ICLASP18 konverentsi 2. päev
Keele- ja sotsiaalpsühholoogia 18. rahvusvahelise konverentsi (#ICLASP18) teine päev – konverents sai jätku plenaarettekande, mitmesuguste arutelude ja mõttevahetustega. Teadlased kogu maailmast tulid Tallinna Ülikooli, et avastada keele ja sotsiaalpsühholoogia erinevaid külgi.
Päev algas hommikuse plenaarettekandega, kus esines väljapaistev professor Denise Solomon Pennsylvaniast, Penn State Ülikoolist (Ameerika Ühendriigid). Professor Solomon esitas sügavamõttelise ettekande teemal "Dünaamiline paarilise süsteemide perspektiiv isiklikus vestluses", seades päeva aruteludele kõrge lati.
Pärast peaesineja ettekannet osalesid konverentsilised mitmetes aruteludes ja vestlusringides. Arutelud keskendusid diskursuse analüüsile, sotsiaalsetele suhtlustele ja identiteedi esitlusele, kus käsitleti piirkondlikku populismi, diskursuste dünaamikat ja keerulisi suhtlusi avalikes kohtades. Arutelud hõlmasid ka teemasid nagu sotsiaalne tõrjutus, identiteet ja taju, rõhutades füüsiliste tingimuste mõju sotsiaalsele tõrjutusele, aktsendi eelarvamuste mõjusid ja kultuuridevahelise tundlikkuse kujunemist.
Üks vestlusring uuris privileegi, ebavõrdsuse ja rühmadevaheliste dünaamikate lõikepunkte keeles ja suhtluses. Ettekanded analüüsisid, kuidas raamistamine mõjutab privileegi ja ebasoodsuse tajumist, privileegide diskursust ja domineeriva keele kasutamist ebasoodsas olukorras olevate rühmade poolt.
Lõunasöögi ajal esitas IALSP järgmine president, professor Marko Dragojevic (Kentucky Ülikool, Ameerika Ühendriigid) kõne. Pärastlõunased arutelud hõlmasid teemasid nagu taju, diskursus, stigmatiseerimine, sotsiaalne mõju, keeleõpe, mitmekeelsus ja kultuurilised kontekstid. Teine vestlusring jätkas psühholoogiliste teemade käsitlemist, keskendudes sotsiaalsele jätkusuutlikkusele, emotsioonide juhtimisele tervishoius ja isiklike suhetele tööotsingutel vaimse tervise taastusravis. Päeva arutelud lõppesid vestlustega perekonna dünaamika, kultuurilise identiteedi, mitmekesistes keskkondades kasutatava keele ja keele sotsiaalse mõju üle.
Õhtu kulmineerus piduliku tunnustusüritusega emeriitprofessor Cindy Gallois'le, mille viis läbi professor Howie Giles (tuntud kommunikatsiooni uurimisprofessor California Ülikoolist, Santa Barbaras ja auprofessor Austraalia Queenslandi Ülikooli Psühholoogiakoolis). Osalejad avaldasid austust professor Gallois' tööle erialal, nautisid kergeid suupisteid ja vestlesid omavahel vabas õhkkonnas.
Konverents jätkab tähendusrikka dialoogi ja koostöö edendamist ekspertide seas, aidates kaasa teadmiste edasiarendamisele keele- ja sotsiaalpsühholoogia valdkonnas. Lisateavet leiate konverentsi ametlikult veebilehelt: https://www.tlu.ee/en/bfm/iclasp18.
Teksti autor on dr Anastassia Zabrodskaja, kes on kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonijuhtimise magistrikava kuraator ning European Masters in Intercultural Communication (EMICC) õppe- ja uurimisvõrgustiku tegevdirektor.