Jaapani keele ja kultuuri kõrvaleriala pakub sulle võimalust õppida jaapani keelt ja omandada ülevaade jaapani kultuuri põhialustest. Kui soovid paremini mõista Jaapani ühiskonda, ajalugu, maailmavaateid või kirjandust, siis on see kõrvaleriala just sinu jaoks.

Kahe aasta jooksul omandatud keeleoskus võimaldab sul töötada iseseisvalt lihtsamate jaapanikeelsete tekstidega. Kombineerides oma keeleoskust loengutes omandatud teadmistega, on näiteks  kultuuriteooriale, antropoloogiale, filosoofiale, kirjandusteadusele või mõnele muule erialale keskendunud üliõpilasel võimalik kasutada oma iseseisvas uurimistöös jaapani allikaid ja vaadata maailma avaramalt.

Kõrvaleriala annab sulle piisava kvalifikatsiooni, et soovi korral astuda Jaapani uuringute magistriõppesse. Lisaks saad kandideerida vahetusprogrammidesse, mis annavad võimaluse ennast Jaapanis täiendada.

Õppekava ja -ained

Jaapani keel A1-B1

Kaheaastase intensiivse keeleõppe tulemusena omandad jaapani keele tasemel, mida saad kasutada oma igapäeva toimevaldkondades. Läbides kursuse oled võimeline suhtlema jaapani keelt emakeelena kõnelevate inimestega ning mõistma lihtsamate tekstide põhisisu.

Jaapani vanem ja uuem kultuurilugu

Kursustel saad ülevaate vanema ja uuema Jaapani ühiskonna ja kultuuri kujunemisloost. Kursuse vältel vaadeldakse Jaapani arengut läbi ajaloo eri perioodide (Nara, Heian, Kamakura ning Meiji, Taishō, Shōwa, Heisei, Reiwa) ja käsitletakse nende muutuste seost tänapäeva Jaapaniga. Kursusel loetakse kultuuriloos olulisi tekste ning tutvustatakse tähtsamaid autoreid ja kunstiteoseid.

Jaapani kirjandus

Kursusel tutvutakse jaapani kirjanduse tähtsamate teostega 8. sajandist kuni tänapäevani. Kursuse jooksul loetavad tekstid kujutavad endast erinevate luule- ja proosažanrite (waka, monogatari, nikki, zuihitsu, haiku, haibun, shishosetsu) kõige iseloomulikumaid näited ja annavad aimu vastavas žanris kirjutatud tekstide eripäradest.

Jaapani teater, film ja popkultuur

Kursus annab ülevaate Jaapani teatri ja filmi ajaloos kesksetest žanritest ja neile iseloomulikest teemadest, esteetikast ja tehnilistest võtetest. Lisaks antakse loengutes ja seminarides ülevaade popkultuuri ajaloost ja teemadest.

Õppejõud

Alari Allik on Jaapani uuringute lektor.

Oma teadustöös keskendub ta omaeluloolisusele keskaegses jaapani kirjanduses ning käsitleb filosoofia ja religiooni mõju kirjanike enesemääratlusele.

Lisaks teadustööle on Alari Allik tegelenud ka klassikalise jaapani kirjanduse tõlkimise ja toimetamisega. Tallinna Ülikooli Kirjastuse "Bibliotheca Asiatica" sarjas on tema tõlkes ilmunud erakmunk Saigyō "Mägikodu" ja Fujiwara noTeika koostatud "Sada luuletust, sada luuletajat", mis annavad hea ülevaate keskaegsest jaapani luulest.

Akiko Masaki Kadarik on jaapani keele õpetaja. Ta õpetab Eestis jaapani keelt alates 2000. aastast.

Ta on sündinud jaapanis ja lõpetanud Tokyo Gakugei ülikooli. Ta on omandanud Tallinna ülikoolis magistrikraadi. Tema magistritöö uuris jaapani keele õppimisel kasutatava vahekeele eripärasid eesti üliõpilaste hulgas.

Ta räägib eesti ja inglise keelt, õpetab jaapani keelt eesti keele baasil.