Avalik loeng

"Treeni teadlikult" loeng: “Mikrobioom, toitumine ja liikumine”

Mikrobioom, toitumine ja liikumine - Kaarel Adamberg.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

22.10.2019 kell 18.00 - 20.00

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Teisipäeva, 22.10 õhtul räägib bio- ja toiduainete tehnoloog Kaarel Adamberg huvilistele seedetrakti mikroobikooslusest, toidu, spordi jm tegurite ja mikrobioomikoosluse seostest ning Eesti teadlaste uuringutest üle 300 eestlase mikrobioomist. Lisaks saab teada, kuidas teada saada enda mikrobioomikoosluse seisundit.

Inimese seedetraktis on samas suurusjärgus mikroobirakke kui inimeses keharakke. Tänu soole mikroorganismide ehk mikrobioota ainevahetuse mitmekesisusele on võimalik inimese seedetraktis seedumatuid toidukomponente lagundada ja neist kasulikke ühendeid toota. Tänapäeva rafineeritud toitude maailmas jäävad bakterid meie kõhus tihti nälga. Seega on oluline teada, milline on inimese mikrobioota kooslus ja milliste toiduainetega oma soolekooslust tugevana hoida. Seda saab teha, kui on teadmisel kuidas jälgida toiduainete pakenditel kirjutatud. Kaarel Adambergi loengus saab praktilist nõu selleks.

Lektor räägib seedetrakti mikroobikooslusest ja muutumisest elu jooksul, toidu, spordi jm tegurite ning mikrobioomikoosluse seostest ning Eesti teadlaste poolt välja töötatud uuest mikrobioomi analüüsimise võimalusest. Loengus selgitab toiduteadlane, millist infot mikrobioomi uuring annab inimesel, millised on ja kuidas kasutada saadud infot toitumises. Ja kuidas käituda juhul kui on tekkinud seedeprobleemid, neid leevendada. Käsitlemist leiab ka, mida silmas pidada kiudainerikaste toiduainete valimisel ja kiudainerikaste toidulisandite tarbimisel.

Lektor Kaarel Adamberg on hariduselt bio- ja toiduainete tehnoloog. Ta teeb oma teadustööd Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) ning Taltechis (toonases Tallinna Tehnikaülikoolis). Viimases on ta omistanud ka oma kraadiõpingud. Paralleelselt doktoritööga osales ta TFTAKi loomises (2003-2004). Antud teadusarendusasutuses on tal oluline lüli uute teadmiste (toiduainete ja biotehnoloogiate) vahendamisel laborist tööstustesse, meditsiinilaborisse ja inimesteni. Kaarel alustas teadustööd piimhappebakterite ja bifidobakterite ainevahetuse uurimisega, mille juurest on tänaseks jõudnud seedetrakti keerukate mikroobikoosluste uurimiseni ning on Eestis valdkonna üks eestvedajaid.

"Treeni teadlikult" loengud toimuvad teisipäeva õhtuti Tallinna Ülikooli Räägu 49 õppehoones. Järgmiste teisipäevade teemad on lihastreening, taastumine, treeningu mõju südamele ja ajule, tervisekontroll, mikrobioom ja jooga jne (täpne kava all).

Kõik loengud algavad mugaval ajal pärast töö- või koolipäeva lõppu, kell 18.00 õhtul (loengu kestus ca 1,5 tundi).

Osavõtutasu on 6 € (maksmine kohapeal ning sularahas).

Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine: www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2019 on peale seda veel 7 loengut:
29.10    Praktilisi soovitusi laborianalüüside tõlgendamisel arstilt - laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
05.11    Venitus soojendusel, treeningus ja taastumisel - füsioterapeut Jörgen Puis
12.11    Terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine jooga abil - joogaõpetaja Kristiina Piiparinen
19.11    Südame ja spordi vastastikune mõju - kardioloog ja spordiarst dr Meelis Vainu
26.11    Haigused, taastumine ja sportimine - spordiarst Agnes Mägi
03.12    Lihastreeningu enamlevinud vead ja õige viis - treener ja toitumisterapeut Egle Eller-Nabi
10.12    Treeningu mõju kesknärvisüsteemile ja ajule - TLÜ professor Kristjan Port

*Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine:  www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusarja korraldavad Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituut ja Tallinn Liigub.
logoTallinn Liigub logo

Aasta%20Tervisetegu_2019.jpeg