Aktuaalne

Algab kohaliku valitsemise mikrokvalifikatsiooni baaskursuse neljanda lennu vastuvõtt

Tallinna Ülikool kuulutab välja kohaliku valitsemise mikrokvalifikatsiooni neljanda baaskursuse vastuvõtu ning valmistab ette uut mikrokvalifikatsiooni teemal „Kohalik omavalitsus ja juhtimine ning innovatsioon läbi kriisihalduse prisma“.

Mikrokraad

Baaskursus on seni olnud kohalike omavalitsuste juhtide ja ametnike seas järjest populaarsem ning selle aasta õppeperioodiks on kavandatud 3.10.2025-8.05.2026, samas on jätkuvalt õppetöö toimumiskohaks Harjumaa Omavalitsuste Liit (õppetöö toimub üle nädala reedeti). Mikrokvalifikatsioon keskendub kaasaegsele juhtimise, õiguse, valitsemise, poliitika kujundamise ning järelevalve temaatikale. Osalejad saavad laiapõhiseid teadmisi, mis on vajalikud kohaliku omavalitsuse tegevuse tõhusaks korraldamiseks. Kohaliku valitsemise mikrokvalifikatsioon on välja töötatud osapoolte koosloomes, mis sai alguse Tallinna Ülikooli, Rae valla ja Harjumaa Omavalitsuste Liidu ühistegevuse tulemusena. Koostööpartnerite võrgustik on kasvanud, ühendades kohalike omavalitsuste, nende liitude, ülikoolide, riigi ja teiste osapoolte panust. Programm on saanud tunnustust nii lõpetajate kui ka teiste koostööpartnerite poolt. Eesmärgiks on seatud mikrokvalifikatsioonide arendamine, sealhulgas sooviga luua üheaastane kohaliku valitsemise magistrikava.

I KOHALIKU VALITSEMISE MIKROKVALIFIKATSIOONI LOOMISEST JA ARENGUST

Tallinna Ülikool alustab koostöös Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Harjumaa Omavalitsuste Liidu ning mitmete Eesti valdade ja linnadega ning Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumiga juba neljandat aastat kohaliku valitsemise mikrokvalifikatsiooni vastuvõttu, mis on mõeldud eelkõige kohalike omavalitsuste poliitikutele ja ametnikele. Programm on olnud väga populaarne.

Mikrokvalifikatsiooni eesmärk on pakkuda kohalike omavalitsuste esindajatele õpet, mis hõlmab kaasaegse kohaliku omavalitsuse õiguse, valitsemise, juhtimise, poliitika kujundamise ja järelevalve suundumusi. Mikrokvalifikatsiooni programm on loodud, et pakkuda kohalike omavalitsuste juhtidele ja ametnikele kaasaegseid teadmisi ja oskusi, mis on vajalikud efektiivseks kohaliku valitsemise tegevuse korraldamiseks. Programmis on osalenud linna- ja vallajuhid, volikogude liikmed ning ametnikud. Kohtumised toimuvad üle nädala reedeti (programm ja tunniplaan leitavad SIIN).

Mikrokvalifikatsioon kutsuti ellu Harjumaa I Omavalitsuspäeval Rae vallas vastu võetud deklaratsiooni punktis 11 sätestatu põhjal: „Ülikoolidel koostöös omavalitsustega luua kohaliku valitsemise ja KOV töötajate arendamisele suunatud mikrokraadid. Toetada Rae valla ettepanekut mikrokraadi pilootprojekti käivitamiseks koostöös Tallinna Ülikooliga.“ Tallinna Ülikooli ja Rae valla koostöös algatati ka asjakohane pilootprojekt ning asuti seda
ühiselt ellu viima.

