Üritus

Katri-Liis Lepik @ImpactDay: ülikool aitab mõtestada tuleviku proovikive

Katri-Liis Lepiku ja üle 70 teise mõjulooja kogemusest saab 7. oktoobril kuulda Impact Day-l. Impact Day on Baltikumi suurim mõju ja jätkusuutliku ettevõtluse festival.

pilt

Räägid Impact Day mõjulaval raha ja toetuse leidmisest. Millist rolli mängib ülikool sotsiaalse ettevõtluse arendamisel Eestis?
Ülikooli rolliks peaks olema püüda ette näha trende erinevates valdkondades ja mitte ainult täita eelmise ajastu tellimust ning õpetada oskusi, mida on juba pikka aega ühtmoodi tehtud. Ülikool saab suunata tudengeid mõtestama tuleviku proovikive. Me saame aidata teadmispõhiselt kaasa suurte väljakutsete leevendamisele ja suunata tudengeid uuenduslike lahenduste leidmisel ja nende elluviimisel. Ülikool saab aidata tudengeid ettevõtete loomisel viies neid kokku mentorite ja praktikutega erinevate koostööprojektide kaudu.

Impact Day koduleht

pilt

Oled hiljuti valmis saanud Euroopa sotsiaalse ettevõtluse 2022 aasta monitooringu Eesti sisendi. Mis sealt selgus ja mis selle teadmisega peale hakata?
Eesmärgiks oli uuringuga kaardistada sotsiaalseid ettevõtteid, mille kohta meil Statistikaameti poolt andmeid ei koguta. Täna sageli mõjuettevõtted sageli end isesellisena ei defineeri. Seega oli seire mõneti ka teadlikkuse tõstmise projekt mõjuettevõtluse olemusest. Saime teada, et üle poole sotsiaalsetest ettevõtetest panustavad  oma tulu  ainuüksi organisatsiooni missiooni täitmiseks. Nad on kaasavad ja mitmekesised:  29% annavad tööd erineva etnilise taustaga töötajatele ning 41% on võtnud tööle erivajadusega inimesi. Kuigi üle 60% peab teenuste ja toodete hankimise valikute puhul „väga oluliseks“ positiivset ühiskondlikku mõju ja 43% keskkonnaalast vastutustundlikkust, siis täna on selle mõju mõõtmine väga tagasihoidlik. Osaliselt on see seotud ressursside vähesusega ning ka avalikkuse vähese tähelepanu  ja tellimusega  mõju hindamise osas.

Neid teemasid  arutame koostöös rahastust kavandatavate asutustega ja esindusorganisatsioonidega, kes saavad aidata kaasa uute rahastusviiside ja ettevõtlusmaastiku kujundamisele.

Traditsiooniliseks kraadiõppeks pole tänapäeva professionaalidel sageli aega, milliseid võimalusi TLÜ pakub?
Meil on olemas ingliskeelne sotsiaalse ettevõtluse mikrokraad, kus meil osalevad õppurid üle maailma. See on nö õpiamps, mis aitab alustavat või ka tegevettevõtjat mõtelda mõjuettevõtluse võtmes ja analüüsida oma tegevust säästva arengu eesmärkide saavutamise kontekstis. Mikrokraad toetab õppureid  oma ühiskondlikult mõjusate projektide loomiseĺ. Rohepöörde juhtimise mikrokraad aitab organisatsioonidel paremini mõtestada oma tegevuse seost ÜRO rahvusvaheliste säästva arengu eesmärkidega, kaardistada ära oma tegevuse mõjukohad.

Eduka ettevõtte edu võtmeks on idee - too palun mõni näide tiimidest, kes on TLÜ programmidest tuule tiibadesse saanud.
Üks tore ja mõjukas ettevõte on Banned Books, mis tegutseb keelatud raamtute poe ja muuseumina. Samas viib ta läbi haridustegevusi ja podcaste vähemuskeelte ja kirjanduse teemadel teadvustades kultuurilise represseerimise teemasid ja tsensuuri.

Lisaks õppejõu rollile puutud Sa sotsiaalse ettevõtluse arendamisega veel mitmetpidi kokku. Räägi palun lähemalt.
Ma olen ise ka sotsiaalne ettevõtja ning see ettevõte pakub Suurbritannias keskkonnahooldusteenust töötajate abil, kes on noored endised õigusrikkujad. Oleme tegutsemisest alates oma mõju mõõtnud. Me ettevõttes on töötanud 305 noort, kellest vaid 23 on uuesti kuriteo toime pannud. Võrreldes Inglismaa uuesti kuriteo toimepanijate 72 protsendiga, on meie 7,5% väga hea tulemus. Kuigi tiime on 12 üle Inglismaa, on nende mõjude mõõtmine sarnane. Eelmisel aastal õnnestus selle tegevuse eest saada ka 2 Kuninganna Elizabeth II ettevõtlusauhinda.

 

Katri-Liis Lepiku ja üle 70 teise mõjulooja kogemusest saab 7. oktoobril kuulda Impact Day-l. Impact Day on Baltikumi suurim mõju ja jätkusuutliku ettevõtluse festival. Siit leiad uued mõttekaaslased, värsked ideed ja teadmised, kuidas oma sõnade ja tegudega veel kaugemale jõuda. Esinevad nii Eesti edukaimad tegijad kui ka toimuvad erinevad praktilised töötoad, arutelud, paneelid, pitchimisvõistlused. Tallinna Ülikool tutvustab oma tegemisi demoalal. Ürituse lõpul ei puudu ka meeleolukas kultuuriprogramm.
Impact Day kodulehelt (https://www.impactday.ee )on veel võimalik osta Tallinna Ülikooli sooduskoodiga pileteid: TLÜ-22