Haridusblogi

Digital Explorers 2.0: ühendades maailmajagusid ning innustades innovatsiooni ja õppimist

Tallinna Ülikooli ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) koostöös jõudis lõpule pool aastat väldanud noorte talentide partnerlusprogramm “Digital Explorers 2.0”, mida viidi ühiselt ellu projektis „Keenia IKT spetsialistide oskuste arendamine läbi koolituse ja praktikaprogrammi Eestis”. Projekti partneriteks olid haridustehnoloogia ettevõtted Osmos ja Startin.LV.

Keenia tudengid

Tegu on projektiga, mis soodustab teadmiste ja talentide vahetust Balti riikide ning Keenia, Armeenia ja Nigeeria vahel. Nii pakutakse nende piirkondade talendikatele noortele IKT-spetsialistidele väärtuslikke õppimisvõimalusi, et kiirendada oma karjääri Euroopa juhtivates tehnoloogiakeskustes.

Tallinna Ülikoolist olid kaasatud digitehnoloogiate instituut ning haridusteaduste instituudi haridusinnovatsiooni keskus. Digitehnoloogiate instituudi õppejõudude Mustafa Can Özdemir ja Raimo Pregeli koostöös loodi programmi jaoks ka kaks kursust.

Esimene, “Veebiprogrammeerimise alused ja interaktsioonidisaini meetodid”, oli jaanuaris veebi teel toimunud eelkursus, kus osales 40 tudengit Keeniast. Märtsis valiti nende seast välja 20 üliõpilast, kes said võimaluse reisida Eestisse, et siin oma põnevat õpiteekonda jätkata. Tudengid asusid ette valmistama projekte, mis aitaksid lahendada reaalelulisi IKT-valdkonna väljakutseid, rakendades projektis omandatud teadmisi ja oskusi.

Tudengid

Tallinnas jätkasid õppurid põhikursusel “Rakendusprogrammeerimine ja interaktsioonidisaini töötuba”, mis hõlmas ka praktikat kohalikes IT-ettevõtetes. Lisaks õppetööle loengusaalides said osalejad lähemalt tutvuda Eesti start-up-ökosüsteemiga. Külaskäigud LIFT99-sse ja Startup Estoniasse andsid põhjaliku ülevaate kohalike idufirmade teenustest ja innovatiivsetest lahendustest LIFT99co tiimijuht ja kogukonnajuht Rannar Park ning Startup Estonia Startup Visa ja välissuhete arendusjuht Annika Järs.

Üliõpilased ei jätnud kasutamata ka võimalust osaleda vabatahtlikena ühel Põhja-Euroopa suurimal idufirmade üritusel Latitude 59, kus külastati e-Eesti Esitluskeskust, Eesti Rahvusvahelist Maja ja Rakett69 stuudiot Ülemiste Citys. Hiljem osalesid nad ka Eesti Välisministeeriumi korraldatud Aafrika ärifoorumil 2024.

Lisaks põnevale õppetööle said osalejad pojektis ka rikkalikke kultuurikogemusi. Tallinna Ülikooli väliskülalisüliõpilaste vastuvõtu peaspetsialisti Ingrid Hinojosa juhendamisel valmistati üheskoos ülikooli teadusköögis traditsioonilisi Eesti roogasid ning tehti tutvust kohaliku kultuuri maitsetega. Lisaks külastasid tudengid Viru raba ning nautisid reise Saaremaale ja Tartusse.

Projekti lõpufaasis ehk enne seda, kui Keenia üliõpilased valmistusid oma projektiesitlusi tutvustama, viis külalisõppejõud Mete Çilingir läbi kaasahaarava töötoa mõjusate esitluste koostamisest.

Tudeng

19. juunil esitlesidki tudengid Tallinna Ülikoolis edukalt viimase nelja kuu jooksul ette valmistatud projekte. Üks osalejatest, Michele Were sõnas, et õppis nende kuude jooksul valdkonnast tohutult palju.

“Me õppisime väga palju nii klassiruumis kui ka väljaspool seda, eriti just interaktsioonidisaini ja erinevate disainiprogrammide kohta. Nelja kuu jooksul saime võimaluse praktiseerida Eesti ettevõtetes ja töötada reaalsete projektide kallal.” Michele lõi programmis veedetud aja jooksul rakenduse, mida hakatakse nüüd kasutama tema kodulinnas Nairobis Keenias.

21. juunil tunnustati tudengite pingutusi ametlikult, kus neile anti kätte tunnistused eduka teekonna läbimise eest oma professionaalsel teekonnal.

Programmi partnerite hulka kuulusid Triumf Health OÜ, Kodally OÜ ja Tallinna Ülikool. Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudist olid projektiga seotud instituudi direktor Peeter Normak, õppejõud Hans Põldoja, inimese ja arvuti interaktsiooni professor David Lamas, täienduskoolituse juht Kersti Maidra, juhiabi Merilin Tohver, IT-tehnikud Ragnar Pääslane ja Madeleine Poogen, tõsimängude dotsent Martin Sillaots ja õppedisaini tarkvara analüütik Priit Tammets. Haridusteaduste instituudist olid seotud projektijuht Hele Leek-Ambur ja instituudi direktor Tiia Õun.

Programm “Digital Explorers 2.0” viidi Tallinna Ülikoolis ellu Euroopa Liidu kaasrahastatud Migratsioonipartnerluse Fondi kaudu, mida haldab ICMPD, ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) toetusel.