KOV

Rae vallavanem Madis Sarik tänas esimese lennu lõpetamisel 12.05.2022 Kindluse Koolis koostööpartnerit Tallinna Ülikooli, lisades, et kohaliku omavalitsuse kiireks arenguks on vaja pädevaid juhte ja ametnikke. Rae vald on pidevas arengus ja selleks on tarvis tugevat meeskonda, kel ühine arusaam ja eesmärk. Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas rõhutas mikrokraadide õppekavade tähtsust täienduskoolituse edasiarendamisel ülikoolides. Mikrokraad on meede, mis peaks aitama kiirelt ja tõhusalt reageerida paindlikule tööjõuturule. Lisaks saab tasemeõppe aineid edaspidi arvestada ka kraadiõppes.

KOV

Esimese lennu lõpetaja, Rae Vallavolikogu esimees Tõnis Kõiv, leiab, et mikrokraad on suurepärane võimalus täiendada oma teadmisi ja korrata olemasolevaid teadmisi. Eriline väärtus seisneb selles, et kui programmiga osalevad sama valla volikogu liikmed ja ametnikud, paraneb nende omavaheline arusaamine ja koostöö.

Kohaliku omavalitsuse inimvara teemat on käsitletud väga erinevatest aspektidest ning oluline on seejuures, et protsessi on kaasatud nii riigi, kohalike omavalitsuste ja nende liitude, kui ka ülikoolide ning kolmanda sektori esindajad. Kohaliku valitsemise mikrokraadi pilootprojekt on pälvinud ka suure tunnustuse: see valiti 2022. aastal Eesti VII Omavalitsuspäeval Viljandis konkursi Aasta Tegu laureaadiks. Vastava tiitli üleandmine toimus riigihalduse ministri Riina Solmani poolt Tallinna Ülikooli kollokviumil “Ülikoolide, riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöö arengust - ideekorjest Eesti VIII Omavalitsuspäeva ja Harjumaa III Omavalitsuspäeva kontekstis” 5.12.2022.

KOV

Riigihalduse minister Riina Solman, andes üle tunnustust, sõnas, et kohalikus omavalitsuses on väga oluline inimvara arendamine ja asjakohase õppesüsteemi loomine. Tallinna Ülikool ja koostööpartnerid on siin koos mikrokraadi ellukutsemisega algatanud väga olulise protsessi. Teaduspõhine inimvara arendamine on väga tähtis ka riigi tegevuses regionaalsete erisuste vähendamiseks ja regioonide arengupotentsiaali paremaks ärakasutamiseks. Riik, kohalikud omavalitsused ja ülikoolid tegutsevad siin aktiivselt, et paremas koostöös ja rohkem kohapealset initsiatiivi ja kokkuleppeid austades, toimida üha tulemuslikumalt.

Järjekordne lend lõpetas mikrokraadi baaskursuse 23.05.2024 Harjumaa Omavalitsuste Liidus

KOV

Sulev Lääne, Tallinna Ülikooli õppejõu, MTÜ Polis presidendi ja mikrokvalifikatsiooni koordinaatori sõnul on programmi õnnestumine on suuresti seotud koostöö oskuste omandamisega. Kui sügis algab klassiruumis suhtelise vaikusega, siis kevadeks on kõik juba nii palju teadmisi, oskusi ning kogemusi juurde saanud, et omavahelistel aruteludel ja küsimustel ei paista lõppu tulevat. Elukestev õpe on pidev protsess ning seni lõpetanud on avaldanud soovi edasi õppida ning sama on teada andnud kolmandas lennus osalejad. Meil on väga hea koostöö kohalike omavalitsuste ja nende liitudega, riigi institutsioonidega, teiste ülikoolidega ning paljude partneritega. Samuti on väga oluline, et õpetamas on tugevad
õppejõud, oma ala spetsialistid.

