Projekti periood: 1.09.2020 - 31.08.2022
Toetab Tallinna Ülikooli uuringufond (TF4820)
Meie uudistega kursis olemiseks registreerige ennast meililisti siin

Kas Te olete teinud taksovedu, kulleritööd või muid tööampse mõne mobiiliäpi või platvormi (näiteks Bolt, Wolt, Uber, GoWorkaBit) vahendusel? Kui olete, siis kutsume Teid vastama lühikesele küsimustikule, mille eesmärgiks on paremini aru saada, kuidas on Covid-19 pandeemia mõjutanud platvormipõhist töötamist Eestis. Küsimustikku saab täita siin.

Eestis on digitaliseerumist tihti käsitletud kui näitajat progressist või kiirest arengust. Samaaegselt on platvormitöö 21. sajandi uudse töö vormina olnud pidevas tõusujoones. Siiski pole digitaliseerumisest tulenevad sotsiaalsed probleemid avalikus diskursuses jõuliselt esindatud. Kriisid, nende seas ka praeguse Covid-19ga seotud arengud, on muuhulgas toonud esile platvormitööga seonduvad probleemid.

Uurimisgrupi ’’Linnad, töö ja digitaalsed platvormid’’ üks eesmärkidest on luua platvormitööga tegelevate teadlaste võrgustik nii Eestis kui välismaal, lähtudes interdistsiplinaarsest teemakäsitlusest. 

Kuigi Covid-19 mõjud platvormitööle on projekti uurimusliku osa alguspunktiks, ei piirdu temaatika ainult globaalse pandeemia mõjudega. Uurimusega lisame rahvusvahelisele teadusmaastikule ka perspektiive siiani vähe uuritud geograafilistest ruumidest: Eesti, Baltikum ja muu nõukogudejärgne territoorium. Projektis saavad kokku interdistsiplinaarsed lähenemisviisid, et uurida platvormitöö mõju Eesti tööturule.

Näiteks:
  • Töösotsioloogiaga seonduvalt vaatleme sotsiaalset haavatavust, mida Covid-19 levik ja sellele järgnev eriolukorra kehtestamine on võimendanud.
  • Linnageograafiaga seonduvalt jälgime sõidujagamise platvormide mõju liikuvusmustritele linnaruumis.
  • Digitaliseerimisega seonduvalt on tähelepanu all infotehnoloogia mõju inimestele avalikus ruumis ja eraelus.

Soovime tuua võrgustikku kokku lähenemisi platvormitööle erinevate valdkondade erialadelt (peale linnageograafia, sotsioloogia, infotehnoloogia ka õigusteadus, transpordiuuringud jne). 

Uurimistulemuste tutvustamiseks ning teadlaste võrgustiku hoidmiseks korraldab uurimisgrupp seminare ja töötube ning plaanib sinna kaasata erinevaid teemaga seotud sidusrühmi. 

Seotud projektid

 

TRU18149 - "Platform Labour in Urban Spaces: Fairness, Welfare, Development  (PLUS)", supported by H2020, 1.01.2019−31.12.2021. More information: https://project-plus.eu/ 
 
TRU19017 - "Public transport as public space in European cities: Narrating, experiencing, contesting", supported by HERA, 1.05.2019−30.04.2022. More information: https://putspace.eu/ 

MOBJD451 "Eesti veebiplatvormide töötajad Euroopa jagamismajanduse kontekstis (1.01.2020−31.12.2021)", Kaire Holts, Tallinna Tehnikaülikool, Majandusteaduskond, Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituut . https://www.etis.ee/Portal/Projects/Display/2bd0fed7-7cc7-42e0-9616-fd1de283d3c5

Uurimisgrupi liikmed

 

Tauri Tuvikene (Tallinna Ülikool)
tauri.tuvikene@tlu.ee 

Triin Roosalu (Tallinna Ülikool)
triin.roosalu@tlu.ee 

Arto Lanamäki (Vaasa Ülikool/Tallinna Ülikool)
arto.lanamaki@tlu.ee 

Kaire Holts (TalTech)
kaire.holts@taltech.ee 

Margaret Pulk (projekti koordinaator)
margaret.pulk@tlu.ee 

Juri Petruhhin (doktorant)
juri.petruhhin@tlu.ee

Üritused

 

Platvormitöö Arvamusfestivali aruteludes (14.08.2021), milleks valmis ka video.


Kuidas taltsutada ükssarvikuid? Kollektiivsete ettevõtmiste avastamata potentsiaal platvormimajanduses

Platvormimajandus on pakkunud uudseid võimalusi ja vahendeid nii töötegijatele kui tarbijatele, ent on tekitanud ka kriitilisi küsimusi töö ja töösuhte olemusest, vastutusest, õiglusest ja jätkusuutlikust arengust. Platvormid on kindlasti innovatsiooni edendajad, kuid vastutustundlike praktikate potentsiaal on veel ammendamata.

Kuidas aga teha nii, et nende tegevusest saaks kasu veel rohkem inimesi?

Mõtleme koos platvormide senisest vormist edasi ja otsime uudsete omandivormidega alternatiive, mis tooks nii kogukondadele kui ka ühiskonnale tervikuna rohkem kasu kui Eestis seni levinuim omaniku turuväärtuse kasvule orienteeritud mudel. 

Arutelus osalesid:

Kaire Holts - tulevikutöö uurija TalTechi Ragnar Nurkse instituudis
Henri Laupmaa - Fundwise asutaja ja kodanikuühiskonna aktivist
Indrek Kasela - Tuleva kaasasutaja ja nõukogu liige
Riinu Lepa - jätkusuutliku ettevõtluse koolitaja
Arutelu modereeris Silver Tambur.

Arutelu korraldasid Tallinna Ülikool ja TalTech.
Kontakt: Tauri Tuvikene (tauri.tuvikene@tlu.ee)


Keikkamajanduse perspektiividest

Platvormidel nagu Bolt ja Wolt töötab Eestis igal nädalal 56 000 inimest, mitte-eestlasi veelgi rohkem, kuid nende kohta puudub statistika. Euroopa lõikes tehakse platvormitööd enim riikides, kus sissetulekud on madalad, seega on toidukulleri ja sõidujagaja suurim motivaator pääseda vaesusest. Miks pole sellistel võtmetöötajatel aga tervisekindlustust, pensionit, vanemapuhkust ega haigushüvitist? Kas töötajate vajadusi ignoreeriv äpp on jätkusuutlik äriidee?

Arutelust osalesid:

Henri Arras - Bolti valitsussuhete juht
Kaire Holts - TalTechi platvormitöö teadur
Tanel Kiik - tervise- ja tööminister
Feliks Solovov - Taksokoondise liige ja taksojuht
Arutelu modereeris Marian Võsumets (ajakirjanik, filmitegija ja Edasi kaasautor)
Arutelu korraldas Edasi.org
Kontakt: Janeck Uibo (janeck.uibo@edasi.org