In memoriam Katre Õim

25.08.1970 - 20.07.2016. Meie hulgast on ootamatult lahkunud Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi dotsent, keeleteadlane Katre Õim.

25.08.1970 - 20.07.2016

Katre Õim lõpetas 1994. aastal Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri filoloogia eriala. Ülikooli järel töötas ta Tartus Eesti Keele Instituudi rahvaluule osakonnas. 1997. aastal lõpetas Katre Õim Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri filoloogia magistrantuuri. Tema magistritöö käsitles eesti võrdluste struktuuri. Katre Õim töötas aastail 2000–2004 Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonnas teadurina. Doktoriväitekirja teemal “Võrdluste struktuurist ja kujundisemantikast” kaitses Katre Õim 2004. aastal Tartu Ülikoolis.

Tallinna Ülikoolis alustas Katre Õim tööd eesti keele dotsendina 2004. aastal. Tema peetud loengukursused olid seotud ta enda uurimisteema, sõnavara ja semantikaga, üliõpilased hindasid aga väga ka tema loetud üldisemaid, nt eesti keele süntaksi, leksikoloogia ja pragmaatika kursuseid. Samuti hindasid üliõpilased tema kasutatud õppemeetodeid ning eriti tema loodud elektroonilisi õppematerjale.

Katre Õimu peamised uurimisteemad olid seotud eesti keele fraseoloogiaga, ta uuris eesti fraseologismide ehitust ja tähendust ning metafoorseid tähendusülekandeid, tema uurimusi iseloomustas käsitluse sügavus ning uudsed uurimisvõtted, nt viimastel aastatel eriti tugevalt korpuslingvistiline lähenemine. Katre Õimu sulest on ilmunud suur hulk kõrgetasemelisi teadusartikleid, ta oli eesti kõnekäändude ja fraseologismide andmebaasi ja elektroonilise alussõnastiku üks loojaid, paljude keeleürituste, mh muutuva keele päeva korraldaja.

Katre Õim oli suurepärane keeleteadlane, armastatud õppejõud, pühendunud üliõpilaste juhendaja ja hinnatud kolleeg. Katre Õim lahkus meie hulgast ebaõiglaselt vara, tema lahkumine jätab korvamatu tühiku - jäävad juhendamata lõputööd, pidamata loegukursused, pooleli jäi fraseoloogia kõrgkooliõpik.

Kolleegide ja sõpradena Tallinna Ülikoolist jääme Katrest puudust tundma, tema asjatundlikkusest ja tarkusest, tabavatest ütlemistest ja omanäolisest huumorist. Tema ootamatu lahkumine on ülekohtune ja siiamaani uskumatu. Avaldame sügavat kaastunnet omastele.