Kaire Veinthal, Saue Vallavolikogu liige, tõdes, et kohaliku valitsemise mikrokraad on unikaalne ja väga praktiline õppekava volikogu ja vallavalitsuse töötajatele. Julgen siiralt seda õppekava soovitada ja mul on kahju, et kooliaasta juba läbi saab. Iga loeng oli täis sisukat ja väga vajalikku informatsiooni, mis ühel või teisel moel meid kaasa haaras ning grupiliikmete mitmekesiste kogemustega segunedes elulise tähenduse sai ja tegutsema motiveeris. Õppejõud on väga kogenud erialaspetsialistid ning probleemipüstitused sellised, millega kõik mitmel tasandil suhestuda saavad alates sellest, kuidas näha oma töös tervikpilti, kujundada muutuseid tulemuslikult ja arendada kohalikul tasandil ettevõtlust kuni teenuste disaini või raha kasutamiseni nii, et otsustel oleks pikaajaline ja mõõdetav mõju.

Tallinna Linnavolikogu esimehe nõuniku Mihkel Liivo sõnul annab mikrokraad mitmeid tööks vajalikke praktilisi oskuseid alustades KOKS-i rakendamisest ning lõpetades inimeste ja meediaga suhtlemisega. Kuid ennekõike annab see laia vaate omavalitsussüsteemi olemusest, mõtestab meie töö sisu ja laiemat tähendust. Väga kasulikud olid praktiliste õiguslike probleemide arutelud, mis toimusid nii loenguvormis, kui kohtumistel ministeeriumide, põhiseaduslike institutsioonide ja omavalitsusliitude esindajatega.

Ilmselgeks boonuseks olid arutelud inspireerivate ja avatud mõtlemisega kaasõppuritega. Sellepärast on väga mõistetav, miks varasemad lõpetajad on väljendanud huvi jätkukursuste järele.

Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Meelis Kuusk tõdes, et mikrokraadi õppes osalemine on erakordselt arendav kogemus. Programmi käigus käsitleti kohaliku omavalitsuse olemust ja arengut, volikogu ja valitsuse suhteid, strateegilist juhtimist ning poliitika kujundamist ja ettevõtluse küsimusi KOV tasandil. Iga moodul pakkus põhjalikke teadmisi ja praktilisi oskusi, mida on võimalik kohe tööelus rakendada. Eriline väärtus sellel koolitusel oli võimalus tutvuda erinevate ministeeriumite ja ametitega ning nende töökorraldusega. Samuti andis see programm suurepärase võimaluse kohtuda teiste kohalike omavalitsuste ametnikega, vahetada kogemusi ja luua kasulikke kontakte. Olen kindel, et see koolitusprogramm on vajalik kõigile kohalike omavalitsuste poliitikutele ja ametnikele, kes soovivad oma silmaringi laiendada ja saada uusi teadmisi nii teoorias kui praktikas.

Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks tõi esile, et kõrgharidus on muutumas, kus tasemeõppe osalejate arv väheneb ja täiendusõppe osalejate arv suureneb. Kuigi seadusandlik raamistik mikrokraadide osas puudub, on Tallinna Ülikooli programm näidanud, et selline haridusvorm võib olla edukas. Koostöö valdkonna spetsialistidega on olnud programmi edu võti.

Teise lennu kavasse kuulus samuti traditsiooniline seminar-praktikum, mille raames toimusid kohtumised Justiitsministeeriumis, Riigikontrollis, Tallinna Linnavolikogus, kus koos volikogu esimehe Maris Sillaga esinesid ka Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid ning Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Andre Sepp.

KOV

Justiitsminister Madis Timpson märkis seminar-praktikumi käigus muuhulgas, et haldusreform on alles liiga värskelt toimunud ning lähitulevikus see uuesti reaalne ei ole. Kuna teine haldusreform saaks tema hinnangul olla vaid sunniviisiline, tekitaks see kindlasti rohkelt tüli ja avalikku vastumeelsust, mida praegu me ei vaja.

