Keskkonnahumanitaaria (valikmoodul)
V
abade kunstide keskkonnahumanitaaria mooduli eesmärk on ühendada ökoloogilise mõtlemise kultuuriline, ajalooline, sotsiaalne ja teaduslik mõõde. Keskkonnahumanitaaria on suhteliselt uus, kuid kiiresti laienev interdistsiplinaarne valdkond, mis ühendab humanistlikke vaatenurki ja meetodeid, et uurida, kuidas biofüüsikaline maailm on mõjutanud inimkonna ajaloo kulgu ja kuidas inimesed on mõelnud oma looduslikust keskkonnast.
Põhiteemasid ja mõttekäike käsitletakse neljas põhikursuses:
- Keskkonnaajalugu ja –humanitaaria - selle kursuse eesmärk on anda põhjalik ülevaade Eesti ja Euroopa keskkonnahumanitaaria alase uurimistöö ajaloost ja hetkeseisust. Seminarides arutleme keskkonnaajaloo ja keskkonnahumanitaaria erinevustest ja sarnasustest, ühistest trendidest ja arusaamadest.
- Keskkonnaantropoloogia - selle kursuse eesmärk on tutvustada keskkonnaantropoloogia uurimise olulisemaid teoreetilisi lähenemisviise ja praktilisi rakendusi. Käsitletakse mõningaid peamisi inimese ja keskkonna vahelise suhtluse kultuurilisi ja sotsiaalseid aspekte. See kursus on kohustuslik kõigile, kes on huvitatud tänapäeva keskkonnakriisi juurtest ja võimalikest lahendustest.
- Keskkonnahumanitaaria erikursus - kursuse eesmärk on tutvuda mõningate tänapäeva keskkonnahumanitaaria teooriatega, rõhuasetusega ökokriitikale, ning kasutada neid metodoloogilisi vahendeid erinevate kirjandustekstide ja audiovisuaalsete meediumide (nt filmide) analüüsimisel kultuuri ja keskkonna kokkupuutepunktide seisukohalt.
- Maastiku-uuringud ja kultuurigeograafia - kursuse eesmärk on pakkuda uurimisvahendeid elukeskkonna uurimiseks, integreerides looduse ja kultuuri inimgeograafia vaatenurgast. Kursus annab ülevaate maastikuuuringute ja kultuurigeograafia valdkondadest, integreerides nende arenguid kultuuri- ja sotsiaalteooriate arenguga.
Võta ühendust!
Joonas Plaan, sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia lektor