Tallinna Ülikoolis käsitletakse nõukogude ajaloopärandit
Reedel 28. juulil algab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudis (TÜHI) kaheksapäevaline nõukogude ajaloo ja kultuuri doktorantide suvekool "Lahtiharutatud Euraasia: Vene impeerium, Nõukogude Liit ja nende järglased”.
Suvekooli korraldaja, TÜHI teadur Kristo Nurmise sõnul on Venemaa täiemõõduline agressioon Ukraina vastu sundinud Vene ja nõukogude ajaloo ja kultuuri uurijaid üle maailma ümber hindama oma seniseid arusaamu ning lähenemisnurki.
“Käsitleme üleskutseid Vene ja nõukogude ajaloo dekoloniseerimiseks, Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia riikide vaatenurga võimestamiseks ning uurime piirkonna keerulisi rahvussuhteid, mälu ja pärandit. Samuti arutleme distsipliini tuleviku üle,” märkis Nurmis.
Suvekooli korraldab Tallinna Ülikool koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga. Suvekoolis osalevad ligi kakskümmend silmapaistvat Eesti ja välismaa teadlast ning üle viiekümne doktorandi ja noore teadlase üle maailma.
Kavas on kolm avalikku plenaarettekannet, mida saavad kuulama tulla kõik huvilised. Ettekanded toimuvad Tallinna Ülikooli Mare maja Tallinna saalis (Uus-Sadama 5, M-218) inglise keeles ning eelnevalt registreeruda pole vaja.
Avalike ettekannetega astuvad üles:
- Joshua Sanborn (Lafayette College) loenguga “Venemaa dekoloniseerimine? Mõtteid ja hoiatusi Vene impeeriumi esimesest kokkuvarisemisest” (reedel, 28. juulil kl 17:00-18:30);
- Epp Annus (Tallinna Ülikool/Ohio State University) loenguga “21. sajandi dekolonialistlike püüdluste juured hilises nõukogude ajas: ökosotsiaalne vaatenurk” (esmaspäeval 31. juulil, kl 16:30-18:00);
- Juliane Fürst (Leibniz Center for Contemporary History) loenguga “Argumendid, faktid ja emotsioonid ehk kuidas perestroika ei teinud aruteludele kunagi lõppu” (neljapäeval 3. augustil kl 16:30-18:00).
Tänavune suvekool on juba kolmas omataoline.
Suvekooli täielik programm asub siin.
Rohkem infot leiab suvekooli veebist.