Edulugu

Tallinna Ülikoolis alustab tegevust Euroopa ja Aasia piiriuuringutele pühendatud keskus

2022. aasta septembris alustab tööd Tallinna Ülikoolis Euroopa ja Aasia piiriuuringutele pühendatud keskus, mis loob tingimused regioonide üleseks piiride ja piiritlemise teemalisteks aruteludeks ning uurimistööks. Keskust juhib TLÜ humanitaarteaduste instituudi vanemteadur Karin Dean.

Maakaart

Akadeemias on piiriuuringud interdistsiplinaarne valdkond, kus uuritakse piiritlemist kui üha keerukamat ja nüansirohkemat protsessi paljude oluliste maailma arengute ja sündmuste keskmes. Piirid on aktuaalseks teemaks riikidevahelise rände, globaalsete pandeemiate, suveräänsuse ja agressiooni, järelvalve ja jälgimise kontekstides, samas kui piiritlemine toimub märkamatult läbi erinevate keele-, haridus- või identiteedipoliitikate. Ometi jäävad avalikkuse ja poliitika tasandi arusaamad piiritlemise võimalustest pisut pealiskaudseks: piire suletakse, avatakse või reguleeritakse äärmiselt valikuliselt, tuues sageli teatud ohte ettekääneten.

Euroopa ja Aasia piiriuuringute keskuse idee lähtub soovist tuua kokku eurokeskse peavoolu ning jõudsalt ent paralleelselt edenenud Aasia piiriuuringute perspektiivid, luua regiooniülene sünergia ja edendada mitmekihilist lähenemist piiride ja piiritlemise mõistmisele. Oluliseks muutub kontakt avalikkuse, praktikute ja poliitikakujundajatega. Tallinna Ülikoolile tulevad appi kaks tippülikooli piiriuuringute valdkonnas – Ida-Soome Ülikool ja Amsterdami Ülikool. Koostööd tehakse ka Kesk-Aasia Ameerika Ülikooli teadlastega nende üleilmse piiriaalade projekti raames.

Karin Deani sõnul saab uuest uurimiskeskusest platvorm, mis hoogustab vestlusi ja sünergiat Euroopa ja Aasia piiriteadlaste vahel. „Projekt pakub mitmeid võimalusi, et avada piiride ja piiritlemise muutuvat tähendust ning vahendada ideid ja meetodeid Euroopa ja Aasia piiriuurijate vahel. Samuti plaanime kaasata poliitikakujundajaid. Loodan, et TLÜ juhtiv roll selles projektis tõstab nii meie teadustöö mainet kui ka võimekust, ning et intellektuaalne sünergia, koostöö ja võimalused uuteks pilootuuringuteks innustavad partnereid.”

Euroopa ja Aasia piiriuuringute keskuse tegevused toimuvad kõikides partnerülikoolides aga ka virtuaalselt. Näiteks on plaanis rahvusvaheline sümpoosion TLÜ-s, töötoad teadlaste ja poliitikakujundajatega, juhtivate teadlaste külalisvisiidid, akadeemiliste artiklite ja poliitikadokumentide avaldamine, suvekool Aasias. Lisaks alustavad kolme ülikooli teadlased ja doktorandid, nii individuaalselt kui omavahel koostöös, pilootuuringutega, mis sõna otseses mõttes annavad praegustele arusaamadele piiridest juurde uusi suundumusi. Nimelt asutakse uurima piiritlemise protsesse, mis ulatuvad nii kõrgustesse õhuruumis kui merre, aga uurivad ka digitaalsete ruumide võimalusi elektrooniliselt ümber kujundada riike ja piiritlemist. Keskus plaanib kaasata karjääri alustavaid teadlasi ning korraldab tegevusi ka teadustöö haldussuutlikkuse tugevdamiseks.

Projekti nurgakiviks on omavahel teineteist suurepäraselt täiendavad partnerid. Ida-Soome Ülikool on üks maailma juhtivaid uurimisüksusi, mis uurib piirialade ajaloolisi muutusi, Euroopa lõimumise tagajärgi, arenguid Venemaa äärealadel ning piiriülese suhtluse praktilisi väljakutseid. Samuti on ta kauaaegne juht organisatsioonis Association for Borderlands Studies (ABS), mis oli algselt USA-s algatatud ja seal asuv teadlaste võrgustik. Soomlaste meeskonda hakkab juhtima endine ABS-i sekretär, laekur ja president Jussi Laine, kelle teadustöö teemaks on Euroopa Liidu piirid ning teoreetiline lähenemine piiritlemisele. Amsterdami Ülikool on maailmas tuntud rände ja liikuvuse uurimisega nii Aasia kui ka Euroopa piirialadel, ning kaasaegsete maailmaregioonide nagu Lõuna-, Kagu-, Ida- ja Kesk-Aasia meelevaldse piiritlemise temaatika tõstatamisega. Kaks projektiga seotud teadlast, Tina Harris ja Willem van Schendel, on ühtlasi Aasia piirialade teadlasi ühendava võrgustiku (Asian Borderlands Research Network, ABRN) ja selle konverentsisarja algatajad ja korraldajad ning Amsterdami Ülikooli kirjastuse Aasia piirialade raamatusarja toimetajad.

Tallinna Ülikooli meeskond uurib piire ja piiritlemist, kasutades meetodeid ja teooriaid mitmetest erinevatest teadusharudest nagu geograafia, antropoloogia, politoloogia, ajalugu, semiootika, filosoofia ja sotsioloogia meetodeid, tehes seda erinevates piirkondades Aasias ja Euroopas (sh Eestis). Nende hulka kuuluvad Karin Dean (projekti koordinaator), John Buchanan, Daniele Monticelli, Tauri Tuvikene, Raili Nugin, Kadri Kasemets, Tarmo Pikner, Alessandro Rippa, Uku Lember. Euroopa ja Aasia piiriuuringute uurimiskeskus integreerib ka hiljuti humanitaarteaduste instituudis asutatud Piiriuuringute klastri CLUster on Bordering (CLUB), mis koondab teadlasi ning kasvavat arvu Aasia piirialadel töötavaid magistrante ja doktorante, kes on TLÜ-d erinevate stipendiumitega külastanud.

Euroopa ja Aasia piiriuuringute keskust rahastatakse Horizon Europe Twinning programmi kaudu 3 aasta jooksul 1,5 miljoni euroga.