Haridusblogi

Seoseid eluslooduses – klassiõpetaja eriala üliõpilaste muljeid praktikumist

Klassiõpetajatel peab olema igas valdkonnas väga lai silmaring. Selleks, et silmaringi laiendada, ootab klassiõpetajaks õppivaid üliõpilasi teise õppeaasta alguses ees õppeaine “Seosed eluslooduses”. Õppeaine saab alguse juba juunis, kui toimub soontaimede ja putukate praktikum Aegviidus, mida juhib loodus- ja terviseteaduste instituudist taimeökoloogia dotsent Tiina Elvisto. Oma selle aasta praktikumi kohta jagasid kogemusi klassiõpetaja tänavuse teise kursuse üliõpilased.

Praktikum

Praktikumi käigus käisime mitmetel õppekäikudel nii metsades kui ka Sõõriksoos. Nägime palju erinevaid taimi, mida korjasime kohapeal loodava näituse jaoks ja sügiseks herbaariumisse. Paljud üliõpilased tõid hiljem välja, et kogu taimede õppimine tundus alguses hirmutavam kui see lõpuks tegelikult oli –oolime seal ju kursusega koos ja saime üksteist uue avastamisel ning õppimisel toetada. Tuli meelde, miks koostöös peitub võlu!

PraktikumLisaks taimede õppimisele saime putukateadlase Uno Roosilehe käe all ka putukate eluga lähemalt tutvuda. Kokkuvõtlikult võib öelda, et Aegviidus oli üks tore ja õpetlik praktikum – sealt ära tulles teadsime juba ümbritsevasdt elusloodust palju rohkem. 

Üliõpilaste muljed

Praktikumi saabusin ettevalmistunult. Kaasas olid teibitavad kotid, ajalehed, kindad, labidad ja määrajad. Praktikumi jooksul õppisin tundma erinevaid taimi ning kuulsime rahvasuus levivaid lugusid taimede ajaloost ja kasutusviisidest. Praktimumi viimasel päeval vastasime taimede ja putukate kohta, milleks üheskoos saime eelnevalt õppida. Mida aeg ja tund edasi, seda eriskummalisemaid seoseid hakkasime looma. Kõik tudengid said taimed edukalt vastatud ning lahkusid Aegviidust hunniku kuivavate taimedega. Taimedest loome sügisel õpetliku herbaariumi. 

Elina


 

Algselt tundus kogu praktikum väga hirmus – kõik see taimede korjamine ja vastamine oli uus ja võõras. Samuti kardan ma putukaid. Siiski lahenes kõik väga ilusasti ning taimed said selgeks ning vastatud ja ka hirm putukate ees sai pisut ületatud. Kõige rohkem meeldis mulle hilisõhtune ühine taimede nimetuste õppimine ja retked looduses.

Rebecca


Pärast harivat praktikumi Aegviidus ei suutnud ma kogu suve ühestki metsaservast ega murulapikesest rahulikult mööda minna, ikka oli vaja oma teadmisi proovile panna. Aegviidus oldud ajast on ainult head mälestused ning mul on väga hea meel, et tänu praktikumis õpitule olen looduses palju teadlikum.

Alina


Mulle meeldis, et saime need kolm päeva veeta kogu grupiga kohapeal koos ja üksteist toetada õppimisel. Kui õhtuti koos taimi õppisime vastamiseks, siis igaühel tekkisid oma seosed erinevate taimedega ja jagasime neid üksteisega ning see kõik lihtsustas õppimist ja tegi seda põnevamaks. Samuti oli tore käia retkedel ja avastada loodust enda ümber. 

Käthriin


Mulle meeldis, et saime kursusega tänu praktikumile lähedasemaks ja nii vahva oli koos õhtuti õppida. Kindlasti oli positiivne ka see, et praktikum andis võimaluse herbaariumi jaoks taimi korjama hakata, mis lihtsustas edaspidist tööd.

Melody 


Kuigi esialgu tundus praktikum hirmutav, siis kohapeal selgus, et tegelikult see seda siiski ei ole ja on päris põnev. Putukate korjamise ja uurimise puhul pidime välja tulema oma mugavustsoonist, kuid saime kõik sellega hästi hakkama. Taimed said selgemaks ning suvel herbaariumi tegemine läks tänu sellele palju kiiremini. 

Greta 


Alguses tundus kogu praktikum hirmutav, aga kolmanda päeva lõpuks oli hea tunne, et kõik on tehtud. Sain ühtlasi ka aru, et karta polnud mitte midagi. Kõige rohkem meeldis mulle Sõõriksoo loodusrajal käimine. Huvitav tundus putukate püüdmine ja nende määramine. Taimede kogumine ja sugukondade määramine aitas hiljem endal herbaariumi kogudes ja koostades kaasa.

Mae-Elen