Vene filoloogia vilistlane: ülikoolis õppimine õpetab enesedistsipliini, visadust, kannatlikkust ja suhtlemisoskust
Darja Dorving on õppinud vene filoloogiat, mis õpetas teda kriitiliselt mõtlema ja igale detailile tähelepanu pöörama ning muidugi sai ta ka süvendatult vene kirjandust õppida, mis on teda alati huvitanud.
Kus ja kellena Te praegu töötate ning mis on Teie ülesanded?
Praegu töötan Juri Lotmani semiootikavaramus peaspetsialistina, mis on Tallinna osa Juri Lotmani isiklikust arhiivist. Minu peamised tööülesanded on arhiivi korrastamine ja materjalide ettevalmistamine digitaliseerimiseks.
Miks otsustasite minna õppima just vene filoloogiat?
Pärast kooli lõpetamist ei läinud ma kohe vene filoloogiat õppima. Peaaegu 1,5 aastat õppisin Katariina Kolledžis humanitaarteadusi. Mul oli aega mõelda, millega ma tahan tegeleda, ja teisel kursusel sain aru, et tahan õppida just vene kirjandust – kitsamalt XX. sajandi vene kirjandust, sest see on mind alati huvitanud. Siis alustasingi vene filoloogia õpinguid.
Millised olid lemmikteemad või õppeained bakalaureuseõpingute ajal?
Minu lemmikainete hulka kuulusid loengud, mis käsitlesid järgmisi teemasid: Vassili Rosanovi ja Lev Šestovi filosoofia, Mihhail Bulgakovi elu ja looming, Ossip Mandelštami looming ning Vladimir Nabokovi elu ja looming. Ausalt öeldes meeldisid mulle peaaegu kõik kirjanduse kursused. Neid lugesid oma ala professionaalid nagu Aleksandr Danilevski, Irina Belobrovtseva, Grigori Utgof ja teised. Nad armastavad oma tööd ja teevad seda suure pühendumusega, mis mõjus inspireerivalt nii mulle kui ka teistele õpilastele. See oli väga huvitav.
Mida andis vene filoloogia eriala ja mida õppisite antud erialalt enim?
Vene filoloogia eriala õpetas mind kriitiliselt mõtlema, kõike kahtluse alla seadma ja igale detailile tähelepanu pöörama. Nagu juba mainitud, õppisin ma peamiselt kirjandust, kuid ka keeleteaduslikud kursused olid väga kasulikud, sest need mõjusid nagu matemaatika – korrastasid mõtteid.
Mis on olnud suurim õppetund ja saavutus, mille olete endaga kaasa võtnud?
Ülikoolis õppimine õpetab enesedistsipliini, visadust, kannatlikkust ja suhtlemisoskust. Need oskused tulevad kasuks igas valdkonnas.
Kellele soovitaksite vene filoloogia programmi?
Vene filoloogiat soovitaksin eelkõige neile, kes armastavad keeli, ajalugu ja kirjandust. Ja muidugi ka neile, kes tahavad oma silmaringi oluliselt laiendada.
Kolm soovitust tänastele vene filoloogia tudengitele.
Tänastele vene filoloogia tudengitele soovitaksin olla enda vastu aus, aktiivselt kasutada kõiki ülikooli pakutavaid võimalusi – osaleda ülikoolielus – ja muidugi nautida elu siin ja praegu.
Kolm soovitust neile, kes soovivad tulla õppima vene filoloogiat.
Kui soovite õppima tulla vene filoloogiat, alustage sisseastumiseks valmistumist juba koolis käies. Vene filoloogias peate palju lugema, vaadake kursuste programme ja nende jaoks mõeldud kirjandust, teemasid, ning lugege selle kohta. Treenige oma mälu, sest vene filoloogiat õppides peate meeles pidama palju nimesid ja kuupäevi. Ja loomulikult harjutage kannatlikkust!