KOV

Tallinna Linnavolikogu esimees Maris Sild keskendus ettekandes suuresti hiljutistele muutustele linnajuhtimises. Esiplaanile toodi võimalus suurendada näiteks linnaosakogude rolli linna juhtimises, aga kindlasti on olulisel kohal ka koostöö suurendamine Harjumaa valdadega.

Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Andre Sepa sõnul ongi kohalik omavalitsus Eesti riik. Kolm aastat tagasi kujunes Harjumaa I Omavalitsuspäeval välja juhtide poolne vajadus ette valmistada laiapõhiselt kohalike omavalitsuste teadmistega inimesi ja koostöös Tallinna Ülikooliga käivitati mikrokraadi õpe. Mikrokraadis on omaette väärtus õppimine koos oma kolleegidega.

Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse aseesimees ning Rakvere Linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami väärtustas ülikooli panust demokraatliku ühiskonnakorralduse vedamisel ja inimeste koolitamisel, kuna kõik algab sellest, kuidas ühiskond toimib. Ükski ühiskond ei arene ega tööta ilma demokraatliku, omavahelise suhtluseta. Kui soovid, et asjad toimiks ja areneksid, pead rääkima kõigi kodanikega - noorte ja vanadega, eri keelt rääkivatega. Mustvalgel maailmapildil ei ole pikka pidu.

II UUS ETAPP MIKROKVALIFIKATSIOONI ARENGUS

Mikrokraadi kolmas lend sai alguse 4.10.2024 Harjumaa Omavalitsuste Liidus. Õppima on tulnud juba üle 30-ne omavalitsusjuhi ning ametniku.

KOV

Rakvere linnapea Triin Varek pidas väga oluliseks omavalitsuste tegevuste erinevate valdkondade põhjalikumat analüüsi. Näiteks on kavas arutada hariduse valdkonda ning koos sellega noorte seoseid kodanikuühiskonna aspektist.

Toila vallavanem ja Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Eve East tõstis esile uute teadmiste saamise, mis on eriti oluline arvestades vajadust edukalt edasi arendada koostööd Ida-Virumaa valdade ja linnade vahel ning teiste Eesti piirkondadega. Samuti oli tema seisukohalt eriti tähtis vastata uutele väljakutsetele nii kohaliku omavalitsuse tegevuses kui ka koostöös riigiga.

Maardu Linnavolikogu esimees Ailar Lyra seisukohalt on kultuuriline mitmekesisus, rikkus, mille tundma õppimine ja arvestamine muutub ka kohaliku omavalitsuse tegevuses üha olulisemaks. Selles kontekstis on väga tähtis ka kohalike omavalitsuste ja ülikoolide koostöö arendamine.

Iga lennuga on tulnud juurde uusi õppijaid, samuti on täienenud koostöövormid.

KOV

Jõhvi vallavanem, Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse liige Maris Toomel peab tähtsaks, et KOV ongi Eesti riik. Mida vähem vastandumist, seda nii KOV-i kui riigi arengu seisukohast parem. Ellu kutsutud programm aitab mul, kui KOV juhil, paremini mõista omavalitsuse olemust ning annab juurde teadmisi poliitika kujundamisel, juhtimisel. Ja mitte vähem olulisem on kogemuste jagamine ja suhete arendamine teiste programmis osalejate vahel.

Lisandunud on ka uusi koostööpartnereid, õppejõude kui ka loomulikult õppijaid

KOV

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kohalike omavalitsuste osakonna nõunik, Lääne-Nigula Vallavolikogu esimees Mikk Lõhmus rõhutas tähtsust. Mikrokraad on teadmiste, oskuste ja kogemuste omandamiseks väga hea vahend. Poliitikute, ametnike ja teadlaste koostöö annab hästitoimiva võimaluse tekkinud väljakutsetele vastamiseks.

Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Sulev Mäeltsemehe sõnul on olnud suur rõõm ja õnn tegutseda eelnevalt pikka aega praktiliselt kohaliku omavalitsuse vallas kui ka nüüd läbi ülikooli ja mikrokraadi õppe. Sageli võib kuulda ütlust, et inimene õpib kuni elab – see mõte võiks omada tähtsust. O. Wilde mõte inimene elab kuni õpib, nii kaua kui elame nii kaua õpime.

