Dokumentaalfilm

Dokumentaalfilm

Dokumentaalfilmi magistriprogramm on keskendunud autorikesksele loovdokumentaalfilmile. Kaheaastase stuudiumi jooksul aidatakse üliõpilastel leida oma autorihääl ja arendada tõsielul põhineva loo jutustamise oskusi. Igal semestril teeb iga üliõpilane ühe lühidokumentaalfilmi.

Õppetase Magistriõpe

Õppe kestus 2 aastat

Õppekeel Inglise keel

Õppevorm Päevaõpe

Maksumus semestris 2000

Järgmine vastuvõtt aastal 2022!

Keda ootame õppima?

Ootame vaimult aktiivseid, loomingulisi, sotsiaalsete- ja kultuurihuvidega noori, kellel on eelnev õpi- ja/või töökogemus filmi, meedia või kunstialal.

Õppekava eesmärk on üliõpilaste teadmiste, oskuste ja ennekõike loomevõime arendamine loovdokumentaalfilmi alal. Õppekava õpetatakse inglise keeles, mistõttu õppimiseks on vajalik inglise keele oskus vähemalt kesktasemel.

Miks tulla meile õppima?

Ennekõike selleks, et täiendada ja arendada oma professionaalseid oskusi, teadmisi ja kogemusi dokumentaalfilmikunsti valdkonnas ning arendada oma loomevõimet.

Dokumentaalfilmi magistriõppekavas on hea tasakaal üldiste erialaainete ja praktiliste tööde vahel, suur rõhk on loomingulisel enesearendusel. 

Omandatud erialase inglise keele oskus avardab rahvusvahelise erialase töö võimalusi.

Eriala omandamist toetav õppekeskkond

Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudis saab õppida multikultuurses rahvusvahelises keskkonnas koos õppejõudude ja kaastudengitega paljudest riikidest. BFMi üliõpilaste kasutuses on stuudiokompleks nüüdisaegse tele- ja filmi- ja montaažitehnikaga.

Õppekava ja -ained

 • BFMi tudengitel on võimalus taotleda õppemaksu soodustusi (BFMi õppetoetus, TLÜ õppetoetused)
 • Õpe toimub kolmel täispäeval nädalas, vajadusel toimub mõni kursus ka muul ajal.

Õppekaval on temaatiline kattuvus TLÜ Humanitaarinstituudi Audiovisuaalse etnograafia õppesuunaga, koos õpitakse kultuurantropoloogiat ning välitööde metodoloogiat. 

Õpingute käigus valmib kolm lühifilmi (semestrifilmi), lõpuks tuleb kaitsta lõputöö, milleks on pooletunnine loovdokumentaalfilm koos kirjaliku lisaga.

Tutvu õppekavaga ÕISis

Õppejõud

Riho Västrik on dokumentalist ja produtsent, kes õpetab BFMis alates 2009. aastast. Ta on Audiovisuaalse meedia BA ja Dokumentaalfilmi MA õppekavade kuraator.

Loe Dokumentaalfilmi üliõpilaste intervjuud Riho Västrikuga BFMi filmi- ja meediablogist

Riho Västrik Eesti Teadusinfosüsteemis


 

Kersti Uibo on dokumentalist, kes õpetab Tallinna Ülikoolis dokumentaalfilmi režiid aastast 1994. Ta alustas oma dokumentalistika teekonda 35-aastaselt Suurbritannias National Film and Television Schoolis õppides, olles varasemalt õppinud Moskvas anglistikat ja germanistikat ning Londonis ajalugu. Tema mentoriteks NFTSis olid cinéma vérité pioneer Herb Di Gioia ja Oscari pälvinud monteerija Tom Priestley. Kersi Uibo tudengifilmid "Diva in the Bath" ja "Evald's Acre" linastusid mitmetel olulistel dokumentaalfilmi festivalidel ning New Yorgis MOMAs uute režissööride sektsioonis.

Kersti Uibo jaoks peitub dokumentaalfilmi olemus vaatajale kohalviibimise tunde andmises. "Kui ootad piisavalt kaua, harjub inimene kaameraga ja muutub iseendaks." Uibo teeb filme ainult juhul, kui subjekt ta enda maailma vaatlemise viisi raputab ning tal on võimalus luua uus visuaalne vorm.

Dokumentaalfilmi õpetamine on Kersti teiseks kireks. Talle omase käed-külge lähenemisega on ta läbi viinud dokumentalistika kursusi ja eksperimentaalfilmi töötube järgmistes kohtades: UnionDocs, Center for Documentary Art, Brooklyn, NY, Central St Martins College of Art and Design Londonis, Internationale Filmschule Kölnis, Creative Documentary Course SACAC Delhis ning mitmetel filmifestivalidel üle kogu maailma.

Tutvu Kersti filmide ja intervjuudega tema veebilehel.

Loe Dokumentaalfilmi üliõpilaste intervjuud Kersti Uiboga BFMi filmi- ja meediablogist


Jarmo Valkolal on doktorikraad filosoofia valdkonnas, ta kaitses oma dissertatsiooni "Perceiving the Visual in Cinema; Semantic Approaches to Film Form and Meaning" Soomes, Jyväskylä ülikoolis kunstide didaktika osakonnas. Ta on Helsingis Aalto ülikooli, Lapimaa ülikooli ja Jyväskylä ülikooli dotsent. Varasemalt on ta olnud Jyväskylä ülikooli kunstide didaktika professor, Lapimaa ülikooli meediahariduse dotsent ja Pariisi Sorbonne-Nouvelle ülikooli külalisprofessor.

