KOHTUMISTESARI JÄÄB ÄRA!

 

------------------------------------------------------

Tallinna Ülikooli kohtumistesari EUROOPA SÕLMKÜSIMUSED aitab lahti harutada, mis on kaalul 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimistel ja kes mille eest seisab. Kokku viiel kohtumisel aitavad ülikooli õppejõud, vilistlased ja teised eksperdid mõista masinavärki, mis jääb Sinu hääle ja sündiva otsuse, rahva tahte ja direktiivi vahele, ja aitab mõista, mida Euroopa Liit üldse reguleerib või mitte. Lisaks astuvad üles kümme kandidaati, kes vastavad Sinu küsimustele.

Kohtumisi modereerib Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson

Formaat: iga 2-tunnine kohtumine koosneb kahest “loengust”, mis on pühendatud ühele EL tuumteemale ning ühele poliitikavaldkonnale, ning mida annavad eksperdid. Sellele järgneb “seminar”, kus on kohal kahe konkureeriva poliitilise jõu kandidaadid, kellele saab ise küsimusi esitada. Igale kohtumisele on palutud ühe täna Euroopa Parlamendis esindatud Eesti erakonna kandidaat ning üks kandidaat täna esindamata erakonnast või üksikkandidaat. Poliitikute esinemiskord selgitati välja loosi teel.

Võimalus läbida täiendkoolitusena. Kohtumiste sari on tasuta ning avatud kõigile huvilistele. Soovijatel on võimalus kogu sari läbida täiendkoolitusena 2 EAP mahus, kõigile koolituse vähemalt 80% mahus läbinutele väljastatakse ka vastav tõend. Tõendi soovijad peaksid täitma alloleva registreerimisvormi, osalema vähemalt neljal kohtumisel viiest kohapeal ning registreerima oma osaluse allkirjalehel. Teistele registreerimine kohustuslik ei ole. 

 

 

09. mai programm (A-222, Euroopa Saal )

15:00-15:30 Kuidas rääkida valimistest (üli)koolis? Hanna-Liis Kaarlõp, Tallinna Ülikooli ajaloo didaktika nooremlektor
Valimised on ühest küljest väga oluline ühiskondlik sündmus, mida saaks erinevates ainetes õppetöösse lõimida, ent teisalt ka üsna tundlik aeg ja teema, eriti üha polariseeruvas ühiskonnas. Kuidas teha seda nii, et sellel oleks soovitud hariduslik ja ühiskondlik mõju, aga see läheks õppijatele korda ega rööviks nende poliitilist autonoomiat? Ja kas noorte tagasihoidlikku valimisaktiivsust on üldse võimalik tõsta?
15:30-16:00 Rohepööre Ivo Krustok, SEI Tallinna kliimasüsteemide ja energiapoliitika üksuse juht
Rohepööre on ehk üks tänaseks kurikuulsamaid Euroopa Liidu poliitilisi eesmärke, aga mida see endast täpsemalt kujutab? Mis päriselt pöörab ja mis on kaalul 2024. aasta EP valimistel? 
16:00-17:00 Küsimustele vastavad Eesti Reformierakonna ja Erakond Parempoolsed kandidaadid Eesti Reformierkonna esindaja on Hanno Pevkur.
Erakond Parempoolsed esindaja on Kristjan Vanaselja.

16. mai programm

15:00-15:30 Euroopa Liit ja rahvusriik Leif Kalev, Tallinna Ülikooli politoloogia professor
Üha rohkem poliitilisi jõude – nii liberaalseid kui konservatiivseid – läheb valimistele vastu sooviga Euroopa Liitu reformida. Aga millises suunas ja kuidas suhestub see Euroopa ideega laiemalt? Kuidas suhestub eilne, tänane ja homne Euroopa Liit rahvusriigi ideega ning mida on sellest võita ja kaotada Eesti rahvusriigil?
15:30-16:00 Kas EL aitab vaesuse ja tõrjutuse vastu?  Triin Lauri, Tallinna Ülikooli avaliku poliitika dotsent
Avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et võitlus vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu peaks olema üks nende valimiste prioriteete; Eesti valija jaoks on see teema aga tähtsuselt alles seitsmendal kohal. Milliste meetmetega aitab üldse Brüssel parandada heaolu Eestis ja kui realistlik on, et Euroopa Liidust saab lisaks majandus- ja rahandusliidule ka ühine heaolusüsteem?
16:00-17:00 Küsimustele vastavad Eesti Konservatiivse Rahvaerakond ja üksikandidaat Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja on Jaak Madison.
Üksikkandidaatide esindaja on Tanel Talve.

