Kultuur

„Päikeseaeg“ võitis Beldocsil parima filmi auhinna

BFM nooremteaduri Liis Nimiku dokumentaalfilm oli dokfilmide festivalil võidukas.

liis nimik festivalil

Liis Nimiku dokumentaalfilm „Päikeseaeg“ võitis Serbia dokumentaalfilmide festivalil Beldocs parima filmi auhinna. Film konkureeris rahvusvahelises võistlusprogrammis ning žürii põhjendas oma valikut sõnadega: „Liis Nimik loob tundliku hoole ja täpse kadreeringuga õrna, kuid magneetiliselt elava maailma, mis on laetud peaaegu animistliku jõuga, kulgedes läbi aastaaegade ja läbi Eesti maaelu igapäevarütmide.“

„Päikeseaeg“ esilinastus eelmise aasta aprillis pika ajalooga Visions du Reél festivalil Šveitsis ja praeguseks on film reisinud üle maailma 15-le festivalile. Eestis on filmi „Päikeseaeg“ auhinnatud kahel korral - film on saanud Kulka Aasta dokumentaalfilmi ning Docpointi Noore filmitegija auhinna. „Päikeseaeg“ oli ka Neitsi Maali nominent ning EFTAdel kandideeris nii parima dokumentaalfilmi, parima montaaži kui parima helirežii kategoorias.

Filmi režissöör, stsenarist, monteerija ja produtsent on Liis Nimik, operaator Erik Põllumaa, stsenarist Anti Naulainen, helirežissöör Israel Banuelos, produtsent Edina Csüllög. Filmi tootis Klara Films.

Liis Nimiku täispika dokumentaalfilmi režiidebüüt “Päikeseaeg” esilinastus 2023. aastal mainekal Visions du Réel festivalil, millele järgnes Põhja-Ameerika esilinastus HotDocsil.

Looduse lõputus ringkäigus on kõigil oma ülesanne - taimedel, seentel, putukatel ja loomadel... Nad leiavad alati oma tasakaalu, rütmi ja kooskõla. Seitsme aasta jooksul filmilindile üles võetud film viib meid Eesti kodudesse, kus elatakse eemal maailma kaosest, looduse poolt etteantud rütmis. Aga inimliku loovuse südames on alati peidus üks pisike vastuhakk, mis ei taha järgida seda, mis on meile ette kirjutatud. DokumentaalfIlm "Päikeseaeg" loob vaatajale ruumi, kus on hea mõelda ja tunda, mida annab inimesele kontakt loodusega ja mis võiks juhtuda, kui see kaob.

Seitsme aasta jooksul filmilindile üles võetud film külastab Eesti kaugetes maanurkades elavaid inimesi, loomi ja loodust, kes koos moodustavad ühe suure orkestri ja ei küsi maailmalt, kas neid on vaja. Nad ise ongi maailm.

Liis Nimik on varasemalt tegutsenud montaažirežissöörina mängufilmide juures (Veiko Õunpuu "Free Range" ja "Roukli", Martti Helde "Risttuules" ja Lauril Lagle "Portugal") ning produtseerinud dokumentaalfilme (Eeva Mägi "Lembri Uudu" ja "Süda Sõrve sääres" ning Carlos Lesmese "Üht kaotust igavesti kandsin"). Liis Nimik on ka BFMi montaažiõppejõud ning nooremteadur.

Filmi on võimalik vaadata voogedastusplatvormidel Telia, Elisa, Arkaader.