Tudengite uuring: jahedad ruumid üliõpilasi ei hirmuta

Luna TV toimetus viis Tallinna Ülikooli tudengite seas läbi küsitluse energiakriisi mõjude kohta, mille raames selgus, et temperatuuri langetamine ülikooli ruumides ei ole muutnud tudengite õpikvaliteeti.

Tudengid õppimas

Uurimuse eesmärk oli teada saada, millised kokkuhoiumeetodid on kõrgenenud energiakandjate hinna tõttu Tallinna Ülikoolis kasutusele võetud. Samuti uuriti üliõpilaste energiakäitumist ülikoolis ja rakendatud kokkuhoiumeetodite mõju õpikvaliteedile. Küsitluse tulemusel selgus, et Tallinna Ülikooli üliõpilased on ülikoolis rakendatud energia kokkuhoiumeetoditest üsna teadlikud ja kasutavad energiat vastutustundlikult. 

Tallinna Ülikooli haldusosakonna juhataja Terje Luide märkis Luna TV toimetusele antud intervjuus, et juba rohkem kui aasta kestnud energiakriisi tõttu on kõik kütuseliikide hinnad tõusnud. Rahandusministeeriumi poolt välja antud suunistest lähtuvalt on Luide sõnul analüüsitud ülikooli linnakus viimaste aastate soojus- ja elektrienergia tarbimist ja otsitud võimalusi, kuidas halduskuludelt kokku hoida ja energiatarbimist vähendada. 

“Leidsime, et Räägu tänava õppehoone, mis on ehitatud nõukogudeaegse kvaliteediga 1962. aastal, kulud on väga suured ja kasutusmaht üsna tagasihoidlik. Kokkuhoiu eesmärgil kolisime suvel sealse õppetöö Narva maantee linnakusse,” toob Luide näite. Peamised energia kokkuhoiumeetmed Tallinna Ülikoolis on haldusosakonna juhataja sõnul keskmise ruumitemperatuuri alandamine senisest 21-22 kraadilt 19 kraadini, üldvalguse vähendamine ja ventilatsiooni töörežiimi muutmine. Lisaks on ülikool otsustanud muuta aastalõpu töökorraldust ning ülikooli linnaku hooned suletakse 17. detsembrist kuni 8. jaanuarini. Hoonete sulgemisel alandatakse Luide sõnul sisetemperatuuri 16 kraadini ning võimalusel kuni 14 kraadini.

Tudengite seas läbiviidud küsitluse tulemus näitas, et üliõpilased on käimasoleva energiakriisi ja sellega kaasnevate hinnatõusudega väga hästi kursis ning viimasel ajal oma suhtumist energiakasutusse muutnud. Küsitlusest selgus, et ülikooli hoonetes langetatud temperatuur ei mõjuta üliõpilaste õpivõimet. Tudengite eelistatavam ruumitemperatuur on 21 kraadi, kuid soojusmugavus erineb individuaalselt.

Uuringust selgus, et kõige sagedamini kasutatav energiaressurss ülikoolis on isikliku seadme laadimine. Üliõpilased tarbivad energiat teadlikult – näiteks eemaldavad aku täitumisel seadme vooluvõrgust, kustutavad ruumist lahkudes tule ning ei jäta uksi ja aknaid avatuks.

Küsitlusele vastanud üliõpilased lisasid ka omapoolsed ettepanekud, kuidas ülikool saaks veel energiat kokku hoida. Näiteks soovitati üleüldiselt üliõpilaste energiatarbimise teadlikkust tõsta, minna distantsõppele, ruumitemperatuuri veelgi alandada (näiteks kuni 18 kraadini), aatriumi ja koridoride temperatuuri reguleerida madalamaks, kasutada õpperuumides selekteeritud valgustust, piirata liftide kasutamist ning sulgeda reklaamteleviisorid. 

Uurimuse koostajad leiavad, et kuna üliõpilased on peamine ülikooli energiaressursse tarbiv sihtrühm, on säästliku tarbimise jaoks vaja tõsta üliõpilaste teadlikkust energia kasutamise kohta ülikoolis. Selleks tuleb suurendada üliõpilaste energiaalaseid teadmisi ja vastutust, mis võiks aidata kujundada ennetavat energiasäästu kavatsust ja käitumist. Soovitatav on võtta kasutusele ühe strateegia asemel kombineeritud sekkumised, näiteks energiasäästu näpunäidetega infolehtede jagamine ja isikupärastatud tagasiside, et julgustada käitumise muutusi võimalikult paljudes inimestes.

Uurimuse “Energiakriisi mõjud Tallinna Ülikooli üliõpilastele” koostas Luna TV üks toimetustest 2022. aasta sügisel ELU projekti raames. Küsitluses osales 196 tudengit kuuest Tallinna Ülikooli instituudist. Andmeid koguti perioodil 24. oktoober kuni 6. november 2022 ning tulemusi esitleti 16. novembril Luna TV eetris. 

Uurimistööd juhendas Tallinna Ülikooli meediapoliitika dotsent Andres Jõesaar. Töö koostasid Luna TV Esimeste toimetuse liikmed Dagnar Engel, Madleen Harjak, Jan-Martin Jäe, Ingrid Landeiro Marques, Merje Metsoja, Melani Mägi, Johanna Mängel, Maria Rannaväli, Rauno Ruus, Linda Toom, Helen Truuverk ja Rauno Uusleer.
 

Vaata saadet