Meenutades Eurocampust: head ning mitte nii head mälestused

Sooviksin alustada Tallinna Ülikooli ja Anglia Ruskini Ülikooli tänamisega privileegi eest, et sain osaleda ühe semestri 2015. aasta Eurocampusel. Olles läbinud programmi ning saanud diplomi oleks ebaaus jätta mainimata toredaid ja mitte nii toredaid mälestusi programmist. Fakt, et pidin läbima 13 kursust, jättis mulle ühe positiivse mälestuse, mis nii lihtsalt ei unune. Mulle meenus minu bakalaureuseõpe Nigeerias. Minu Eurocampuse kogemus oli ainulaadne, sest minu nädalad olid alati hõivatud õppimise ja ülesannetega. Mäletan, kuidas pidin iga päev ärkama varakult, et jõuda bussile, et omakorda jõuda õigeks ajaks loengusse ning pärast igat kursust sain koju ülesandeid. See intensiivne, kuid huvitav kogemus oli  väljakutse, mis aitas ehitada vaimset võimekust. Pärast loenguid veetsime aega lektoritega ning teiste tudengitega. Me vestlesime, naersime, õppisime üksteist tundma ning õppisime ühe või kaks sõna igast keelest. Näiteks ma õppisin, et "míng tiān jiàn" tähendab hiina keeles näeme homme, "waar ben je?" tähendab hollandi keeles kus sa oled ja "Io ho freddo" tähendab itaalia keeles, et mul on külm. Veel üks hea asi, mida mäletan oli see, kuidas mõned meie lektorid näitasid meile loengus videosid ja filme, täiendamaks seda, mida olime õppinud. Samuti oli pöörane ja lõbus see, et meil lasti töötada grupis teiste tudengitega. Ülesandeid täites vaidlesime, tegime ajurünnakuid, praktiseerisime oma koduülikoolist ning riigist kultuurilisi ja akadeemilisi kogemusi. Õppisin oma grupikaaslastelt palju. Huvitav oli teada, et see, mis võib minu kodumaal ja koduülikoolis olla vastuvõetamatu, on teise kodumaal ja ülikoolis aktsepteeritav. Lisaks nautisin täiendavaid inglise keele kursuseid Eurocampuse tudengitele, mida organiseeris Anglia Ruskini ülikooli keeltekool. See oli kasulik, sest see täiustas ja viimistles minu suulist ja kirjalikku inglise keele oskust. Pean ütlema, et ülikooli keskkond ning personal olid sõbralikud ja tekitasid meis koduse tunde. Lektorid ja personal olid paindlikud ning nad kaasasid meid ülikooli ühiskondlikesse ning akadeemilistesse tegevustesse. Mitte nii heaks mälestuseks mainiksin fakti, et ülikool ei pakkunud meile majutust. Meile saadeti lingid, kus leiaksime isikliku majutuse, kuid isegi selle informatsiooniga oli raske leida kohta, kuhu minna. Samuti oli isiklik majutus üsna kulukas. Isegi kui majutus oli leitud, pidi kiirelt tegutsema, et see endale kindlustada, seejuures makstes vahel tagatist. See kogemus oli esimeste nädalate/kuu jooksul üsna stressirikas. Tean, et kui tegemist oleks minu koduülikooliga (Tallinna Ülikool), oleks situatsioon vastupidine.

Mind kõige enam mõjutanud kursused Kõik kursused olid hoolikalt valitud: need mõjutasid mind positiivselt ning andsid panuse minu kultuuridevahelise kommunikatsiooni teadmistele. Sooviksin esile tuua kaks kursust, mis mõjutasid mind kõige enam. Esimene neist oli Poznani ülikoolist pärit professor Stephen Woltingu antud loeng leinast kirjanduslikes tekstides. See muutis mu mõtlemist ning aitas mul teadvustada, et surnuid tuleks samamoodi austada ja hinnata nagu ka elavaid. See oli minu jaoks esimene kord kuulata loengut, mis käsitleb surma, leina ja rituaale erinevates riikides. Samuti mõjutas mind professor Jan ten Thije kursus nimega "Piiride ületamine: Kommunikatsiooni viisid". See oli minu jaoks raske/väljakutsuv, sest pidin koos teise tudengiga mängima mängu kasutades erinevaid emakeeli. Samuti leidis loengus aset arutelu inglise keele kui lingua franca (ELF) ning emakeele üle inglise keele kõrval (LARA). See oli lõbus ning huvitav, sest tekib rumal tunne mingil hetkel, kui sa ei tea õiget sõna või lauset oma emakeeles või ei mõista päris täpselt, mida teine inimene räägib. See kursus pani mind mõistma, kui tähtis on taaselustada ning soosida emakeele kasutamist inglise keele kõrval. Inglise keele eelistamine ohustab meie emakeelte väljasuremist. See kursus tekitas minus tahtmise rääkida oma emakeeles ning samuti õppida ka teisi keeli.

Eurocampuse soovitamine Usun, et Eurocampuse semestri sisu on vastavuses tööturu nõudmistega. Viimane vajab igas sektoris pädevat kultuuridevahelise kommunikatsiooni personali. On teada-tuntud tõde, et tööandjad otsivad koolilõpetajaid, kes on töökad, ettevõtlikud, leidlikud, kohanemisvõimelised ja kes oma saadud kraadiga valdavad oskusi, mida on võimalik kasutada erinevates situatsioonides ning ka enda karjääris. See on see, mida annab Eurocampus.. Kursused tutvustasid meile kommunikatsiooniprobleeme ning -situatsioone, mida tõenäoliselt kohtame igapäevaselt. Samuti puudutas programm kultuuridevahelist turundust, viisakust ja muidugi ka kommunikatsiooni õiguslikku aspekti, mis käsitleb kultuurilist mitmekesisust ning inimõigusi. Mida enam saaks tööturg nõuda, kui mitte Eurocampuse lõpetajaid. On väga tähtis mainida, et Eurocampuse programmi kursused on seotud meie koduülikooli kultuuridevahelise kommunikatsiooni mooduliga.

Soovitused 2016. aasta Eurocampuse organiseerijatele Soovitan kõikidel kultuuridevahelise kommunikatsiooni magistriõppe tudengitel osa võtta 2016. aasta programmist, mis leiab aset Tallinna Ülikoolis. Toetudes kogemusele, on see üks suurepärane võimalus, millest peaks osa saama iga tudeng. Osalejatel on võimalus õppida kogenud kommunikatsiooni/kultuuridevahelise kommunikatsiooni ala spetsialistide käe all. Osalejad ei naase oma koduülikooli sellisena nagu olid nad sealt lahkudes. On kindel, et õpite palju sellist, mis esitab väljakutse olemasolevatele uskumustele, te saate uusi tutvusi ning saate rohkem teadmisi teistest kultuuridest. Kuigi oma mugavustsoonist väljumine võib olla tudengina raske, aitab see muuta meie akadeemilise kogemuse ainulaadseks. Tallinn on üks imeilus linn, kus elada ning õppida. Eesti on riik toredate inimestega. Muide, Eesti on ka Skype’i koduks. Tallinna Ülikool kannab võõrustajana hoolt selle eest, et saaksite suurepärase kogemuse osaliseks. Seda veel eriti professor Anastassia Zabrodskaja kohalolekul, kes on kommunikatsioonijuhtimise programmi juht ning 2016. aasta Eurocampuse programmi koordineerija. 2016. aasta loengud võiksid olla paljuski praktilised. Ei oleks paha idee viia Eurocampuse tudengeid Eestit tutvustavale ekskursioonile.

Kirjutas Folakemi Blessing Awoyo.