45 aastat tagasi Okeaania korallsaari avastamas
Kel lähimas või kaugemas tulevikus plaanis Lahemaale minna, tasub läbi astuda ka Sagadi Looduskoolist, kus on püsinäitusena eksponeeritud kogu mereselgrootuid, mis Kaarel Orviku (Ökoloogia keskuse vanemteadur) poolt 1971. aasta Okeaania reisilt kaasa toodud ning nüüd Looduskoolile kingitud. Kogus on esindatud nelja hõimkonna ja seitsme klassi kojad ja toesed, kokku 33 erinevat taksonit.

Kel lähimas või kaugemas tulevikus plaanis Lahemaale minna, tasub läbi astuda ka Sagadi Looduskoolist, kus on püsinäitusena eksponeeritud kogu mereselgrootuid, mis Kaarel Orviku (Ökoloogia keskuse vanemteadur) poolt 1971. aasta Okeaania reisilt kaasa toodud ning nüüd Looduskoolile kingitud. Kogus on esindatud nelja hõimkonna ja seitsme klassi kojad ja toesed, kokku 33 erinevat taksonit. Kaarel Orviku ei käinud aga mitte lõbureisil olles eksponaate kogumas, vaid oli osaline NL Teaduste Akadeemia 6. kompleksekspeditsioonist Vaiksele ookeanile.
Käesoleval aastal möödub 45 aastat kunagise NL Teaduste Akadeemia 6. kompleksekspeditsioonist Vaiksele ookeanile. Geoloog Kaarel Orviku oli sellel ekspeditsioonil veealuste uuringute rühma vanem. Ekspeditsioon oli pühendatud Venemaa maadeuurija, etnoloogi, antropoloogi ja bioloogi Mikluhho Maklai (17. juuli 1846 – 14. aprill 1888) 125. sünniaastapäevale ja 100 aasta möödumisele tema esimesest reisist Uus- Guinea põhjarannikule ehk Maklai rannikule Astrolabi lahe küladesse. Peale selle, et tähistada suuri tähtsündmusi, oli reisi eesmärkideks uurida korallisaari, eriti noorte atollide iseärasusi ning Maklai pärandit Bongu küla piirkonnas.
Reisi kogupikkus oli 24 000 meremiili so ca 44 400 km. Olgu võrdluseks siia toodud, et Maa ümbermõõt piki ekvaatorit on 40 075 km. Kaasatud olid nii merebioloogid, meregeoloogid, rannauurijad, botaanikud, zooloogid jt mereuurijad, antropoloogid, etnograafid, ajaloolased – kokku 60 inimest.
Ekspeditsiooni tulemusel valmisid suured andmebaasid, kirjeldused ja aruanded atollide kujunemisest, piirkonna loodusprotsesside iseärasustest ning eluta ja eluslooduse arengust ning Maklai ranniku rahvastiku elu-olu uuring, mis näitas, et 100 aasta taguse ajaga võrreldes, polnud piirkonna elanike elukeskkonnas ja kommetes olulisi muutusi toimunud. Lisaks lindistati nii Maklai ranniku rahvaste kui ka teiste korallisaarte elanike rahvalaule ja muusikat.
Kaarel Orviku poolt ekspeditsiooni käigus kogutud mereselgrootude (erinevad ainuõõssed, lülijalgsed, okasnahksed ja limused) kogu on muljetavaldav ning nüüd vaatamiseks-tutvumiseks koos reismaterjalidega Sagadi Looduskoolis andes kõigile külastajatele suurepärase võimaluse looduse iseärasustega tutvumiseks.
Postitusele lisatud fotod on tehtud ekspeditsiooni ajal Kaarel Orviku poolt.