Digiblogi

Kristo Siig – Videoõps kasvas välja haridustehnoloogia õpingutest

Kuidas saab arheoloogist teadlane haridustehnoloogia alast ettevalmistust omamata asuda tööle õpetajana tema jaoks täiesti uues valdkonnas? Sellele küsimusele vastas kiriusutluses Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi vilistlane Kristo Siig. Täna Emili Koolis ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetajana töötades räägib ta teekonnast haridusesse, oma ülikoolikogemustest, mis on aidanud arheoloogil ühendada tehnoloogia teadmised õpetamisega ning mis on vorminud tema nägemust hariduse tulevikust.

Kristo

Kuidas sattusid Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituuti?

Kaks aastat varem sain arheoloogi magistrikraadi ja olin asunud tööle üldhariduskooli õpetajana. Kuna mul puudus pedagoogiline ettevalmistus, siis haridusvaldkonnas külma vette sattununa hakkas see mind kohe huvitama. Asjaarmastaja, nagu ma olin. Enim paelus mind, kuidas tehnoloogia abil haridussüsteemi uuendada. Seetõttu tundus kõige ahvatlevam just haridustehnoloogia eriala.

Mis  õpingutest kõige rohkem meelde jäi?

Kõige rohkem jäid meelde õppedisaini ja digitaalse õppevara kursused, sest need olid ja on paljuski seotud minu igapäevatööga.

Kas oled õpingujärgselt töötanud mõne huvitava projekti kallal?   

Õpingute ajal kasvas välja hariduslik Youtube'i kanal Videoõps, millel täitub tänavu viis aastat. Eelnevalt olin  omanimelisel kanalil saavutanud mõningast edu ajalooalaste videotega. Haridustehnoloogia õpingute esimesel aastal juhtusime ELU projekti raames kursusekaaslaste Sille Paasi ja Martin Männikuga ühte meeskonda, kus pidime katsetama õppevideote tootmist Digiõppevaramu jaoks. Tekkis tunne, et võiksime edaspidigi midagi koos teha. Valmisid mõned näidisvideod, millest oli kavas koostada väike portfoolio, et demonstreerida meie suutlikkust luua eluliste seoste ja abistavate animatsioonidega humoorikaid õppevideoid mitte ainult ajaloo teemadel, vaid ka mitme erineva aine õpetamiseks. Selle pagasiga oli võimalik minna otsima rahastajaid ja koostööpartnereid. Nüüdseks oleme teinud koostööd nii riigiasutuste, ülikoolide, kodanikuühenduste, eraettevõtete kui ka aineühendustega. Oleme loonud ja kõigile vabalt kättesaadavaks teinud umbes 150 videot füüsikast kirjanduseni ning bioloogiast eesti keeleni, mida õpetajad kasutavad tunnis abimaterjalina ja õpilased iseõppe või niisama eneseharimise korras.

Kas kasutad digitehnoloogiate instituudis omandatud oskusi igapäevaevaselt?

Õppedisaini ja digitaalse õppevara kursustel saadud teadmisi kasutan õppematerjalide loomisel. Olen väga rahul, et sain õpingute ajal sõbraks programmeerimise ja ka laste programmeerimiskeeltega. Tänu neile oskustele kujunes enesekindlus, mis on aidanud mul arendada oma praeguses töökohas Emili Koolis viiendate klasside ajamasinate projekti, mis kestab ühe trimestri. Selle raames omandavad õpilased nii Eesti ajalugu kui ka programmeerimist Scratchis, et luua oma enda ajamasina programm.

Millega praegu tegeled?

Praegu tegelen Videoõpsi järgmiste projektidega, mis puudutavad ühiskonnaõpetuse ja eesti keele teemasid.

Sel aastal tähistab TLÜ oma 20. sünnipäeva. Milliseid väärtusi on TLÜ kujundanud?  

Mulle jäi lõpuaktuselt meelde toonase rektori üleskutse tulla pärast õpinguid tagasi ülikooliga koostööd tegema. Ega ma ära ei läinudki, astusin doktorantuuri. Videoõpsis oleme teinud koostööd matemaatikutega. Hiljuti õnnestus mul juhendada magistritööd, milles analüüsitakse, kuidas õpilased ja õpetajad Videoõpsi kasutavad ning mida nad sellest keskkonnast ja videotest arvavad.