Digiblogi

Kadri Mettis:“Tark eluviis tähendab tarku valikuid”

Digitehnoloogiate Instituudi doktorant Kadri Mettis kaitses oma doktoritööd "Designing And Implementing Meaningful Mobile Outdoor Learning In Science Education“ („Mõtestatud mobiilse õuesõppe tegevuste loomine ja rakendamine loodusteaduslikes ainetes“) augustis 2023. Doktoritöö kirjutamise ajal oli Kadril üks väga lahe salanipp, millest ta räägib meie intervjuus.

Kadri

Kadri, kuidas jõudsite oma uurimisteema juurde?

Oma uurimisteema juurde jõudsin juba magistriõppe ajal Tartu Ülikoolis, kus õppisin gümnaasiumi loodusteaduste õpetajaks. Tol ajal töötasin Tallinna loomaaias haridusspetsialistina ning oma magistritöö raames uurisin Tallinna Ülikooli poolt loodud asukohapõhise rakenduse Avasturaja kasutamist liigikaitse teema õpetamisel loomaaias. 

Mingi hetk hiljem tuli mõte, et oleks tore midagi edasi õppida ja proovida astuda doktorantuuri. Eelmisest projektidest juba teadsin, et samasuguste teemadega tegeleb Tallinna Ülikoolis Digitehnoloogiate instituudi õpikeskkonna uuringute vanemteadur Terje Väljataga. Võtsin temaga ühendust ja õnneks oli ta nõus minuga koostööd tegema.

Kuidas muudab teie uurimistöö maailma (kasvõi natukene)?

Minu uurimistöö toetab mitmekülgset õppimist, mis on oluline teema. Õppimine peaks olema huvitav, seotud reaalse maailma ja päriseluliste probleemide lahendamisega. Kuigi ilmselt kohe praegu minu töö maailma ei muuda, siis õpetajana, usun, et sellised pisikesed sammud loovad tee parema maailmani. 

Millised olid teie salanipid, kuidas järjepidevalt oma doktoritööga tegeleda, et edukalt lõpuni jõuda?

Mul oli üks lahe salanipp! Päris tihti käisin õhtuti Keilas asuvas Šoti pubis oma doktoritööd kirjutamas. Tundub ebareaalne, aga seal käies sain eemale oma kodusest virr-varrist ning keskenduda ja teha oma tööd. 

Mul vedas, et mu abikaasa toetas ja aitas mul selleks aega leida. On oluline küsida abi ja hoolitseda oma vaimse tervise eest, sest see tee on pikk ning mõnikord ka üsna  keeruline.

Milline oli mõni meeldejääv või naljakas seik, mis teadustöö kirjutamise jooksul juhtus?

On naljakas tunnistada, et enamus mu teadusartikleid, kirjutasin selles samas pubis. On juhtunud naljakaid olukordasid, kus olen pidanud osalema üritustel või tegevustel, mis on doktoritöö arengu mõttes olulised ja just nendel päevadel on läinud kõik valesti: auto on läinud katki, lapsed on jäänud haigeks, tehnika ei ole õigesti töötanud. Aga naerame ja lähme edasi!

Lähtudes oma uurimisvaldkonnast, mis on teie jaoks “tark eluviis”?

See on väga filosoofiline küsimus. Aga ma arvan, et tark eluviis tähendab tarku valikuid. Alustades sellest, et sa pead hoidma iseennast ja võtma rahulikult. Teiseks, ise kuidas sa oma elu elada tahad. 

Mida hindate oma juhendajate juures kõige rohkem?

Minu juhendaja Terje Väljataga juures hindan tema tohutut paindlikkust ja lähtumist minu võimalustest. Ta andis mulle alati võimaluse teha asju minu tempos ja kunagi ei teinud mind maha. Ma sain alati kindel olla, et mul on tema tugi olemas. See oli minu kõige suurem motivaator. 

Mida sa soovitad praegustele doktorantidele?

Usaldage iseennast! Kasutage ära seda, mida te juba hästi oskate. Leidke endale kaaslasi teiste doktorantide ja kolleegide seast. Ärge kartke küsida abi.

Loe rohkem doktoritööst