Haridusblogi

Tobias Ley: Eestlasi iseloomustab probleemide lahendamine

2021. aasta veebruaris tähistab tööjuubelit meie õpianalüütika ja haridusinnovatsiooni professor Tobias Ley, kes on ülikoolis toimetanud juba 10 aastat. Uurisime, millisena ta ülikooli näeb ning kuidas meenutab ta kümne aasta tagust Eestit.

Tobias Ley

Millega Te Tallinna Ülikoolis tegelete?

Olen õpianalüütika ja haridusinnovatsiooni professor ning tegelen teadustööga, mis keskendub tehnoloogia kasutamisele haridusvaldkonnas – nii koolides kui töökohtades. Toimetan paralleelselt ülikooli digitehnoloogiate ja haridusteaduste instituudis, et luua 
üheskoos parimad võimalikud tehnoloogiaid kogu ühiskonnale.

„Nendele, kes tahavad siin midagi päriselt ära teha, antakse tohutult palju vabadust.“

Tobias Ley

Lisaks teadustööle olen astunud ülikoolis vahel ka juhi rollidesse. Näiteks olin tenuurikomisjonis, et leida ülikoolile parimad tenuuriprofessorid.

Tulite Eestisse 2011. aastal Austriast. Millisena Te toona Eestit kujutasite?

Kümme aastat tagasi ütlesin ühes kõnes, et Eestisse tulemine oli minu jaoks nagu koju naasmine, kuna veetsin oma lapsepõlvesuved siin lähedal Soomes. Nüüd, kümme aastat hiljem, on Eestist saanud minu ja mu pere päris kodu.

Mis Teid eestlaste juures üllatas?

Tõenäoliselt on 10 aastat liiga pikk aeg, et meenutada, mis mõtted mul toona täpselt olid. Tagasi vaadates võin aga kindlalt öelda, et eestlasi iseloomustab probleemide lahendamine ning see on tugevus väga mitmel põhjusel.
Ehkki välismaalastele näib tihti, et eestlastega suheldes jääb puudu teatavast emotsionaalsest soojusest, siis võin enda kogemusest selle ümber lükata ning olen väga tänulik, et saan olla osa siinsete inimeste soojusest.

Millised on Tallinna Ülikooli tugevused? Aga nõrkused?

Tallinna Ülikooli suur tugevus on akadeemilise süsteemi paindlikkus, mis kompenseerib nii mõningaidki bürokraatia varjukülgi. Nendele, kes tahavad siin midagi päriselt ära teha, antakse tohutult palju vabadust. Samuti arvan, et mitmed viimastel aastatel tehtud strateegilised otsused on olnud tulemuslikud.
Kui aga mainida nõrkuseid, siis näib mulle vahel, et iga instituut tegutseb kohati omaette - ülikooli ülest koostööd võiks olla rohkem.

Kui saaksite ülikooli juures midagi muuta, siis mis see oleks?

Kui saaksin midagi muuta, siis suurendaksid teadustöö rahastamist riiklikul tasemel, et tagada seeläbi meie suurte teadustöö saavutuste jätkusuutlikkus.