Humanitaarblogi

Eestlased on kirjaoskaja rahvas

E-etteütluse tulemustest ning keelekasutusest räägivad TÜHI lektorid Joosep Susi ja Merilin Aruvee.

E-etteütlus

E-etteütlusest on saanud 13 aasta jooksul emakeelepäeva oodatuim sündmus. Tänavune Jaan Krossile pühendatud e-etteütlus toimus 3. aprillil kell 10.30, Vikerraadio sünnipäeval. Kusjuures, poole tunni jooksul jõudis toimetuseni 7529 etteütlust, mis on ajaloo teine tulemus.

2020. aasta teksti koostamise töögruppi kuuluvad Tallinna ülikooli kirjandusõpetuse külalislektor Joosep Susi ja Tallinna ülikooli emakeeledidaktika lektor Merilin Aruvee. Nii Joosep Susi kui ka MerilIn Aruvee olid e-etteütluse järel külas Vikerraadio saates „Vasar,“ kus võtsid nad üksipulgi lahti tänavuse teksti ning arutlesid keele üle.

Merilin Aruvee ütles intervjuus, et eestlased on kirjaoskaja rahvas. E-etteütluse eesmärk ei ole saada ülevaadet keeleoskusest või –oskamatusest. Ta nentis, et paljud inimesed kirjutavad e-etteütlust just mängu ja lõbu eesmärgil – kui tihti on inimestel võimalus kirjutada pikk tekst ning saada tagasisidet, mis on õigesti kirjutatud, mis on valesti? Selle mängu võitjateks on kõik need, kes uurisid, mis eksimusi nad etteütluses tegid ja said uusi teadmisi, sest nemad tunnevad huvi oma emakeele vastu ning soovivad seda õigesti kirjutada.
Merilin Aruvee tõi välja, et kõige rohkem eksiti e-etteütlusel võõrsõnade ning õigekirjaga: noortematele keelekasutajatele oli võõras sõna „dirižaabel“, mida kiputi kirjutama t-tähega. Joosep Susi lisas ka, et sõna „privilegeeritud“ õigekirjaga eksisid lausa mitmed eesti keele õpetajad.

Sel aastal oli kaks korda rohkem sajaprotsendiliselt õigesti kirjutajaid. Joosep Susi nentis, et vaadates seda, kui palju oli e-etteütlusel õigeid verisoone, võib öelda, et selleaastane e-etteütlus ei käinud absoluutselt üle jõu.

Tutvu 2020. aasta e-etteütlusega SIIN.

Kuula Vikerraadio saadet "Vasar" SIIN