TLÜ blogi

Uus kolleeg – Kai Rannastu

Meie ülikooliperega on liitunud Kai Rannastu, kes alustas tööd erivajadustega üliõpilaste nõustajana. Loe intervjuust, mis on tema töö suurimad väljakutsed ja rõõmud.

Pilt - Kai Rannastu

Kuidas Sa oma tee Tallinna Ülikooli leidsid?

Olen haridusvaldkonnas tegev juba üle 25 aasta. Peamiselt kutsehariduses, kus üsna esimestest tööaastatest peale leidsin, et meil on noori, kellel tol ajal polnud haridusmaailma asja ning ka töövõimalused olid ahtakesed. Need olid erikoolis põhihariduse omandanud puudega noored. Ja nii olen samm-sammult astunud. Palju õppinud, ennast külgnevates valdkondades (rehabilitatsioon, erihoolekanne, eripedagoogika, tegevusteraapia, sotsiaalpedagoogika jms) täiendanud ja kogu aeg erinevates koolitüüpides kogemusi omandanud. Nüüd jõudis järg Tallinna Ülikoolini. Töökuulutuse leidsin Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni (ESTA) liikmetele saadetud listist.

Milline on Sinu tööpäev erivajadustega üliõpilaste nõustajana? Millised on Sinu peamised tööülesanded?

Palju on arvuti taga töötamist: andmebaaside kasutamine, info otsimine, e-mailidele vastamised, info jagamiste/kohtumiste ettevalmistamine jms. Aga päeva parim osa saabub kui toimuvad kohtumised (nõustamised) üliõpilastega. Tööülesannete hulka kuuluvad veel majasisese ja -välise koostöö arendamine ja erivajadusega üliõpilaste huvide eest seismine. Püüan olla kasulik igas mõttes.

Millised on praegu suurimad kitsaskohad Tallinna Ülikooli erivajadustega üliõpilaste toetamisel, millised saavad olema peamised arengusuunad ning muudatused? Mis on meil juba hästi?

Minu eelkäija Maarja Jõgioja on teinud ära suure töö, mis puudutab kogu süsteemi ülesehitamist ja teavitusinfo loomist, siit on hea edasi minna. Praegu on veel vara öelda, mis hästi, mis halvasti. Eesmärk on see, et erivajadusega üliõpilane jõuaks planeeritud ajal õpingutega ühele poole. Õppimine on alati pinget tõstev tegevus, kuid seda enam tuleb üliõpilasel õppida iseenda jõuvarudesse säästvalt ja hoidvalt suhtuma. Üliõpilaste nõustamiskeskuse nõustajad on inimhoiu spetsialistid. Erivajadusega üliõpilaste puhul tuleb vaadata, mida saame ennetavalt ära teha.

Eelmisest nädalast tore kogemus: mu poole pöördus kaks õppejõudu, et uurida, kuidas oleks parim viis erivajadusega üliõpilasega töötamiseks vastavalt ÕIS-is määratud kohandustele. Selline asi juhtus esimest korda elus!

Mis Sind tööalaselt kõige enam innustab?

Toredad, mõistvad ja abivalmis inimesed mu ümber. Üldse ei saa alahinnata neid võimalusi, mida ülikool töörõõmu hoidmiseks ja tagamiseks pakub. Õpin inglise keelt, võtan osa Qigong treeningust, saan süüa tervislikku toitu ja mul on võimalus kuulata huvitavaid loenguid. Võimalusi on palju, vabadus on teha omad valikud.

Kuidas Sa saavutad töö ja eraelu tasakaalu? Milliste tööväliste tegevustega Sa endal sära silmis hoiad?

Olen inimene, kes tahab tööle tulla ja õhtul koju minna. Mõnel õhtul kuus käin kinos, teatris, kontserdil. Vanaemana käin kahe lapselapsega ujumiskoolis ja üldse võtan koos vanaisaga aeg-ajalt nende hoidmise enda kanda. Meie perel on Harjumaal vana talumaja, kus oleme sageli nädalalõppudel midagi koos tegemas ja lihtsalt elu mõnusalt võtmas.