Humanitaarblogi

Armastus tehisintellekti ning inimese vahel

Mis saab meie lähedusvajadusest olukorras, kus meid hakkavad ümbritsema robotid, kes näevad välja, käituvad ja räägivad nagu inimesed? Kas me suudame neisse armuda?

Tõnu Viik

„Mis saab meie lähedusvajadusest olukorras, kus meid hakkavad ümbritsema robotid, kes näevad välja, käituvad ja räägivad nagu inimesed? Kas me suudame neisse armuda?“

Humanitaarteaduste instituudi direktor ja filosoofia professor Tõnu Viik arendab üheskoos jaapanlastega tehisintellektiga robotit, mis võib aastakümnete pärast mõjutada inimeste lähisuhteid.

 „Me räägime vägagi inimnäolisest olendist, kes visuaalsel vaatlusel erineb väga vähe päris inimestest. Ta on tehtud silikoonist, sisaldab arvutit ja patareisid küll, aga on kaetud kihiga, mis katsumisel tundub nagu enam-vähem päris inimene,“ selgitas Viik, Tallinna Ülikooli filosoofia professor saates "Pealtnägija". Kokku tegeleb Jaapani suuruselt neljandas linnas Nagoyas roboti inimestele veelgi sarnasemaks muutmise nimel enam kui 50 teadlast.

Robotit liigutavate mootorite hääletuks muutmise ja olendi hingama panemisest tähtsam on selle sisu. Jaapani projekti juures on Viigi roll leida tingimused, millele humanoidrobot peab vastama, et ta suudaks inimesi erutada ja tekitada kiindumussuhtet.

Peamiselt loeb ja sünteesib ta selleks suurel hulgal teaduslikke uuringuid. Kõik kokku võttes annab filosoofiaprofessor praegu üllatavalt selge kolmeosalise  retsepti: erootiline iha, huvi partneri vastu ja ühise tulevikuperspektiivi nägemine.“

Loe ja vaata lähemalt SIIN