Humanitaarblogi

Brexiti-järgne Bond, Suurbritannia viimane globaalne eksportkaup

Tallinna ülikooli külalisteadlane dr Martin D. Brown on üle kümne aasta James Bondist kirjutanud ja loenguid pidanud. Bondi populaarsus maailmas tõuseb üha hoolimata sellest, et tema kodumaa sipleb Brexitiga seotud probleemides.

Martin D. Brown

Mida iganes keegi James Bondist ka ei arvaks – temaga seonduvaid märke on kõikjal. Käparditest vene spioonide tuuseldamine mööda Euroopat, kontrolli alt väljunud Saudi Araabia mõrvarühmad ja süüdistused arvutitesse peidetud Hiina "spioonikiipide" kohta on kasvatanud meedias viiteid Bondile eksponentsiaalselt. Ning nende hulk aina kasvab, kui uus, järjekorras 25. James Bondi film välja tuleb.

"Bondoloogina" jälgin neid sündmusi pingsalt. Olen Ian ­Flemingi loodud James Bondist kirjutanud ja loenguid pidanud üle kümne aasta. (Vaata minu blogi Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste Instituudi kodulehel.) Minu arvates on Bond põnev, sest ta on üleilmne ikoon, kes on muutunud vastuluure sünonüümiks, ning vaieldamatult üks edukamaid Suurbritannia kultuuriekspordi näiteid.

Viimase kuuekümne viie aasta jooksul on Bondist saanud maailma kõige kauem kestnud ja võimalik, et ka kõige enam vaadatud filmiseeria. Pikaealisuse võti on kohanemisvõime. Kirjanik Ian Flemingi poolt loodud James Bond on Briti impeeriumi kasvandik (snd 1921), Etonis hariduse saanud seksistlik, rassistlik, ahelsuitsetav, uimastitest sõltuv ülitõhus alkohoolikust mõrtsukas. Näitleja Daniel Craigi praegune Bondi tegelaskuju on sellest mõnevõrra erinev, ehkki ka tema on väljaspool seadust asuva kättemaksu brutaalselt efektiivne täidesaatja.

Meenutage Flemingi kirjeldust selle kohta, kuidas Bond oma „00“-staatuse välja teenis: nimelt mõrvas ta New Yorgis Rockefelleri keskuse neljakümnendal korrusel töötava Hiina krüptoeksperdi, tulistades teda kõrvalasuvast pilvelõhkujast. Tema järgmine sihtmärk oli natside heaks töötav Norra topeltagent. Tapateod kaasajastati ja said uue hoo sisse ka näitleja Daniel Craigi esimeses Bondi-rollis 2006. aastal.

Bond võidab lõpuks alati, ning tavaliselt saab autasuks ka naise, kuid tema maailm on pidevas geopoliitilises muutumises. 

Artikkel ilmus Eesti Ekspressi kultuurilisas Areen (23.01.2019). Tervet artiklit saab lugeda siit


Dr Martin D. Brown on külalisteadlane Tallinna ülikooli kultuuridevaheliste uuringute tippkeskuse juures ja Kuningliku Ajalooseltsi liige. Juunis 2019 korraldab dr Brown Tallinna ülikoolis konverentsi "James Bond ja külm sõda".