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi regionaalarengu asekantsler Sigrid Soomlais sõnas, et kohaliku valitsemise mikrokraadi kavas on hea tasakaal teooria, praktikute ja praktiliste kohtumiste vahel. Soomlais kinnitas, et Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on mikrokraadide arenguprotsessi nõu ja jõuga panustamas ning ta usub, et kõigil on ees väga sisukas kursus.

KOV

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kohalike omavalitsuste osakonna juhataja Mart Uusjärv pidas väga oluliseks kohaliku valitsemise mikrokraadi edasiarendamist koos valdkonna koostöövõrgustiku edasise kaasamisega. Samuti oli ta seisukohal, et arvestades suurt huvi mikrokraadi osas kohalike omavalitsuste hulgas, oleks asjakohane edaspidi kaasata vastavasse õppesse ka riigi institutsioonide valdkonna esindajaid.

Indrek Grauberg, Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi direktor sõnas, et instituut on alati pidanud vajalikuks koostööd kohalike omavalitsustega, millest olulise osa moodustab ka mikrokraadi väljatöötamine ühiselt omavalitsuste ja teiste partneritega. Edasistes mikrokaardi ja tasemeõppega seonduvates arendustes näeme senisest tihedamat koostööd Siseministeeriumi ning Justiits- ja Digiministeeriumiga, samuti teiste avaliku sektori institutsioonide ning õppeasutustega. Eesmärgiks on veel rohkem panustada kohaliku omavalitsusega seotud inimvara ja kompetentside arengusse, mille oluliseks väljundiks oleks kohaliku valitsemise üheaastase magistriõppekava väljatöötamine koostöös partneritega.

Siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits tõdes, et Siseministeeriumi ja Tallinna Ülikooli koostöö on aastatega läbi põimunud ning samuti on koostöös ellu kutsutud mikrokraad ennast igati õigustanud. Edaspidi on plaanid veelgi suuremad ning näiteks on ühiselt kavas üheaastase magistrikava ellukutsumine koostöös Siseministeeriumi, Tallinna Ülikooli, Sisekaitseakadeemia ja teiste partneritega. Töö kõrvalt õppimine nõuab aga mikrokraadi õpingutel järjekindlust ning õppejõududel jätkuvat energiat, et järjest keerumaks muutuvatele väljakutsetele vastata.

Järjekordne lend lõpetab mikrokraadi baaskursuse Harjumaa Omavalitsuste Liidus 2025. aasta mais

KOV

Mikrokvalifikatsioonist on välja kasvamas üheaastane magistrikursus, mis lisaks nn baaskursusele (15 EAP-d) sisaldaks ka juhtimise ja innovatsiooni mikrokvalifikatsiooni (12 EAP-d) ning õiguse mikrokvalifikatsiooni (18 EAP-d). Kava kohaselt lõpeks magistrikava lõpueksamiga. Koostöös Siseministeeriumi, Sisekaitseakadeemia ja teiste partneritega on ettevalmistamisel uus mikrokvalifikatsioon, mille esialgseks teemaks on “Kohalik omavalitsus ja juhtimine ning innovatsioon läbi kriisihalduse prisma”, mis on kavas käivitada 2026. aasta alguses. Päevakorras on samuti õiguse mikrokvalifikatsiooni ettevalmistamine koostöös Justiitsministeeriumi ja teiste partneritega.

Tõnu Viik, Tallinna Ülikooli rektor sõnas, et niisugune maailmatunnetus, mille järgi ülikoolid on ainult akadeemilised õppeasutused, kus hoitakse ülal teadust, on muutunud. Kirjutasime sügisel alla Magna Charta ülikoolidevahelise deklaratsiooni täiendatud versioonile. Ülikoolide põhiväärtuste seas on nüüd lisaks traditsioonilistele põhiväärtustele, nagu akadeemiline vabadus ja autonoomsus, ka seotus ühiskonna endaga, sealhulgas kohalike omavalitsustega ja vastutuse võtmine selle ees.

