Humanitaarblogi

Õppereis Hispaaniasse: üliõpilastel oli suurepärane võimalus tundma õppida kohalikku kultuuri ja inimesi

Mai alguses toimus Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi hispaania keele ja kultuuri tudengitel traditsiooniline õppekäik Hispaaniasse. Tudengid said osaleda hispaania keele tunnis, külastada mitmeid vaatamisväärsusi ning otse loomulikult hellitati end ka hea toiduga. Miks selline õppekäik vajalik oli? Loe edasi!

Reis Hispaaniasse

Hispaania on maailma üks populaarsemaid riike, mida külastab aastas 50–60 miljonit turisti. Kuid peale kaunite liivarandade ja päikese on Hispaania tuntud ka oma ajalooliste linnade ja rikkaliku kultuuripärandi poolest. Õppereis pakkus tudengitele võimaluse külastada erinevaid ajaloolisi paiku ning avastada Hispaania mitmekesist kultuuri, kirjandust ja ajalugu.

Nelja- kuni viiepäevane õppereis on mõnus vaheldus igapäevasele ülikoolielule, kus interaktiivsete ekskursioonide ja tegevuste kaudu saavad tudengid põhjaliku ülevaate Hispaania ajaloost, geograafiast, kultuurist, kirjandusest, arhitektuurist ja isegi gastronoomiast. Selline reis loob ideaalse keskkonna keeleoskuse arendamiseks ja kultuuridevaheliseks suhtluseks. Lisaks sellele pakub õppekäik tudengitele võimaluse suhelda kohalike elanikega, õppida tundma nende kultuurinorme ja väärtustada erinevate kultuuride sarnasusi ja erinevusi.

Õppereis leidis aset 10.–14. maini Madridis ning selle raames said tudengid süveneda keele omandamise ja õpetamise teemadesse, samuti tutvuda vaatamisväärsustega. See programm sobis hästi ka kõrvalerialade tudengitele, kes soovisid praktiseerida hispaania keelt. Sõidu tegi võimalikuks Erasmus+ projekt “Spanish Language and Culture Immersion Traineeship in Spain.” Me täname ka Maris Petersit suure abi eest! 

Esimene päev Madridis: Complutense Ülikool ja esmased keeleõppe kogemused

10. mail algas päev ringkäiguga Filoloogia majas, kus asedekaan tutvustas ülikooli ajalugu, sealhulgas Hispaania kodusõja (1936–1939) sündmusi, kui ülikooli kampusest sai lahinguväli - omavahel sõdisid parempoolsed natsionalistid ja vasakpoolsed vabariiklased. Vabariiklaste väed koondusid arstiteaduskonna ja farmakoloogia hoonetesse ja Franco väed ülikoolikliinikumi ja ülikooli teistesse majadesse, millest jäid järele varemed.

Seejärel osaleti hispaania keele tunnis, kus Tallinna Ülikooli tudengid said suhelda kohalike üliõpilastega ja harjutada oma keeleoskust. Praktika käigus tutvustasid Complutense ülikooli magistriõppe tudengid mänge ja meetodeid, mida saab kasutada keeleõppes.

Madridi Complutense ja Tallinna Ülikooli tudengid
Madridi Complutense ja Tallinna Ülikooli tudengid

Kunst ja kultuur: Prado muuseum

Külastasime mitmeid kunstimuuseume, kuningapaleesid, kirikuid ja ajaloolisi paiku. Me osalesime ka linnaekskursioonil, kus tutvusime vanalinna peamiste väljakute (Puerta del Sol, Plaza Mayor, Plaza de la Villa, Plaza de Oriente, Plaza de España) ja tänavatega (Gran Vía, Paseo del Prado). See andis võimaluse arutada tudengitega linna ja selle ajalugu puudutavaid teemasid.

11. mail jõudsime Prado muuseumisse, mis on maailma suurim Hispaania maalikunsti kogu, hõlmates teoseid 12.-19. sajandist. Muuseumis on esindatud Euroopa kaunimad teosed, mis pärinevad Hispaania impeeriumi keisrite ja kuninglike kollektsioonidest, peegeldades nende suurt huvi kunsti vastu. Veetsime seal kolm ja pool tundi, imetledes maailmakuulsaid kunstnikke nagu El Greco, Velázquez ja Francisco de Goya. Samuti on muuseumis esindatud Saksamaa (Albrecht Dürer, Lucas Cranach), Itaalia (Tizian, Veronese, Raffael, Botticelli, Caravaggio) ja Madalmaade (Rogier van der Weyden, Bosch, Anton van Dyck, Rubens) 16.–17. sajandi suurmeistrid.

