Edulugu

Marju Kõivupuu pälvis Eesti olulisema looduskaitsepreemia

Looduskaitsekuu avamisel kuulutas keskkonnaministeerium eile välja tänavuse Eerik Kumari looduskaitsepreemia ja kuue looduskaitsemärgi saajad. Looduskaitse kõrgeima tunnustuse ehk Eerik Kumari preemia pälvis Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi vanemteadur, pärimuskultuuri dotsent Marju Kõivupuu.

Marju Kõivupuu

Marju Kõivupuu on teadlasena järjekindlalt tutvustanud rahvapärimuse ja looduse seoseid. Tänu tema uurimustele on Eestis laialdaselt tuntud ristipuude traditsioon ning tema pideva selgitustöö tulemusena on neid hakatud rohkem märkama ning hoidma. Teaduspõhise ning tasakaaluka lähenemisega on ta väga hinnatud ekspert ka looduslike pühapaikade valdkonnas, märgib keskkonnaministeerium.

Kultuurist ja meie pärimusest rääkides on Kõivupuu suunanud inimesed rohkem märkama ja aru saama loodusest ning seostest sellega, kuidas meie igapäevane tegevus on mõjutatud loodusest ning kuidas loodus seda omakorda on mõjutanud. Selliste seoste loomisele on aidanud kaasa ka Kõivupuu arvukad avalikud esinemised teles ja raadios, artiklid ajakirjanduses ning ka raamatud.

Marju Kõivupuu ütles esmaspäeval looduskaitsepreemiat vastu võttes, et inimeseksolemise juures on tähtis märgata enda kõrval ka kõike muud. „Armastus looduse vastu algab kodukasest. Eesti looduskaitse grand old man Jaan Eilart õpetas märkama loodust ja kultuuri. Tuhala nõiakaevust lastele rääkides ei ütle ma ainult, et see keeb üle sellepärast, et nõiad vihtlevad. Räägin ka sellest, kuidas tekivad karstialad ehk panen kokku nii pärimuse kui looduse,“ rääkis Kumari preemia laureaat.

Palju Õnne!

Eerik Kumari looduskaitsepreemiat annab keskkonnaministeerium välja alates 1989. aastast ornitoloogi ja looduskaitsetegelase Eerik Kumari auks. 

Rohkem infot ja kõik preemiasaajad leiab keskkonnaministeeriumi kodulehelt. Vaata ka uudislõiku Aktuaalsest Kaamerast