Digiblogi

Margus Noormaa – IT-juhiks sündinud

Margus Noormaa, Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi IT juhtimise eriala vilistlane, räägib kiriusutluses oma õpingute mõjust karjäärile ja jagab kogemusi, kuidas magistriõpe on aidanud tal juhtida mitmeid olulisi projekte. Oma 15-aasta pikkuse karjääri jooksul on ta jõudnud veendumuseni, et teadmised on alus praktiliste lahenduste leidmiseks ja keeruliste ülesannete lahendamiseks e-teenuste ja küberturvalisuse valdkonnas. Praegu töötab Margus Noormaa Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti peadirektorina. Noormaa meenutab ka väärtusi, mis on teda pidevalt inspireerinud.

Margus

Kuidas õpingud algasid?  

Juba 1990-ndatest alates tundsin huvi IT vastu, sest mul tuli selle valdkonnaga tegeleda tööalaselt Maksu- ja Tolliametis. Tundus igati loogiline täiendada oma teadmisi IT juhtimise magistriõppesse. See eriala paistis väga asjakohane just mitte-IT-taustaga juhtidele.

Mis  õpingutest kõige rohkem meelde jäi?

Olen varemgi korduvalt öelnud, et õppekava tervikuna oli minu jaoks 99% just see, mida ma vajasin, ehk raske oleks midagi veel rohkemat soovida. Piisavalt tehniline, samas strateegiline. Hõlmas piisavas mahus juhtimist käsitlevaid aineid ja sisaldas ka praktilise suunitlusega aineid. Julgen tunnistada, et toona (2008–2010) omandatud teadmisi kasutan tänaseni ja üsna tihti.  

Kas  õpingute järel on pakutud tööd mõnes huvitavas projektis?   

Projekte on olnud päris mitu, peamiselt seotud juhtimisega, nii et olen saanud TLÜ-s omandatud teadmisi ulatuslikult rakendada. 2011. aastal alustasin projektijuhina Rahandusministeeriumi IT-keskuse loomist.  Pärast selle valmimist avanes mul võimalus juhtida keskust kuni 2019. aastani. Uue asutuse loomine ja käivitamine oli suur väljakutse, eriti teenuste tagamise seisukohalt valdkonnas, mis on e-teenuste toimimise osas väga tundlik. Meie kliendid olid Maksu- ja Tolliamet, Rahandusministeerium, Riigi Tugiteenuste Keskus ja Statistikaamet. Nende asutuste e-teenuseid teavad ilmselt kõik – e-maksuamet (sh tulude deklareerimine), riigikassa, riigitöötajate infoportaal jne. Ka Riigi Infosüsteemi Ameti juhtimist võib pidada huvitavaks projektiks, kus väljakutsed olid seotud asutuse ja organisatsiooni tugevdamise, samuti küberturvalisuse ja riigi infosüsteemi kaasajastamisega.

Kuidas kasutad digitehnoloogiate instituudis omandatud oskusi igapäevaelus?

Nagu eespool mainisin, olen viimase 15 aasta jooksul rakendanud oma oskusi erinevates ametites ja tunnen, et on endiselt valdkondi, kus saan oma teadmisi ja oskusi veelgi paremini kasutada.

Sel aastal tähistab TLÜ oma 20. juubelit. Milliseid väärtusi on ülikool kujundanud?

Üks suur väärtus on kindlasti see, et teadmised on olulised. Üksi kõhutundest ja kogemusest ei piisa – vaja on pidevalt juurde õppida ja ennast täiendada. Elukestev õpe, nagu on kombeks öelda.