Digiblogi

TLÜ tudengid lõid ELU projekti raames 3D printimise abil muusikainstrumente

ELU (Erialasid Lõimiv Uuendus) projekti "3D printimise ja käsitöövahendite kasutamine muusikainstrumentide loomisel" raames lõid Tallinna Ülikooli tudengid muusikavahendeid, mida lasteaia- ja kooli muusikaõpetajad saavad soovi korral kasutada.

elu 3d

Seda põnevat projekti koordineerivad digitehnoloogiate instituudi tarkvaratehnika teenekas lektor ning torupillimängija Jaagup Kippar, informaatika õpetaja Kalle Kivi ja süsteemiadministraator Tanel Toova. 

Juhendaja Kalle Kivi sõnul sündis esimest korda idee kasutada 3D printerit ELU projektide raames DTI matemaatika suuna juhil Mart Abelil, kellega koos nad projekteerisid matemaatika õppetöös kasutatavaid geomeetriliste kehade ja pindade mudeleid 3D-printimise teel. Kalle sõnul see oli kihvt ja huvitav kogemus, aga selleks, et need ideed ellu viia, oli väga oluline, et projekti osalejad oleksid matemaatilise taustaga: “Aga kuna ELU projekt ühendab inimesi väga erinevatelt erialadelt, me pidime leidma viisi, kuidas organiseerida õppeprotsessi nii, et see oleks kõigile arusaadav. Siis me natukene muutsime fookust ja keskendusime matemaatiliste mudelite asemel õppevahendite loomisele. Huvitav, et alguses arvasime, et tegijad on need tudengid, kes oskavad modeleerida, aga tegelikkuses enamik ideid tulid üldse teistelt, näiteks alushariduse õpetajatelt, sest nad said aru väga hästi, mis on õppevahend ja kuidas seda õppetöös kasutada. Idee rakendada printer muusikavahendite parandamiseks-loomiseks tuli Jaagupilt.

See aasta jaotati tudengeid kolme rühma: Sarvepill, Torupill ja Paaniflööt.

Projekti praegune formaat toimub juba teist korda. See aasta jaotati tudengeid kolme rühma: Sarvepill, Torupill ja Paaniflööt. Neil oli nelja kuu jooksul võimalus tutvuda ja õppida modelleerima Solid Edge tarkvaraga ning saada muusikainstrumentide valmistamise ja parandamise praktiline kogemus.

Rühmad kavatsesid luua võimalikult hea heli ja kasutamise omadustega muusikainstrumente, mida muusikaõpetajad saavad kasutada oma tunnis lastega ja printida neid oma klassile, sest need instrumendid on tihtipeale raskesti kättesaadavad ja kallid.

Juhendajate sõnul on projekti põhieesmärk näidata, kui palju põnevaid asju saab 3D printeriga teha igas valdkonnas. “Kuigi 3D printerid on olemas paljudes Eesti koolides, siis neid ei kasutata üldse või kasutatakse vähesel määral. Printerid on olemas, aga kahjuks  ei ole inimesi, kes tahaks neid õppetöös kasutada,” mainib Kalle.

image-20240513101447-1   image-20240513101457-2   image-20240513101532-4

Projekti põhieesmärk on näidata, kui palju põnevaid asju saab 3D printeriga teha igas valdkonnas.

Sihtrühmalt tagasiside saamiseks külastas Sarvepilli rühm Kadrioru Saksa Gümnaasiumit. Külastuse käigus panid nii 7. klassi õpilased, kui ka muusikaõpetaja Katre Tuisk proovile uued muusikavahendid. Õpilased olid väga huvitatud ja esitasid täpsustavaid küsimusi, et kuidas modelleerida pilli osasid, kui kaua modelleerimise protsess kestab ja nii edasi. Muusikaõpetaja Katre sõnul on gümnaasiumis olemas 3D printerid, aga: “Selline asi nagu 3D printeri abil tehtud muusikavahend, näen ma esimest korda! Arvan, et kui pill vastab kvaliteedinõuetele ja teda saab häälestada erinevate kõrgustega, siis saame kindlasti kasutada õppetöös”.

Gümnaasiumi tööõpetuse õpetaja Tõnu Tammar näitas ka koolis kasutusel olevat modelleerimise tarkvara (Tinkercad) ja tutvus rühma pilli detalidega. Tema sõnul oleks natukene keeruline pilli modelleerida, aga printida olemasolevaid faile oleks võimalik.

Loodetavasti, see loovprojekt, mis pakub võimalust tutvuda uudse 3D tehnoloogia võimalustega ja luua käsitööna muusikavahendid õpilaste ja õpetajate jaoks toimub veel mitu korda!

Tutvu rühmade tööga siin:

Sarvepill

Torupill

Paaniflööt