Ülikooli kunstiteose konkursi võitis kullast mägi

Tallinna Ülikooli VITA hoone kunstiteose konkursi võitjaks kuulutas žürii kavandi „Ainult filmis ja pildiraamatus“, mille autorid on Oliver Soomets ja Magnus Andre.

Vita kunstikonkurss

Kunstiteos paigutatakse Vita maja hoovi ning see on oma olemuselt pooleliolev võtteplats, mille moodustavad valgustatud „õhus hõljuv kullast mägi“, vanakooli teatri/võtte-prožektor ja spetsiaalselt installatsiooni jaoks loodud ürgse helina kostuv muusikateos.

Kuna mäkke on peidetud mikrofon ning prožektorisse liikumisandur, on võimalik igal külastajal kogeda ka mägede häält. Kuidas mägi külastajale kajab, saab teada kullast mäega suheldes, seistes mäe ja prožektori vahel.

„Mind võlus kõige rohkem intriig, mis võidutöös sees on. See midagi, mida päriselus ju olla ei saa – nimelt mägi, mis on kullast ja teeb häält! Või siiski? See on nagu unistus või unenägu, mis annab ainest erinevateks lugudeks,“ kommenteeris žürii esimees Katrin Saks.

Töö autorid rõhutasid, et Tallinna Ülikooli hooned moodustavad maagilise kompleksi, kus igapäevaselt sünnib uus reaalsus, mis pannakse proovile sealsete loominguliste inimeste peades. See on koht, kus kõik on võimalik".

Nüüd alustatakse võitjatega läbirääkimisi võidutöö teostamiseks. Lepingu maksumus on
62 tuhat eurot, valmima peaks töö 2020. aasta lõpuks.

2.–4. koha pälvisid VITA maja kunstiteose konkursil „Laused“ (Sten Saarits, Tarvo Varres), „Hüpe“ (Varvara Guljajeva, Mar Canet Sola) ja „Püüd tähtede poole“ (Per William Petersen, Sirje Petersen). Nende kavandite autorid saavad žürii ettepanekul igaüks 1000-eurose preemia. Ühtekokku laekus 11 kavandit. Lisaks Katrin Saksale kuulusid žüriisse Sirje Runge, Maarja Kask, Peeter Pere ja Eva Näripea.

Konkurss korraldati, kuna vastavalt seadusele peab uute ehitiste puhul 1% maksumusest kuluma kunstile. Kõiki kavandeid esitletakse VITA õppehoones alates 30. jaanuarist.