Tudengid Prado muuseumi ees
Tudengid Prado muuseumi ees

Meid paelus Hieronymus Boschi mõistatuslik maal "Lõbude aed" (u 1505), mis kujutab paradiisi ja põrgut.Hispaania barokiperioodi õuekunstnik Velázquez oli tuntud oma kuningapere ja õukonna portreede poolest, mille suurepärane näide on "Las Meninas" (1656). Teine Hispaania omanäoline maalikunstink oli Goya. Suur kunstnik, kes tegeles kõigi kunstižanritega, kuid tal oli fotoajakirjaniku terav silm: oskas jälgida ja kirjeldada oma aja ühiskonda ja sündmusi. Üks tuntumaid teoseid “Ülestõusnute mahalaskmine 3. mail 1808” (Los fusilamientos del tres de mayo), kujutab süngeid muljeid sõjast Prantsuse Napoleoni vägedega.

Oluline oli lubada õpilastel uurida ja avastada kunstiteoseid, tehes seeläbi järeldusi. Sellised praktilised ülesanded jätavad kustumatud mälestused õpilaste mällu.

Toledo peakiriku interjöör
Toledo peakiriku interjöör

Lisaks Madridi külastusele tutvusime ka Toledo, San Lorenzo de El Escoriali ja Segovia arhitektuuripärlitega. Ekskursioonid teistesse linnadesse koos professionaalse giidiga avardasid meie arusaama Hispaania kultuurist ja ajaloost, pakkudes mitmekesist ja rikkalikku kogemust. Palmide, apelsini- ja oliivipuude rohkust võis märgata igas linnas.

Ajalooline Toledo: juudi, islami ja kristliku sulatustiigel

11. mail sõitsime bussiga Toledosse, mis võttis aega 75 minutit. Toledo on Castilla-La Mancha tähtsaim turismikeskpunkt ja kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Terve La Mancha regioon seostub Don Quijote paikadega ja seiklustega. Toledo linn ise peegeldab Hispaania rikast ajalugu - näiteks roomlased ehitasid seal kindluse, läänegoodid tegid 6. sajandil Toledost oma pealinna ja juudid asutasid oma eraldatud kvartali, judería, mis oli müüriga eraldatud linnaosa oma majade, äride ja sünagoogidega.

Sellest kultuurisegust leidsime üles Santa María la Blanca sünagoogi, mis pärineb 12.-13. sajandist ja mida XV. sajandil kirikuks ümber ehitati. See on Euroopas üks vanimaid sünagooge ja on erakordne näide mudéjar arhitektuurist: hoburaudkaared, nikerdatud kapiteelid ja seinatahvlid. Koht on säilitanud oma keskaegse võlu ja ilu ning kujutab endast olulist osa Toledo multikultuursest pärandist.

Teine silmapaistev mudéjar-stiili näide on Tránsito sünagoog, mis ühendab islami, kristliku ja juudi arhitektuurielemente. Seal leiame Sephardi muuseumi, mis tutvustab juudi kogukonda ja kultuuri Hispaania ajaloo pilgu läbi. 

Toledo suurimaks vaatamisväärsuseks peetakse gooti stiilis katedraali - see domineerib linna keskel hiigelsuur hoone, kus seniajani peetakse mosaraabia missat ja mille traditsioon ulatub tagasi läänegootide aega.

Segovia - igavene linn

Kuna meie reisi üheks eesmärgiks oli ka vaadata ja imetleda võimsaid kirikuid, katedraale ja olulisemaid monumente, siis 13. mail võtsime suuna Segoviasse, mis on üks huvitavamaid väikelinnu Kastiilias.

Giidiga jalutasime läbi vanalinna, et saada paremat ülevaadet kindluse ajaloost ja arhitektuurist. Vanalinna kitsad tänavad saatsid meid kuni muinasjutulossini Alcázar, mis asub kaljude kohal, pakub suurepäraseid vaateid ja põnevat ajalugu. Ajalooline Segovia vanalinna tuur keskendus akvedukti ehituse faktidele ja linna ajaloosündmustele. 

Segovia
Segovia

Tuleb silmas pidada, et õppereis võimaldas ka tutvuda kohaliku toidukultuuriga: tudengid omandasid teadmised Hispaania toidukultuurist ja et neid inspireerida avastama uusi maitseid ja katsetama erinevaid retsepte, valmistasime erinevate rahvusköökide roogasid juba Eestis. Tudengitega nautisime võrratut toitu sh tortilla de patatas (praetud munad sibulate ja kartulitega); churros (praetainas šokolaadiga), albóndigas (lihapallid); paella; croquetas (hispaania kroketid); pescaítos (oliiviõlis paneeritud väikesed kalad); ensaladilla rusa (kartulisalat); pulpo (kaheksajalg).

Õppereisi eesmärk sai edukalt täidetud – reis andis uusi teadmisi ja kogemusi erialase hispaania keele arendamiseks. Õpiränne sai teoks tänu Erasmus+ ja Euroopa Liidu kaasrahastusele. See oli suurepärane võimalus tundma õppida kohalikku kultuuri, inimesi ja laiendada oma silmaringi.