Avalik loeng

Kristjan Port „Ööpäeva rütm – kas saab selle eest põgeneda või peab alluma?“

Kuula teisipäeval, 08. detsembril kell kl 18 "Treeni teadlikult" loengusarja viimast loengut, kus räägib spordibioloogia professor Kristjan Port.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

08.12.2020 kell 18.00 - 19.30

TREENI TEADLIKULT sügis 2020

 

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2020 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti algusega kell 18.00, Tallinna Ülikooli Räägu õppehoones (Räägu 49, Tallinn). Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 8 €. Tasumine kohapeal ja sularahas.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee 


Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikooli (vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2020

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Keha valitseb ajajuht, mille eesmärk on tervise ning töövõime vajadusteks koordineerida kudede ja organite tööd. Kas on vaja ajastatud toitumist, millised on puhkamise eri vormid ja kuidas paigutada töö ühematesse perioodidesse. Meie rakkude töökorralduse häirete tagajärg on ülekaal, väsimus ja halvenev tervis. Sellest räägib spordibioloogia professor Kristjan Port teisipäeval kell 18.00 loengus „Ööpäeva rütm – kas saab selle eest põgeneda või peab alluma?“, mida on võimalik kuulata  veebivahendusel või TLÜ-s.

Koos tegutsedes kasutatakse sama ressurssi tõhusamalt ja tehakse rohkem. Põhimõte jääb alles sõltumata kas koostööd teevad inimesed või neid moodustava rakud. Antud koostöö eeldab koordinatsiooni. 

Meiega kaasa liikuv aeg on levinuim koordineerimise mehhanism. Olgu see kell randmel, tööpäeva lõppu tähistav kell 17, tehasevile või hoopistükkis kirikukella löögid, oli see kõik juba ammuilma rakkudes kasutusel. Igas rakus on oma kellamehhanism ja keha valitseb ka üldisem ajajuht. Inimese eesmärk on tervise ning töövõime vajadusteks koordineerida kudede ja organite tööd. Aga siin jällegi kohtuvad kaks kellade kultuuri – inimese välise maailma ja tema rakkude maailm. Võibolla hirmutav on ette kujutada sotsiaalse elu segadust kui inimeste kellad näitavad erinevat aega. Aga aina enam vähem või üldsegi mitte mõeldakse sellele kuidas oma ajas toimetades ohustatakse rakkude töökorraldust. Samas tagajärgi pannakse tähele – ülekaal, väsimus, töövõime langus ja halvenev tervis. Kõigest eelnevast saab kuulaja loengus ülevaate ning reaktsioonina räägitakse ajastatud toitumisest, puhkamise eri vormidest ning unest, töö paigutamisest lühematesse perioodidesse jne.  

Professor Kristjan Port on Tallinna ülikooli looduse- ja terviseteaduste instituudi spordibioloogia professor. Lisaks töötab Kristjan Port teadmussiirde asutuses Curonia Research, osaleb rahvusvahelistes tervishoiu ja infotehnoloogia projektides, teeb Raadio 2 tehnoloogiakommentaare saates Portaal. Samuti on ta olnud Eesti Sporditeadlaste Seltsi juhataja, Eesti Olümpiakomitee kutsekomisjoni juht ja Eesti Olümpiaakadeemia liige.

Soovitame aegsasti registreerida loengule, sest koroonaviiruse leviku piirangute tõttu lubatakse 2020. saali poole vähem inimesi. Kohapeal osalemisel osaleja kannab maski. Eelistatuna kutsume osalema veebiloenguna, sel juhul tuleb oma soov edastada registreerimisel ning tasuda esitatud arve alusel ülekandega enne loengu toimumist.

Kristjan Pordi loeng on loengusarja Treeni teadlikult 2020 sügishooaja viimane loeng. Kui sul on soov mõnda teemat või lektorit kuulata, saada oma ettepanekud järgmiseks hooajaks loengusarja juhile: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Registreerimine loengutele: www.tlu.ee/treeniteadlikult 

Soovitame aegsasti registreerida huvipakkuvatele loengutele, sest koroonaviiruse leviku tõttu mahutatakse see aasta saali poole vähem inimesi. Võimalus on loengus osaleda ka veebiloenguna. Oma soovi tuleb kinnitada registreerimisel ning tasuda ülekandega enne loengu toimumist 1 päev.

Täiendav info: katrin.soidra-zujev@tlu.ee või telefonil 639 1751. 


Loengusarja korraldavad TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga.