Pressiteade

Tallinna vanalinnas avab uksed keelatud kirjanduse muuseum

Tallinna Ülikooli sotsiaalse ettevõtluse magistrant Joe Dunnigan avab Tallinna vanalinnas keelatud raamatute muuseum-poe, et tuua esile tsensuuri pikka ajalugu ja sõnavabaduse olulisust.

Keelatud kirjanduse muuseum

5. detsembril avatakse Tallinna vanalinnas Munga tänaval keelatud kirjanduse muuseum. Muuseumi eesmärgiks on maailma eri paikades keelatud, põletatud või tsenseeritud raamatute esitlemine laiemale avalikkusele.

Selle nädala laupäeval on Tallinna vanalinnas avamas uksed keelatud kirjanduse muuseum-pood, kus eksponeeritakse raamatuid maailma eri paikadest, rääkimaks nende lugu ning arutamaks ideede vaba väljendamisega seotud küsimusi. Lisaks on eesmärk teha esmaseid uuringuid tsensuuri ajaloost Eestis, keskendudes Nõukogude okupatsiooni ajale. Muuseumis on külastajatel võimalik tutvuda raamatutega, neid katsuda, lugeda ja enamikke ka endale soetada.

 

Muuseumis on raamatud kategoriseeritud riigiti – keelatud sektsioone leiab nii Ühendkuningriigist, Nõukogude Liidust, Hiinast, kuid ka USAst, kus tänase päevani keelatakse teatud raamatute müüki. Samas on ka sektsioon raamatutest, mida on läbi ajaloo põletatud erinevatel põhjustel.

“Muuseumiga soovime inimestele teadvustada tsensuuri pikka ajalugu ning sõnavabaduse olulisust. Mõtte- ja sõnavabadus ei ole tänase päevani kõikjal aktsepteeritud inimõigus. Mul on hea meel sõnavabaduse levitamisse muuseumiga panustada ning Eestis meeldib mulle, et ka kõrgeimal tasandil president seisab hea selle eest,” sõnas Joseph. Eestis muuseumi avamist põhjendas Joseph järgnevalt: “Eesti on ideaalne paik sellise projekti jaoks, sest siin saame esitleda raamatuid, mis nii mõneski suurriigis on veel tänaseni keelatud.”

Muuseumi eestvedajaks on Joseph Maximillian Dunnigan, kes on pärit Šotimaalt. Peale bakalaureuseõpinguid filminduses kolis Joseph paariks aastaks Hiinasse, kus hakkas sõnavabaduse ja tsensuuri vastu juba süvitsi huvi tundma. Viimased viis aastat on ta elanud Eestis, töötades filmindusvallas ning õppides Tallinna Ülikoolis sotsiaalset ettevõtlust. Just sotsiaalse ettevõtluse magistriõpingute käigus tekkis Josephil idee asutada muuseum.

Muuseum avaneb 5.detsembril kella 11st ning jääb avatuks reedeti ja laupäeviti. Täpsemalt saab lugeda Banned Books muuseumi tegemistest nende veebilehelt  ja Facebookist.