Ta on kirjutanud 17 raamatut ja 50 teadusartiklit kino, kunsti ja esteetika teemadel. Ta raamatud ja artiklid on ilmunud soome, inglise, prantsuse, itaalia, türgi, kreeka, eesti ja ungari keeles. 

Vaata ta viimast raamatut Pictorialism in Cinema.

Loe Dokumentaalfilmi üliõpilaste intervjuud Jarmo Valkolaga BFMi filmi- ja meediablogist 

Vastuvõtutingimused

 

Aastal 2020:

Nõuded:

 • Bakalaureusekraad, rakenduskõrgharidus või sellele vastav kvalifikatsioon. 
 • Nõutud on inglise keele oskus iseseisva kasutaja (B2) tasemel. Kehtiva keeleeksami tulemuse puudumisel tuleb keeleoskust tõendav dokument tuleb lisada kandideerides SAISi. 

Vastuvõtt:

Vastuvõtueksam (100%) koosneb neljast osast:

 • loomingulisest portfooliost (30%)
 • motivatsioonikirjast ja CV-st (10%)
 • loomingulisust näitavatest ülesannetest (35%)
 • intervjuust vastuvõtukomisjoniga (25%)

Loovülesandeks on vajalik on isiklik kaamera. 

 • I voor: kandidaadid peavad saatma aadressile documentary@tlu.ee inglise keeles motivatsioonikirja (essee), CV ning loomingulise portfoolio (sobivad fotod, filmid ja videod, esseed, artiklid, luuletused jmt). Portfoolio tuleb teha kättesaadavaks veebiplatvormil (nt GoogleDrive, Dropbox, YouTube, Vimeo).
 • II voor: loovülesande leiab SAISist avaldust esitades ning selle link tuleb saata e-mailile documentary@tlu.ee.
 • III voor: vestlus vastuvõtukomisjoniga. Vestluse aeg teavitatakse igale kandidaadile individuaalselt SAISis avalduse esitamisel. Igale kandidaadile on intervjuuks ette nähtud maksimaalselt 20 minutit.

Erialale kandideerimiseks on nõutud inglise keele oskus iseseisva kasutaja (B2) tasemel. Keeleoskuse tõend tuleb lisada SAISis avaldusele või anda märku documentary@tlu.ee, et soovitakse osaleda keeletestil. 

Kuhu edasi?

Millistel erialadel võib tööd leida?

Lõpetajad leiavad ennekõike tööd erinevates loomingulistes ametites, aga ka keskastme juhtivates ametites audiovisuaalmeedia valdkonnas nii filmi- kui telefirmades, uue- ja ristmeedia ettevõtetes, nii avalikus- kui erasektoris. Erialane ettevalmistus annab kogemuse nii toimetaja, saatejuhi, stsenaristi, režissööri, produtsendi erialadel dokumentaalfilmis, televisioonis, internetimeediumis ja ristmeedia tootmises.

Edasiõppimisvõimalused

Magistritase annab vajalikud teadmised ja oskused selleks, et teha professionaalset tööd omandatud erialal kas dokumentalistina või tele- ja ristmeedia sisu tootjana. Soovijad võivad jätkata õpinguid doktorantuuris.

Miks BFM?

 • Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut (BFM) on audiovisuaalse valdkonna teadmiste ja kogemuse kompetentsikeskus. 
 • BFM-is on Sul võimalus omandada laiahaardeline haridus rahvusvahelises keskkonnas. 
 • BFMi lõpetajatel on edaspidiseks karjääriks vajalik laiahaardeline portfoolio ja rahvusvaheliselt tunnustatud kraad. 
 • BFMis õpitakse tehes. 
 • BFMi loenguid annavad tuntud filmitegijad ja oma ala professionaalid, näiteks Arvo Iho, Renita Lintrop, Marianna Kaat, Dirk Hoyer, Jüri Pihel and Indrek Treufeldt. 
 • Vabal ajal on võimalik nautida tasuta kinoelamust BFMi oma Supernova kinos, kus toimuvad regulaarsed kinoseansid. Samuti on kõik soovijad oodatud liituma BFMi segakooriga. 
 • Tehnika- ja tootmiskeskus on varustatud kaasaegse video- ja helitehnikaga ning pakub lisaks kooli üliõpilaste ja õppejõudude teenindamisele ka erinevaid professionaalseid teenuseid. 
 • Tudengite kasutada on filmi- ja meediaraamatukogu. 
 • BFMil on enam kui 70 partnerülikooli üle terve maailma. 
 • Bakalaureuseõppes omandatud baasteadmisi ja oskusi saab süvendada magistrantuuris. 
 • Saadaval on ka stipendiumid.

Võta ühendust!

ÕPPENÕUSTAJA-SPETSIALIST:

Bärbel Salumäe

PostiaadressNarva mnt 27, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 619 9928