Haridusblogi

Tallinna Ülikooli üliõpilased valmistasid lastehaigla patsientidele kingituseks nukke

Tallinna Ülikooli alushariduse pedagoogi eriala üliõpilased valmistasid kursuse "Erinevaid pedagoogilisi lähenemisviise" raames käsitööna igaüks ühe armsa, pehme ning omanäolise nuku. Üliõpilased soovisid valminud nukud annetada Tallinna Lastehaiglale. Lisaks üliõpilastele olid õppejõududest kaasatud haridusteaduste instituudi alushariduse dotsent Maire Tuul ja nooremteadur ning õppejõud Piia Varik.

Alushariduse üliõpilased

Nukke on kahte liiki – Persona Dolls nukud imiteerivad päris lapsi, on kohati päris laste mõõtu ning nendel nukkudel on igaühel oma taust ja lugu. Waldorf nukke valmistatakse erilisel viisil – kasutades vaid looduslikke ja taaskasutatavaid materjale.

„Otsus kinkida nukud Tallinna Lastehaiglale sündis kõigi tudengite ühisel otsusel,“ rääkis Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi nooremteadur ja õppejõud Piia Varik. „Kuna nukkude valmistamise eesmärgiks oli need kellelegi annetada või kinkida, tuli mõelda, mis sihtrühm võiks neist abi ja kasu saada ning kellele need tegelased rõõmu võiksid pakkuda. Persona Dolls nukkude taust ja lugu käsitleb tavaliselt mingit probleemi või muret, mis igal konkreetsel nukul on, näiteks tervislik mure või sotsiaalne mure. Igal sellisel nukul on oma nimi ning kaasas tutvustav tekst. Seega tundus õige kinkida nukud lastehaiglale, kus ehk sarnase murega lapsed võiksid neist tuge saada. Ilus mõte tuli lastehaigla endi poolt, et nukud lähevad kingiks raskesti haigetele lastele, kes on pidanud pikalt haiglas olema ja kes võtavad haiglast välja saades nuku koju kaasa.“

Piia Varik rääkis, et kursus, mille jooksul nukud valmis tehti, kestis tudengitel umbes kuu aega. „Nendel üliõpilastel, kes on varemgi õmblemise ja käsitööga tegelenud, võttis nukkude valmistamine vähem aega, kuid väga paljude jaoks oli õmblemine ja muu nuku valmimisega seotud käsitöö võõras. Seega kulus igaühel nuku valmistamiseks aega erinevalt – oli neid, kes valmistasid nuku ühe päevaga, kuid siiski suuremal osal võttis see aega mitmeid tunde ja päevi,“ selgitas Piia Varik. 

Variku sõnul tunnistasid paljud üliõpilased, et nuku valmistamine oli neile oodatust raskem ning lõpptulemus ei vastanud alati nende ootustele, kuid siiski olid kõik tudengid ühel meelel, et tegemist oli väärt kogemusega ning nad ei kahetsenud, et selle ülesande vastu võtsid.

Nukke valmistades tekkis nii mõnelgi tudengil emotsionaalne side nukuga, sest tihtipeale mõeldi nukku valmistades mõne oma lähedase peale. Mitmed tudengid said nuku valmistamisest indu ning arvasid, et võiksid tegeleda sellega ka edaspidi. Nukkude valmistamise kursus aitab kujundada õppijates arusaama ja hoiakut, mil viisil lapsi õpetada ja annab eeldused selleks, kuidas tulla toime laste erisustega. Teadmine, et nukud jõuavad lastehaigla lasteni, kes neist kindlasti rõõmu ja tuge saavad, tegi üliõpilastele palju rõõmu.

Tallinna Lastehaigla õendusjuht Marina Koroljova võttis nukud tänuga vastu ning aitab nukud haigla osakondadesse toimetada, kust nad edasi laste kätte jõuavad. Usume, et kõik nukud leiavad omale laste juures toredad kodud ning aitavad lastel paremini oma muredega toime tulla ja haigustest võitu saada.