Teadus

Professor Mart Susi andis Balti riikides välja esimese inimõiguste teadusajakirja

Augusti lõpus nägi päevavalgust uue rahvusvahelise inimõiguste ajakirja “East European Yearbook on Human Rights” esimene number. Ajakirja peatoimetaja on Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi professor Mart Susi. Kontseptsioon töötati välja Tallinna Ülikooli õiguse suuna juhitava projekti “Hurmur: inimõigused – tõstame ühiselt tipptaset” kontekstis, koostöös Taani Inimõiguste Instituudi ja Walther Schückingu Rahvusvahelise Õiguse Instituudiga.

East European Yearbook on Human Rights

Väljaanne keskendub inimõiguste diskursusele Ida-Euroopa piirkonnas, kuid regionaalsed arengud seotakse globaalsete probleemide ja inimõiguste arenguga.

Ajakiri on kohaks, kus jagada nii ühiseid kui ka erinevaid inimõigustealaseid kogemusi ning olla väärtuslik allikas teadlastele, kes tegelevad teiste üleminekuühiskondadega seotud teadusuuringutega.

Ajakirja kümneliikmeline nõuandev kogu sisaldab rahvusvaheliselt tuntud õigusteadlasi – näiteks Angelika Nußberger (Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik), Thomas Gammeltoft-Hansen (Raoul Wallenbergi Instituudi teadusdirektor), Peter Tomka (Rahvusvahelise Kohtu endine president), Bill Bowring (hetkel üks tuntumaid õigusteadlasi) jpt. 

Tallinna Ülikooli professori Mart Susi sõnul tekkis vajadus rahvusvaheline inimõiguste teadusajakiri välja anda, kuna inimõiguste kaitse on meie kultuuriruumis oluline ning sellist ajakirja varem Balti riikides polnud.

Lisaks TLÜ professor Mart Susile on ajakirja teised toimetajad professor Vesna Crnić-Gtorić Horvaatiast ning professor Michał Balcerzak Poolast. Meeskonna ambitsioonid on suured – eesmärgiks on saada ajakiri peamistesse õigusteaduse andmebaasidesse, kvalifitseeruda Eesti teaduse hindamissüsteemis kategooriaks 1.1. ja kujundada see juhtivaks inimõiguste teadusväljaandeks kogu regioonis.

Ajakiri koosneb kahest sektsioonist – teadusartiklid ja riigipõhised raportid. Ainulaadsed raportid pakuvad piirkondliku inimõiguste olukorra ja kirjanduse ülevaadet ja analüüsi, olles nii inimõiguste akadeemilise uurimiskogukonna kui ka inimõiguste aktivistide ja kodanikuühiskonna jaoks oluliseks ressursiks.

Esimeses numbris on Horvaatia, Läti, Ungari ja Serbia inimõiguste olukorra raportid ja Leedu, Poola ja Ukraina kirjanduse ülevaated. Teadusartiklite hulgas on näiteks professor Bill Bowringi artikkel poliitikast ja pragmatismist Vene Föderatsiooni Konstitutsioonikohtu praktikas ning András Baka artikkel Euroopa Inimõiguste Kohtu mõjust Ida- ja Kesk-Euroopa õiguspraktikale.

Väljaande kirjastaja on Eleven International Publishing Hollandist. 

East European Yearbook on Human Rights” esimene number on paberkandjal kättesaadav järgmisest nädalast. Hetkel on väljaanne saadaval kirjastaja veebisaidilt. Ajakirja kõik artiklid on avalikult kättesaadavad 6 kuu pärast ka ajakirja uuel koduleheküljel eeyhr.eu, kust leiab väljaande kohta ka rohkem infot.