teadmises, et võrdse kohtlemise edendamine on pidev protsess ja väikeste sammude abil on võimalik jõuda suuremate tulemusteni, sealhulgas arvestades, et selle kava edukas elluviimine sõltub kõigist ülikooli liikmetest.
 
Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise kava rakendamise kohta koostatakse igal aastal ülevaade senatile ning olulisemaid soolise võrdõiguslikkusega seotud tegevusi ja tulemusi kajastatakse ka ülikooli aastaaruandes.