Teadus

Kolm Tallinna Ülikooli suurprojekti said alguse

Euroopa Komisjoni Twinning meetme Tallinna Ülikooli (TLÜ) teadusprojektide tausta avavad Tallinna Ülikooli teadlased Birgit Poopuu, Jaana Taar ja Marek Tamm.

Projektid

Twinning meetme eesmärk on toetada ülikoolide teadus- ja arendussuutlikkust. Kokku sajast rahastuse saanud projektist kolm pälvisid Tallinna Ülikooli teadlased. 

Lähenemine, mis hoiab koos eri julgeoleku küsimusi ja tahke
Rahvusvaheliste suhete dotsendi Birgit Poopuu juhitud projekti CEE Security Hub’i olulisim eesmärk on süvendada meie arusaamu julgeolekust, nii et meil on kriitilis-relatsiooniline lähenemine, mis hoiab koos eri julgeoleku küsimusi ja tahke. Näiteks, me saame aru, et inimõigusi austav maailmakord on oluline ja seda ei saa eraldi vaadata sellest, kuidas me tegeleme lühiajaliste kriiside lahendamisega või valmistume (näiteks konfliktide-vägivalla ennetamise võtmes) just pikaajaliste julgeoleku küsimuste lahendamiseks (näiteks kliimakriisiga tegelemist ei saa kuhugi edasi lükata).

“Me loodame, et väärtustades eri osapoolte (kodanikuühiskonnast, poliitikakujundajate ja teadlasteni) teadmisi julgeolekust, suudame pakkuda analüüse, mis on tundlikumad – me ei pisenda kellegi ebaturvalisust ja teadvustab, et me peame kuulama inimesi rohkem, et reaalselt ehitada rahu, mis neid teenib,“ lisab Poopuu.

Projekti käigus korraldatakse õpitubasid eri valdkondade julgeoleku ekspertidega, töötatakse põhjalikult kriitilise, kaasava ja tegevuspõhise uurimise (critical participatory action research) oskuste arendamisega ja lähtutakse sellest uurimistöö läbiviimisel. Lisaks tuuakse siinse regiooni julgeoleku eksperte Tallinna Ülikooli, korraldatakse rahvusvaheline konverents ning suveülikool.
CEE Security Hub

CEES Hub avaüritus
CEE Security Hub'i avaüritus

Teadusköögist tunnustatud kodunduse valdkonna teadus- ja innovatsioonikeskus
Kodundusõppe dotsendi Jaana Taari juhitud SHAREE ehk „STE(A)M for Home Economics and Research ExchangeE” projekti eesmärk on arendada Tallinna Ülikooli Teadusköögist Euroopa tasandil tunnustatud kodunduse valdkonna teadus- ja innovatsioonikeskus. Projekt võimaldab TLÜ töötajate arendamist ning Teadusköögi kontseptsiooni tugevdamist, et tagada selle jätkusuutlik juhtimine, valdkonna tulemuslik teadustegevus ning tugev koostöö Euroopa kolleegidega. Kodundusõppe väärtus on Eestis tuhmunud kuid samas on see valdkond, millel on suur potentsiaal mõjutada ühiskonda positiivselt Eesti ning Euroopa strateegiadokumentides esile tõstetud teemadel (nt rahvastiku tervis, keskkonnasäästlikkus vms). SHAREE tõstab kodundusõppe väärtust, laiendades seda STEAM-i põhimõtetega ning suurendab teadlaste, akadeemiliste töötajate ja sidusrühmade kogukonda interdistsiplinaarse koostöö kaudu. 

Taar lisab: “Projekti alguses keskendume tiimi koolitamisele ja Euroopa tasandil heade praktikate kogumisele. Külastame Teadusköögile sarnaseid õpi- ja teaduskeskusi, et õppida teiste kogemustest ning ühtlasi leida ka uusi koostööpartnereid. Uurimiskomponendina tegeleme SHAREE projektis Euroopa üldhariduskoolide õppekavade sisu kaardistamisega, mille tulemusena anname soovitusi STEAM ja kodundusvaldkonna ühendamiseks.” Tulemuste põhjal valmivad teadusartiklid ning konverentsiettekanded. SHAREE projekt toob TLÜsse teemakohase suvekooli kursuse ning 2027. aasta kevadel ka rahvusvahelise konverentsi.

SHAREE

SHAREE meeskond
SHAREE meeskond

 

Juri Lotmani ja Zara Mintsi arhiiv saab kättesaadavaks 
Kultuuriajaloo professor Marek Tamme juhitud DIGHT-Net projektil on kaks peamist eesmärki, esiteks arendada Tallinna Ülikoolis digitaalse kultuuripärandi uurimis- ja õpetamisvõimekust ja teiseks digiteerida ülikooli valduses olev Juri Lotmani ja Zara Mintsi arhiiv ning muuta see võimalikult kasutajasõbralikult uurijatele ja huvilistele veebis kättesaadavaks. 

“Ülikoolis on praeguseks välja arendatud päris mitmekesine kompetents digikultuuri uurimise, sh kultuurianalüütika valdkonnas, nii et meie eesmärk on sellele pädevusele tuginedes ja välispartnertnereid kaasates arendada välja selgem võimekus ka digitaalse kultuuripärandi uurimise valdkonnas. Kuna meie suhted minevikuga on üha enam digitaalselt vahendatud, nii nagu on meie kultuuripärand üha enam digitaalselt säilitatud, siis on kriitilise tähtsusega, et suudaksime neid protsesse asjakohaselt uurida ja hallata,” sõnab Tamm. 

Koos projektipartneritega, Amsterdami, Bologna ja Turku ülikooliga arendatakse Tallinna Ülikoolis välja uus digitaalse kultuuripärandi uuringute valdkond. Lisaks sellele sisaldab projekt mitmeid koolitusi ja seminare, mille eesmärk on suurendada TLÜ akadeemilise personali, sh eriti alustavate teadlaste, ja tugitöötajate pädevust teaduskommunikatsiooni, uurimisprojektide arendamise ja soolise võrdõiguslikkuse vallas.

DIGHT-Net