Loodusblogi

2.–3. septembril toimus 21. Geenifoorum

Tartus toimus 2.–3. septembril 21. Geenifoorum, mis on ellu kutsutud Eesti Geenivaramu poolt. Üritusest võttis osa üle 300 kuulaja ja 20 esineja. Üritusel esines ettekandega ka Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudi külalisprofessor ja Confido Meditsiinikeskuse sisekliiniku juht ja neuroloog dr. Toomas Toomsoo. Foto: Andres Tennus Tartu Ülikool

Foto: Andres  Tennus  Tartu  Ülikool

Tartus toimus 2.–3. septembril 21. Geenifoorum, mis on ellu kutsutud Eesti Geenivaramu poolt. Üritusest võttis osa üle 300 kuulaja ja 20 esineja. Üritusel esines ettekandega ka Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudi külalisprofessor ja  Confido Meditsiinikeskuse  sisekliiniku  juht  ja neuroloog dr. Toomas Toomsoo.

Prof. Toomas Toomsoo uuris koostöös Eesti Geenivaramuga PRS (polügeense riskiskoori) tähendust Parkinsoni haiguse kõrge või madal riski korral aju ultraheli mõju PRS- i tähendusele. Uuring viidi läbi Tartus ja Tallinnas Uuringusse kutsuti 7 kuu jooksul 447 osalejat, kellest 224 (51%) osalesid uuringus. Uuringutulemusena leiti, et 47% kõrge polügeense riski ja 10% madala polügeense riski korral esineb aju ultrahelis tuvastatav substantia nigra ehk musttuuma hüperehhogeenus. Uuringus leiti 9 uuritaval Parkinsoni haigus, kes kuulusid kõrge PRS gruppi ja 3 uuritaval, kes kuulusid madala PRS gruppi. Olulisemad riskifaktorid haiguse tekkeks olid depressioon, kõhukinnisus, diabeet ja uudse leiuna migreen. Auraga migreen esines valdaval enamuses patsientidest, kes said haiguse diagnoosi ja seda 44% kõrge PRS grupis .

Üritusel osales kokku 20 teadlast, kes tegid ettekande ja neist 3 olid Eestist. Parkinsoni haiguse sessioonis tegid ettekanded prof. Mart Saarma Helsingi Ülikoolist, prof. Alastair Noyce Queen Mary Ülikoolist Londonis ja prof. Toomas Toomsoo Tallinna Ülikoolist. Sessiooni juhatas prof. Andres Metspalu.

Geenifoorum oli igati edukas, sest foorumi käigus tekkisid uued koostöövõimalused ka Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste  instituudile. Koostöös  rahvusvahelise  uurimisgrupiga  on meid  kaastaud  uudsesse  geeniprogrammi Parkinsoni  haiguse  varajases  diagnostikas ja  mitmesse  teise varase  Parkinsoni  haiguse  uurimisprogrammi.

Parkinsoni haiguse  uurimine jätkub  aga  Eestis endas. Oleme  lõpetamas mitme  uuringuga ja  pikendamas  või  alustamas  käimasolevaid uuringuprogramme. Ka  neist  uuringutest  oli foorumil  juttu  ja  see põhjustas elavat  diskussiooni teadlaste  vahel.

Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste  instituut on heaks  partneriks  Confido Meditsiinikeskuse  neuroloogiakeskusele mille  juht on  prof. Toomsoo  olnud, kuid kes alates  1.9. alustas  neuroloogina  uuel  positsioonil juhatades  11  erialaga sisekliinikut, mis omakorda võib  pakkuda  ülikoolile  uusi  põnevaid  koostöömõtteid  ka  teistest  valdkondadest peale  neuroloogia.