Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste sotsiaaluuringute keskuse teadlased osalevad rahvusvahelises projektis, mille eesmärgiks on ette valmistada esimene üleeuroopaline uuring jälgimaks laste heaolu sünnist täiskasvanueani.

European Cohort Development Project (ECDP)[1] eesmärk on töötada välja üleeuroopaline uuringumetoodika nimega EuroCohort, mis jälgib lapsi ja noori sünnist kuni 25-aastaseks saamiseni ja annab teaduspõhist infot laste tervise ja heaolu kohta.

Euroopa Komisjoni rahastatav projekt juhib tähelepanu sellele, et on puudus andmetest, mis võimaldaksid jälgida ja tegeleda keeruliste sotsiaalsete probleemidega, millel on sageli negatiivsed tagajärjed laste ja noorte heaolule. Vastavalt OECD väljaandele ‘How’s Life’ (2015) on vajadus „longituudsete ja eesmärgipäraselt üles ehitatud uuringute järgi, mis keskenduksid laste heaolule“, et mõista, kuidas erinevad poliitikad mõjutavad lapsi nende erinevates eluetappides. Sellistele andmetele tuginemine on väga oluline, et laste heaolu parandamisele suunatud poliitikad omaks tõelist ja soovitud mõju.

Tulevase EuroCohort uuringu elluviimisel kogutaks laialdast infot erinevate tervise ja heaolu indikaatorite muutumise kohta laste kasvamisel (nagu näiteks koolistressi kujunemine ja muutuva koduse olukorra mõjud). Üleeuroopaline võrdlus annab selgema arusaama sellest, kuidas kontekst ja erinevad poliitikameetmed selliseid protsesse ja  näitajaid mõjutavad.

Projekti juht Prof. Gary Pollock Manchester Metropolitan Univeristy’st selgitab projekti eesmärki järgmiselt: „ECDP projekt on ainulaadne, kuna selle eesmärk on arendada välja üleeuroopaline laste tervist ja heaolu käsitlev longituudne uuring. Eesmärk on jõuda raamistikuni, mis on viimistletud tasemeni, et seda on võimalik hakata rakendama.“

Järgmise pooleteise aasta jooksul keskendub projekt uuringumetoodika väljatöötamisele. Partnerid 12st Euroopa riigist kogunesid Manchesteri esimesele kohtumisele 29.-30. jaanuaril, et alustada tööd uuringudisaini ja andmekogumisinstrumentide väljatöötamiseks. Ministeeriume ja poliitikuid kaasatakse projekti algusest peale, kuna eluloolised andmed on teaduspõhises poliitikakujunduse protsessis asendamatud.

Prof. Pollock lisab: „Me ootame poliitikakujundajaid diskussioonis osalema, et arutleda planeeritava uuringu kasu ning rakendamise kulude üle. Me loodame EuroCohort uuringuga kaasa aidata sellele, et lähitulevikus muutuks laste üleskasvamine positiivsemaks kogemuseks.“

Dominic Richardson UNICEF-ist kommenteerib projekti olulisust nii: „Ei saa alahinnata teabe olulisust selle kohta, mis mõjutab lapse arengut ja heaolu tema elukaare jooksul. Üleeuroopaline uuring täidab teadmistes olulise lünga ja võimaldab poliitikakujundajatele jagada parimaid praktikaid laste heaolu edendamiseks erinevates kontekstides. ECDP on ülioluline järgmine samm parandamaks lastele suunatud poliitikaid ja läbi selle ka kõigi Euroopa laste elustandardit.“

ECDP projekti juhib Manchesteri Metropolitan University ja sellele on eraldatud üle 2. miljoni Euro. Projekti on kaasatud partnerid Horvaataiast, Eestist, Soomest, Ungarist, Saksamaalt, Kreekast, Itaaliast, Portugalist, Slovakkiast, Hispaaniast, Lätist ja Hollandist. Ka UNICEF-i esindajad on projektiga tihedalt seotud ja toetavad üleeuroopalise laste ja noorte heaolu käsitleva longituuduuringu väljatöötamist.


Seda projekti rahastab Euroopa Liidu „Horisont 2020“ teadusuuringute ja innovatsiooniprogramm, lepingu nr 777449