Valmis Tallinna Kesklinna Ettevõtluskeskkonna uuring

Tallinna Ülikooli teadlastel valmis põhjalik uuring Tallinna kesklinna ettevõtluskeskkonnast, mille tellis Tallinna Strateegiakeskus. Uuringu eesmärgiks oli välja selgitada linnakeskuse ettevõtluse erinevaid valdkondi mõjutavad olulisemad trendid ning ruumilised mõjutajad ja analüüsida kesklinna ettevõtluskeskkonna arenguvõimalusi võrdlevate arengustsenaariumidena. Analüüsi aluseks oli mitmete asjakohaste andmete analüüs ja süntees (k.a. kaardianalüüs), intervjuud ja küsitlus ettevõtjate seas ning stsenaariumite analüüs. 

Valmis Tallinna Kesklinna Ettevõtluskeskkonna uuring

Uuringu tulemusel täheldati, et Tallinna mastaabis on töökohtade kontsentratsioon Kesklinna linnaosas väga suur, aga kontoritöökohad on hajutatud linnasüdame ja sellest mõne kilomeetri kaugusel asuvate ärikvartalite vahel. Üle poole Tallinna kesklinna ja selle lähiümbruse keskmise ja kõrgema teadmusmahukusega kontoritöökohtadest asuvad väljaspool ärilist linnasüdant. Kesklinnas töötab 51 tuhat teiste linnaosade elanikku ja 40 tuhat mittetallinlast. Enamik küsitletud ärijuhtidest näevad oma ettevõtte eelistatud asukohta kesklinnas. Tänu  tarkvara- ja tehnoloogiaettevõtete töötajaskonnale on just viimastel aastatel kasvanud nõudlus bürooruumide järele Kalamaja/Telliskivi,  Rotermanni/Admiraliteedi piirkonnas ja see suundumus jätkub eeldusel, et globaalses majanduses ei toimu järsku jahenemist.

Töö kolme stsenaariumiga näitas, et elavamat ja tõeliselt city-laadset linnaruumi ei saavuta pelgalt südalinna avaliku ruumi meeldivamaks, aeglasemaks, jalakäijasõbralikumaks jne muutmisega - lisaks eelnevale vajavad nii kultuur kui ettevõtlus kriitilist hulka kasutajaid ja tarbijaid. Ainult südalinna elanike arvu suurendamisest sellise kriitilise massi saavutamiseks ei piisa, mistõttu peab transpordikorraldus võimaldama mugavat ligipääsu linnasüdamele ka äärelinna ja tagamaa elanikele. Stsenaariumianalüüs näitab, et osade majanduskeskkonna arengute puhul võib karta üleinvesteerimist kontoripindadesse, eriti linna “väravates”. Uuringu koostajad soovitavad kriitiliselt üle vaadata kavandatavate arenduste sihtotstarvete proportsioone äri- ja elamispindade vahel.

Uuringumeeskonda kuulusid: prof. Erik Terk, prof. Tauri Tuvikene, prof. Mati Heidmets, prof. Allan Puur, MBA Mart Repnau, Dr. Katri-Liis Lepik, MA Õnne Kask, MSc Anu Printsmann (Tallinna Ülikool), Dr. Pille Metspalu (Hendrikson DGE), MSc Mihkel Laan (Cumulus Consulting), prof. Andres Alver, prof. Douglas Gordon (Eesti Kunstiakadeemia). Assisteeris Triin Kübar (Tallinna Ülikool).

Tallinna Kesklinna Ettevõtluskeskkonna uuringu aruanne