Digiblogi

TLÜ kalender 2021: Millega tegeleb professor David Lamas?

TLÜ 2021. aasta kalendri maikuu fookuses on digitehnoloogiate instituudi inimese ja arvuti interaktsiooni professor David Lamas. Uurime, mis on tal hetkel käsil ja kuidas ta oma vaba aega sisustab.

David Lamas

Millised teadusprojektidega Sa tegeled? Millised on kõige põletavamad küsimused ja teemad?
Uuringute abil püüame inimesi ja digitaaltehnoloogiat tihedalt põimida. Tahame jõuda teadmiseni, kuidas inimesed tehnoloogiat tajuvad ja kuidas nad seda kasutavad. Meie eesmärk on neid tehnoloogiaid edasi arendada, et toetada ja suurendada inimeste individuaalset ja kollektiivset füüsilist, taju- ja kognitiivset võimekust.

Käimasolev töö keskendub kaudse inimese ja arvuti interaktsiooni võimaldamisele, kasutades selleks erinevaid sisend- ja väljundseadmeid.

Ühelt poolt arendame ja uurime tehnoloogiat, mis võimaldab inimese füsioloogilisi andmeid reaalajas sisendina kasutada. Antud juhul hõlmab meie praegune töö spektrit, mis ulatub andmete hankimisest kuni kasutaja oleku kujutamiseni. Meie eesmärk on kujundada dünaamilised ja täpsed vastused kasutaja psühhofüsioloogilise seisundi muutustele.

Teiselt poolt arendame ja uurime uudseid väljundtehnoloogiaid, nagu heli- ja haptilised kasutajaliidesed. Meie praegune töö keskendub perifeersete vibrotaktiilsete kasutajaliideste sisemiste, väliste ja tajutavate omaduste kindlakstegemisele, mis stimuleerivad nahka vibratsiooni kaudu. Tuginedes pilditöötlusele ja helile, töötatakse välja ja uuritakse ka muid sisend- ja väljundtehnoloogiaid. Kuid see töö on veel varajases staadiumis. Toimub palju rohkem, kuid need on mõnda aega olnud minu põhihuvid.

Mis Sind elus inspireerib? 

Kindlasti inspireerib mind minu perekond. Samuti meie tegevuse mõju, mis teisi inimesi puudutab. Ma panustan päris palju oma aega ja energiat arendamisele.

Enne Tallinna Ülikooliga liitumist tegelesin kümme aastat Aafrika ülikoolide asutamisega. Cabo Verdes juhtisin meeskonda, mille koostööna asutasime riigi esimese ülikooli. See on kogemus, millele on raske võrdväärset väljakutset leida. Õnneks ootas mind sarnane väljakutse Mosambiigis, mis on minu kodumaa. Hiljuti oli mul võimalus ühineda Peeter Normaku ja Maarika Miili meeskonnaga esimese arvutiteaduse magistriõppe väljatöötamisel Afganistanis. Me viisime läbi koos Afganistani kolleegidega esimese arvutipõhise sisseastumiseksami nende riigis. Sel aastal juhtisin kolmandat Aafrika inimese ja arvuti interaktsiooni konverentsi, mis oli järjekordne samm Aafrika inimese ja arvuti interaktsiooni kogukonna loomises.

Millega teadustööle lisaks veel tegeled?

Mulle tõepoolest enamasti meeldib see, mida ma teen, seega minu töö on mingil määral ka hobi. Aga mul on siiski veel lisaks mõned hobid. Loen, kõnnin või sõidan rattaga igal võimalusel ja samuti sukeldun. Ma armastan ookeani, kuid polnud kunagi eriline rannaskäija. Mulle on alati meeldinud ujuda ja snorgeldada, kuid kui ma avastasin sukeldumise, sattusin sellest sõltuvusse. Mul oli see mõnda aega soovide nimekirjas, katsetasin seda mõnda aega tagasi peaaegu juhuslikult ja ei ole pärast esmase sertifikaadi saamist seda hobi pausile pannud. Sukeldumine on hea viis, kuidas hoida end piisavalt heas füüsilises vormis, see teeb minu vaimse tervisega imesid ja samal ajal suurendab teadlikkust paljude probleemide kohta, mis toob kaasa teatava mõju minu isiklikku ja ka tööalasesse igapäevaellu.. Süstemaatiline planeerimine, hoolikas kontroll, meeskonnatöö, psühholoogiliselt ohutu keskkond – need kõik aspektid on 40 meetri sügavusel vees üliolulised. Just siis, kui inimene peab olema üksi, ta mõistab, kui habras on elu.

Mille poole on teadus teel?

See on väga lai küsimus. Teadus peaks meid viima parema maailma poole ning samuti iseenda parema versioonini. Aga ma ei ole täiesti kindel, kas see ka tänapäeval nii on, arvestades, kui piiritletud meie agendad tulenevalt teadusraha taotlemisest ning edukust mõõtvatest kriteeriumidest on.

Nagu näitab aeg, kus praegu elame, on teadus esmatähtis ja on enam kui kindel, et see väärib rohket rahastamist. Kuid tavaliselt see nii ei lähe ja viis, kuidas algatusi üles seatakse, moonutab ühel või teisel moel lõpuks teadusuuringuid. Ärge saage valesti aru, ma ei taha öelda, et nüüd on rong läinud ja nii jääbki. Lihtsalt olukord teaduses võiks täna olla palju parem.