23. mai programm

15:00-15:30 Euroerakonnad ja mida eesti poliitikud neis ära teha saavad? Ott Lumi, META Advisory valitsussuhete nõustaja ja Tallinna Ülikooli külalislektor
3.-9. juunil langetavad Eesti valijad valiku mitmete Eesti erakondade valimisnimekirjade ja üksikkandidaatide hulgast. Tegelikkuses ei hakka aga saadud mandaati ellu viima ei Isamaa, Reformierakond ega EKRE, vaid hoopis EPP, RE ja ID. Mis on üldse euroerakonnad, mis rolli mängivad nad Euroopa Parlamendis ja millises vastastikmõjudes on nad Eesti erakondadega?
15:30-16:00 Välis- ja julgeolekupoliitika Kristi Raik, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse asedirektor ja välispoliitika programmijuht
EL ühine välis- ja julgeolekupoliitika on ikka olnud pigem kõhkluste kui jõulise edasiliikumise subjekt. On lausa küsitud, kas meil on seda üldse vaja, kui kõrval on ka NATO. Kuhu on aga tänaseks jõutud ja mida on muutnud sõda Ukrainas? Kas tulevikus näeme Erasmuse kõrval ka EL ühist väeteenistust ning kelle lipp lehvib kõrgemal G7 tippkohtumistel?
16:00-17:00 Küsimustele vastavad Isamaa Erakond ja üksikandidaat Isamaa Erakond on täpsustamisel. 
Üksikkandidaatide esindaja on täpsustamisel.

 

 

30. mai

15:00-15:30 Euroopa Liidu otsustusmehhanism Catlyn Kirna, Tallinna Ülikooli sotsiaalteaduste lector
Kuidas sünnib üks Euroopa Liidu määrus või direktiiv ja mis rolli mängib selles Euroopa Parlament? Ja mis tööd see Euroopa Parlamendi saadik õigupoolest üldse teeb?
15:30-16:00 Kust tuleb meie tuleviku-toit? Madis Pärtel, maaelu- ja regionaalministeeriumi biomajanduse asekantsler
Põllumajandus pole ehk kõige seksikam teema, aga küsimus, kust tuleb toit meie taldrikule täna, homme ja ülehomme, puudutab paratamatult meid kõiki. Pärast ulatuslikke protestimeeleavaldusi on Euroopa Komisjon lubanud vaadata üle EL ühise põllumajanduspoliitika. Mida on võita või kaotada Eesti põllumeestel ja mis ootab ees Eesti maaelu, mis märkimisväärselt sõltub ju erinevatest Euroopa toetustest?
16:00-17:00 Küsimustele vastavad Eesti Keskerakond ja üksikkandidaat Eesti Keskerakonna kandidaat on täpsustamisel. 
Üksikkandidaatide esindaja on täpsustamisel.

 

06. juuni

15:00-15:30 Kuhu kaob minu hääl? Euroopa Parlamendi valimiste korraldus Eestis Mari-Liis Jakobson, Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent
Sina kirjutad valimissedelile kandidaadi numbri ja lased selle valimiskasti. Aga mis saab edasi? Kuidas saab häälest mandaat? Kuidas töötab kurikuulus d’Hondti jada? Ja mis on taktikaline hääletamine?
15:30-16:00 Kas EL aitab meil majandust päästa ja töökohti luua? Euroopa Liit loodi algselt majandusühendusena, aga mida see täpsemalt tähendab? Kuidas mõjutab Euroopa Liit Eesti majanduskeskkonda ja seda, millised töö- ja ettevõtlusvõimalused siin üldse valitsevad? Ja kas Euroopa Liit on jätkuvalt juhtiv majandusjõud või jäänud pigem sabassörkija rolli?
16:00-17:00 Küsimustele vastavad Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Eest 200 kandidaadid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kandidaat on täpsustamisel. 
Eest 200 on täpsustamisel.