Raili Nugin: Teadustöös paeluvad mind intellektuaalsed väljakutsed
Iga teadlane on omamoodi rändaja ja tema tee teaduseni ei ole ette määratud. See kulgeb läbi mitmesuguste kogemuste, katsetuste ja avastuste. Tallinna Ülikooli fotonäitus “Rada, mida polnud kaardil. Teekond teadusesse” toob esile 14 teadlase teekonna teaduseni. Näitus on üleval Astra Teadusgaleriis. Fotod on teinud tunnustatud fotograaf Kaupo Kikkas. Jagame järjest näitusel olevate inimeste lugusid.

Raili Nugin, sotsioloogiadoktor, vanemteadur, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut
Minu teekond teadusmaailma näitab, kuidas juhuslikud valikud ja kohtumised võivad suunata kutsealast arengut.
1990ndate alguses otsustasin minna Tartu Ülikooli kunstiajalugu õppima. See ei olnud algusest peale kindel valik, vaid kujunes huvist humanitaarteaduste ja ühiskonna vastu. Kaalusin ka sotsiaalteadusi, kuid nendele erialadele kandideerimiseks tuli sooritada matemaatikaeksam, mis tundus hirmutav. Seetõttu valisin ajaloo ning keskendusin kunstiajaloole ja selle seostele ühiskonnaga.
Ülikooliõpingute ajal nautisin vabadust kuulata erinevaid loenguid. Ühendasin maailmakirjanduse ja kunstiajaloo õpingud ning süvenesin humanitaaraineid ühendavatesse teemadesse. Kunstiajaloo kursustel inspireeris mind eelkõige Jaak Kangilaski, kelle oskus siduda kunst ühiskondlike protsessidega avas mulle sügavama arusaama kultuurikontekstist. Nii jõudsin diplomitööni, mis käsitles stalinistlikku kunstipoliitikat.
Lõputöö kirjutamise ajal alustasin töötamist Rahvusarhiivis. Töökoha leidmine oli täiesti juhuslik. Jalutasime sõbrannaga arhiivi ja küsisime, kas neil on tööd pakkuda. Arhiivi palgatase oli tol ajal tagasihoidlik ja töötajaskond pigem eakam, mistõttu võeti noored innukalt vastu. Alustasin lihtsamatest ülesannetest, kuid töö arenes kiiresti vastutusrikkamaks. Esmalt töötasin valvurina, siis lugemissaalis, seejärel direktori nõunikuna ja lõpuks arhiivi infosüsteemide osakonna juhatajana. Sel ametikohal puutusin esimest korda kokku süsteemsete andmebaaside loomise ja haldamise ning meeskonna juhtimisega.
Üsna kiiresti mõistsin, et suure vastutusega juhiroll pole minu kutsumus. Otsustasin teha kannapöörde ja taotlesin magistriõpinguteks stipendiumi Budapesti Kesk-Euroopa Ülikoolis. Kuigi mul polnud kindlat teadusalast eesmärki, kujunes sellest oluline pöördepunkt minu akadeemilises karjääris. Sealne intensiivne õpe, kus tuli igaks seminariks lugeda sadu lehekülgi ja mõelda kriitiliselt, avas mulle uue vaate teaduslikule analüüsile. Sain aru, et ajalugu ei ole pelgalt faktid. Vähemalt sama oluline on faktide tõlgendamine teoreetilises ja laiemas ühiskondlikus kontekstis.
Pärast magistrikraadi omandamist naasin Eestisse. Töötasin lühikest aega konverentside korraldajana ning seejärel Eesti Raadios välisuudiste toimetajana. Peagi leidsin tee Tallinna Pedagoogikaülikooli juures tegutsenud rahvusvaheliste sotsiaaluuringute instituuti, kus sain süvitsi uurida kultuurilisi ja ühiskondlikke muutusi. See süvendas minu huvi sotsioloogia vastu.
Algul plaanisin jätkata magistriõpinguid sotsioloogias, kuid minu toonase ülemuse ja hilisema juhendaja Aili Aarelaid-Tarti soovitusel astusin doktorantuuri. Alguses kõhklesin, sest kunstiajaloo taustaga sotsioloogia valdkonda liikumine tundus suur samm. Seetõttu kuulasin ühe õppeaasta vältel sotsioloogia magistrantuuri loenguid vabakuulajana.
Doktorantuuri ajal kujunes minust tasapisi teadlane. Avastasin, et teadustöö võimaldab mul süveneda keerukatesse küsimustesse, analüüsida ühiskondlikke mustreid ja mõista, kuidas inimesed oma keskkonnas toimetavad. Praegu töötan Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudis vanemteadurina, uurides maa ja linna suhteid ning nendevahelisi võrgustikke ja kogukondi, mälu ja pärandit, liikuvust ning rännet.
Teadustöös paeluvad mind intellektuaalsed väljakutsed. Kui vaid teataks, kui põnev ja mitmekesine on teadustöö! Teadus ja sotsioloogiline vaatenurk on minu identiteedi lahutamatu osa. Mõtestan jätkuvalt ühiskonna arengusuundumusi ning otsin uusi viise, kuidas neid teadmisi rakendada ja jagada.
Karjäär:
- Erinevad ametid Rahvusarhiivis – 4 aastat
- Välisuudiste toimetaja – 1 aasta
- Teadlane – 22 aastat
Haridus:
2011 Tallinna Ülikool, sotsioloogia doktor
2001 Kesk-Euroopa Ülikool, ajaloo magister
1998 Tartu Ülikool, bakalaureusekraad kunstiajaloos