KOV

See murrang on ka tegelikult aset leidmas, täna kindlasti otsib ka Tallinna Ülikool teid, kuidas olla ühiskonnale kasulik, otsime viise, kuidas võiksime oma uurimistöö tulemusena mõjutada teisi protsesse otsesemalt ja ametlikult. Nende praktiliste sammude kaudu tahaksime näidata, et teadlased ikkagi loevad, teadlaste abil on võimalik muuta ühiskonda, ning muuta seda mitte ainult efektiivsemaks, vaid ka õnnelikumaks.

Inimvara on väga suur väärtus, mille arendamine saab toimuda vaid osapoolte koostöös.

Koostööpartnerite võrgustik on kasvanud, ühendades kohalike omavalitsuste, nende liitude, ülikoolide, riigi ja teiste osapoolte panust. Koostööpartnerite hulka kuuluvad Harjumaa Omavalitsuste Liit, Rae vald, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Eesti Linnade ja Valdade Liit, Riigikogu, Õiguskantsleri Kantselei, Riigikontroll, Siseministeerium, Justiits- ja Digiministeerium, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit, Lääne-Viru Omavalitsuste Liit, Pärnumaa Omavalitsuste Liit, Tartumaa Omavalitsuste Liit, SA Võrumaa Arenduskeskus, paljud vallad ja linnad, nende liidud, ülikoolid, Sisekaitseakadeemia, riigi institutsioonid ning teised koostööpartnerid.
Alanud on kohaliku valitsemise mikrokvalifikatsiooni baaskursuse uue lennu vastuvõtt.

Aivar Kokk, Riigikogu kohaliku omavalitsuse ja regionaalpoliitika toetusrühma esimees, rahanduskomisjoni liige, Jõgeva Vallavolikogu liige, sõnas, et kohaliku omavalitsuse mikrokvalifikatsioonide aspektist on väga oluline omavalitsuse poliitikutele ja ametnikele õpetada majandust ja rahandust, et teataks, kust raha tuleb ja alles siis saab seda jagada.

Samuti on väga oluline tunda nii ajalugu kui ka omavalitsuse toimimist. Tähtis on juhtimiseks mõista, kuidas kohaliku omavalitsuse ja riigi sektoris asju aetakse.

Katrin Niglas, Tallinna Ülikooli teadusprorektor, tõdes, et mikrokvalifikatsiooni eesmärk on varustada kohalike omavalitsuste ametnikke põhjalike teadmiste ja oskustega, mis on vajalikud nende rolli täitmiseks efektiivselt ja professionaalselt. Kursuse, mille osas on huvi ning osalejate arv järjest kasvanud, läbimise tulemusena omandatakse sügavam arusaam kohaliku omavalitsuse olemusest, õigusest, juhtimisest, järelevalvest, ettevõtlusest ja teenuste osutamise korraldamisest, samuti saadakse mikrokvalifikatsioonist strateegilise mõtlemise ja meeskonnatöö oskused.

Mikrokvalifikatsiooni õppesse vastuvõtu aluseks on avalduste laekumise järjekord. Täpsem teave Tallinna Ülikooli veebist. Kontaktisikuks sisu osas on Liisa Ikla (e-post ikla02@tlu.ee, tel. 5229473), õppe korralduslikes küsimustes on kontaktisikuks Karin Ratas (e-post karin.ratas@tlu.ee, tel. 6409382). Registreerimine toimub Tallinna Ülikooli TÕIS keskkonnas SIIN.

Meeldivat jätkuvat koostööd, et ühiselt täita motot
“Kraadi võrra targem!”